سرمایه‌گذاری چینی‌ها در راه‌آهن ازبکستان

سرمایه‌گذاری چینی‌ها در راه‌آهن ازبکستان

http://www.bananews.ir/تحت توافقنامه‌ای به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار، چین اعتبار ساخت دو تونل در یک خط آهن متصل کننده شرق ازبکستان به سایر نقاط این کشور را تامین می‌کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) ازبکستان در حال ساخت راه آهن ۱۲۰ کیلومتری است که از مسیر کامچیک می‌گذرد و چین اعتبار ساخت دشوارترین تونل آن را به میزان ۳۵۰ میلیون دلار تامین می‌کند.

خط آهن فعلی میان تاشکند، پایتخت ازبکستان و دره فرغانه در شرق این کشور از طریق استان کوهستانی سغد در شمال تاجیکستان می‌گذرد اما تاشکند خواهان ساخت یک خط آهن مستقل از تاجیکستان پیش از سال ۲۰۱۶ است.

هزینه اولیه این پروژه ۱٫۹ میلیارد دلار برآورد شده است.

روابط تیره میان دو کشور همسایه ازبکستان و تاجیکستان موجب شده هیچ خدمات هوایی بین پایتخت‌هایشان وجود نداشته باشد و مرزهایشان به درستی علامت‌گذاری نشود.

این دو جمهوری شوروی سابق اغلب یکدیگر را به کارشکنی در شبکه راه آهن و مسدود کردن تجارت متهم می‌کنند. سفر قطارهای مسافری در خط فعلی یک دهه قبل متوقف شد و این خط تنها به استفاده قطارهای باری محدود است.

این توافق در جریان سفر لی که چیانگ - نخست وزیر چین - به ازبکستان و دیدار وی با اسلام کریم اف - رییس جمهور این کشور - امضا شد.

توافقنامه‌های دیگری نیز به منظور افزایش همکاری در زمینه بانکی، مالیات، گردشگری و فرهنگ امضا شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، چین از سال ۲۰۰۲ بیش از شش میلیارد دلار در اقتصاد ازبکستان سرمایه‌گذاری کرده و ارزش تجارت میان دو کشور به ۳٫۴ میلیارد دلار در سال گذشته رسید.

    نظرات