خط‌ونشان برای بودجه پایتخت

خط‌ونشان برای بودجه پایتخت

http://www.bananews.ir/درآمد‌های سال۹۳، پایدار و منابع تامین آنها مشخص باشد، تعادل بین مناطق ۲۲گانه رعایت شود و پروژه‌‌های جدید با توجیه‌کامل و پیوست اجتماعی‌اقتصادی تعریف شود.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شورای‌شهر تهران دیروز سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های سال۹۳ شهرداری را در قالب یک طرح با حداقل ۲۰ ماده، تدوین کرد. در صورت تصویب این طرح، شهرداری موظف می‌شود در چارچوب آنچه شورا تکلیف می‌کند، بودجه سال آینده شهر تهران را تعیین و حتی پروژه‌های عمرانی جدید را تعریف کند.
درآمد پایدار و تصویر روشن از منابع تامین این نوع درآمد، خط‌قرمز شورای‌شهر در این طرح عنوان شده است؛ طوری که شهرداری باید از شیوه راحت کسب درآمد که هم‌اکنون ۸۰درصد منبع مالی را به خود اختصاص داده، فاصله اساسی بگیرد.
ماده شاخص دیگری که در طرح «سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های بودجه سال۹۳ شهرداری‌تهران» وجود دارد، تعیین فاکتورهای لازم برای تعریف پروژه‌های جدید عمرانی در شهر است. فاکتورهایی که اگر در سال‌های اخیر ملاک‌عمل قرار می‌گرفت، شاید برخی از سازه‌ها و پروژه‌های امروزی وجود نداشت. طبق این فاکتورها شهرداری باید پروژه‌های جدید را با توجیه کامل و مطالعات پیش‌نیاز شامل پیوست‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی طراحی کند. شهرداری همچنین باید تعهدات و نیازهای اعتباری پروژ‌ه‌های نیمه‌تمام را در اولویت بودجه سال آینده لحاظ کند.

روز گذشته سخنگوی شهردار تهران با حضور در شورا پیش از مطرح شدن طرح شورای شهر، اولویت شهرداری برای بودجه ۹۳ را رویکرد «اجتماعی- فرهنگی» اعلام کرد که این موضوع با مخالفت اعضای شورای شهر رو‌به‌رو شد. شهرداری تهران در تعیین شاخص‌ها و سیاست‌های بودجه سال آینده شهر تهران موضوعات فرهنگی و اجتماعی را محور اصلی فعالیت‌های خود عنوان کرده که اعلام آن در صحن علنی شورای شهر اعتراضاتی را به همراه داشت. اعضای شورای شهر تهران معتقدند: در شرایطی که شهر تهران با معضلات زیادی همچون آلودگی هوا و ترافیک روزانه دست و پنجه نرم می‌کند، نمی توان پیش از رسیدگی به وضعیت سلامت و زندگی به رویکرد اجتماعی و فرهنگی شهر توجه کرد.
به گزارش «دنیای اقتصاد» شورای شهر سیاست‌های تدوین بودجه ۹۳ شهرداری تهران را در هفت محور اصلی و در سه بخش کلی شامل اسناد بالادستی، بودجه سال ۹۳ و سیاست‌های اجرایی تنظیم کرده است. هفت محور اصلی که در بخش تخصیص منابع بودجه ۹۳ باید به آن توجه شود، شامل ماده واحدها، درآمدها، اعتبارات هزینه‌ای و سرمایه‌ای، بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته و بودجه راهنمایی و رانندگی است که طبق اظهارات علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا بر مبنای اسناد بالادستی همچون طرح جامع و تفصیلی شهر تهران تنظیم شده است.
در بخش دوم سرفصل‌های تنظیم شده، در بودجه ۹۳ بر مبنای سیاست‌های کلی همچون ارائه گزارش عملکرد بودجه ۹۲، ارائه منابع درآمد شهرداری در سال ۹۳ با تاکید بر درآمدهای پایدار، گزارشی از منابع مورد نیاز پروژه‌های نیمه تمام موجود، ارائه هزینه‌های جاری با حداقل افزایش، ارائه فهرست املاک قابل فروش (به عنوان یکی از منابع درآمد شهرداری)، برآورد اعتبارات سرمایه‌ای با اولویت منابع مورد نیاز پروژه‌های نیمه تمام و .. در صحن جلسه قرائت شد. در این سیاست‌های کلی در بودجه سال ۹۳ باید ارائه پروژه‌های جدید با مطالعات کامل و پیوست‌های اجتماعی،‌ اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی، بازپرداخت بدهی‌ها و کمک‌های سرمایه‌ای با توجیه منطقی همراه باشد. بخش سوم تعیین سیاست‌های بودجه ۹۳ به تبیین سیاست‌های اجرایی برنامه و بودجه اشاره دارد که شامل تاکید بر انضباط مالی بین منابع و مصارف و کاهش وابستگی به درآمدهای ناپایدار، تاکید بر حسابرسی و اصلاح گردش عملیات مالی، تمرکز زدایی از مناطق و توسعه سیاست‌های محله محوری، تلاش در جهت ایجاد تعادل بین مناطق از ابعاد مختلف، توسعه کمی و کیفی ناوگان حمل و نقل عمومی و کاهش سفرهای درون شهری است.

    نظرات