طرح جدیدتر؛ «مسکن‌مشارکتی»

طرح جدیدتر؛ «مسکن‌مشارکتی»

http://www.bananews.ir/در این طرح، آپارتمان‌ها برای کم‌درآمدها و پردرآمدها با قیمت بازار ساخته می‌شود؛ پایان تعیین قیمت‌مقطوع و یارانه‌ای
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) یک هفته بعد از آنکه عباس آخوندی طرح جانشین مسکن‌مهر را با اسم «مسکن‌اجتماعی» مطرح کرد، معاون او در حوزه برنامه‌ریزی برای جذب و اسکان جمعیت سربار کلانشهرها در شهرهای‌جدید، سیاست در دست پیگیری خاص شهر تهران و برخی دیگر از شهرهای‌بزرگ را به عنوان دومین طرح جدید تامین‌مسکن معرفی کرد.
معاون وزیر راه‌وشهرسازی در امور شهرهای‌جدید با اعلام اینکه ساخت‌وسازهای مسکونی در شهرهای‌جدید اطراف تهران و برخی دیگر از کلانشهرها به پروژه‌های در حال احداث «مسکن‌مهر» محدود نخواهد شد، از اجرای سیاستی کاملا متفاوت تحت عنوان «مسکن‌‌مشارکتی» در آینده نزدیک در این مناطق خبر داد.
محسن نریمان مدیرعامل شرکت عمران شهرهای‌جدید عصر چهارشنبه گذشته در جریان بازدید از پروژه ۹۰ هزار واحدی مسکن‌مهر پردیس – شرق تهران- ماموریت ۱۸ شهر‌جدید در طرحی را که میراث دولت گذشته به حساب می‌آید سنگین توصیف کرد و گفت: ساخت ۴۰۰ هزار مسکن‌مهر در شهرهای‌جدید در حالی که تاکنون حدود ۱۰۰ هزار واحد آن تکمیل شده و مابقی در حال ساخت است، به اندازه کافی وقت، توان و امکانات محدود دولت در دوره پیش‌رو را صرف خود می‌کند و مدیران ما در شهرهای‌جدید کماکان در قبال همین واحدهای نیمه‌تمام، تعهد تولید مسکن برای متقاضیان را دارند اما فعالیت‌ها با توجه به نیازی که در بازار مسکن احساس می‌شود، به مسکن‌مهر ختم نمی‌شود و تیم کارشناسی به همراه هیات‌مدیره در شرکت عمران شهرهای‌جدید، در حال تدوین طرح ساخت «مسکن‌مشارکتی» هستند تا در ازای توقف تولید جدید مسکن‌مهر، این طرح در برخی شهرهای‌جدید جایگزین آن شود.

نریمان درباره جزئیات طرح «مسکن‌‌مشارکتی» گفت: به واسطه حجم تقاضایی که هم‌اکنون برای مهاجرت از کلانشهری مثل تهران به نقاط پیرامونی پایتخت وجود دارد و همچنین تاکیدی که در این دولت بابت سالم‌سازی شهرهای‌جدید به معنای واقعی توسعه با معیار شهرسازی، مطرح است، در نظر داریم شهرهای‌جدید اطراف تهران همچون پرند، پردیس و هشتگرد را برای سکونت همه دهک‌ها از کم‌درآمدترین قشر گرفته تا پردرآمدترین گروه خانوار آماده کنیم. به این منظور از سیاست ساخت «مسکن‌مشارکتی» که بخش‌خصوصی محور اجرای آن خواهد بود استفاده خواهیم کرد.
معاون وزیر راه‌وشهرسازی افزود: ساخت مسکن‌مشارکتی با استفاده از ابزارهایی همچون تهاتر زمین یا مشارکت از محل زمین بین دولت و بخش‌خصوصی، اجرا می‌شود و واحدهای مسکونی با قیمتی که میزان و نسبت عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌کند، به متقاضیان واگذار خواهد شد.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای‌جدید با تاکید بر اینکه در طرح «مسکن‌‌مشارکتی» از شیوه تعیین قیمت‌مقطوع طرح مسکن‌مهر استفاده نمی‌شود، گفت: واحدهای مسکونی‌مهر در شهرهای جدید به‌ویژه در اطراف تهران برای دهک‌های مستضعف ساخته شده درحالی که در نظام شهرسازی برای همه نوع دهک‌های درآمدی، برنامه‌ریزی می‌شود. نریمان همچنین تصریح کرد: به‌زودی یکسری پروژه ساخت خانه‌‌های ویلایی در شهرهای جدید اطراف تهران به اجرا درخواهد آمد.
ارتباط بین دهک‌های پایین و مسکن‌مشارکتی، چگونه؟
طرح مسکن‌مشارکتی دومین طرح بعد از مسکن‌اجتماعی محسوب می‌شود که دولت یازدهم مدنظر دارد به قیمت توقف مسکن‌مهر این دو را در بازار مسکن جابیندازد. هر چند جزئیات مسکن‌مشارکتی در مقایسه با کلیاتی که درباره تجربه مسکن‌اجتماعی مطرح شده، تاحدودی و به صورت نسبی قابل‌پذیرش‌تر می‌تواند باشد اما به نظر می‌رسد از آنجا که کاربری مسکن‌اجتماعی باید داخل شهرهای اصلی باشد و چون در کلانشهرها زمین دولتی برای اجرای این طرح نیست، قابلیت اجرای آن هم وجود ندارد، لذا قرار است از طرح دوم یعنی مسکن‌مشارکتی در کلانشهرها –شهرهای‌جدید اطراف- بهره گرفته شود.
در مسکن‌مشارکتی باتوجه به شیوه قیمت‌گذاری وفق بازار آزاد، قطعا دهک‌های پردرآمد البته مشروط به رعایت سطح بالای کیفیت و معماری و همچنین حالت ویلایی ساخت‌وسازها، از این طرح استقبال خواهند کرد و با انصراف از سکونت در پایتخت آلوده، مناطق خلوت‌تر اطراف تهران را ترجیح خواهند داد اما دراینکه خانوارهای کم‌درآمد جامانده از طرح مسکن‌مهر نیز بتوانند مخاطب طرح جدید باشند، تردیدهایی
وجود دارد.
پیشنهاد کارشناسان در این باره استفاده از مدلی است که سال گذشته در طرح مسکن‌ویژه توسط سازمان ملی زمین‌ومسکن پیاده شد. شرکت عمران شهرهای‌جدید در صورت اجرای طرح مسکن‌مشارکتی، می‌تواند واحدهایی را که سهم دولت از بابت مشارکت از محل زمین، محسوب می‌شود برای دهک‌های کم‌درآمد در نظر بگیرد و با تقسیط قیمت زمین برای این افراد، قیمت واحدها را حمایتی کند.
براساس این گزارش، معاون وزیر راه‌وشهرسازی چهارشنبه گذشته در شهرجدید پردیس بعد از بازدید از تونل جاده‌ای دسترسی به پروژه‌ها، تعدادی از قرارداد‌های پیش‌فروش واحدهای مسکونی‌مهر فاز۵ را تحویل پیش‌خریداران داد و کلنگ ساخت چند پروژه روبنایی را هم زمین زد.

    نظرات