اقدامات ویژه برای ممانعت از ترک خوردگی بتن

اقدامات ویژه برای ممانعت از ترک خوردگی بتن

http://www.bananews.ir/با اجرای برخی تمهیدات می‌توان به بتن‌ریزی با کیفیت مطلوب در هوای گرم دست یافت تا جایی که با رعایت کلیه نکات فنی تکنولوژی بتن، مانع ایجاد ترک در سازه شد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) قائم مقام مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت تحقیقاتی و ساختمانی آپتوس ایران با بیان مطلب فوق اظهار کرد: افزایش دما و تسریع تبخیر آب، تاثیر مستقیمی بر سطوح و مقاطع بتنی دارد؛ به صورتی که افزایش دما و وزش بادهای گرم سبب ترک‌هایی درسطح و مقطع بتنی می‌شود.
شهریار ظهوری ادامه داد: با بررسی و تحقیقاتی که در شرکت آپتوس صورت گرفته به نتایج اجرایی رسیدیم که با در نظر گرفتن برخی تمهیدات می‌توان مانع ترک خوردگی شد.
وی تصریح کرد: با توجه به این نکته که کشور ما در زمره کشورهای گرمسیر است و همواره با گرم شدن و افزایش میانگین دمای هوا، تبخیر آب نیز افزایش می‌یابد ، ترک‌هایی در برخی بنا‌ها ایجاد می‌شود که به آن ترک‌های پلاستیک می‌گویند و باعث ایجاد ترس و شبهه در میان سازندگان و مالکین ساختمان‌ها می‌شود. این در حالی است که این ترک‌ها لزوما دلیلی بر کاهش مقاومت بتن نیست و با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه می‌توان مانع بروز این گونه ترک خوردگی‌ها شد. وی با تشریح اقداماتی که مانع ترک خوردگی بتن می‌شود، گفت: آبرسانی مستمر و مرطوب نگهداشتن سطح بتن، ساختن بتن بر اساس رده مقاومتی مناسب و کاهش دمای میلگرد و اجزای فلزی استفاده شده در بتن از جمله این اقدامات است. همچنین حداقل رساندن زمان بتن‌ریزی، استفاده از سایه‌بان و استفاده از باد شکن‌ها در ساختمان‌های بلند است، می‌تواند مانع ترک خوردگی بتن شود.

    نظرات