وزیرنیرو:تعدیل قیمت آب و برق جدی شد

وزیرنیرو:تعدیل قیمت آب و برق جدی شد

http://www.bananews.ir/چیت چیان در خصوص افزایش قیمت آب و برق گفت: به صورت جدی در دولت در حال پیگیری تعدیل نرخ مصرف آب و برق را هستیم اما تا بررسی ها به نتیجه نرسد اعلام نمی کنیم.
وزیر نیرو با اشاره به جدی شدن تعدیل قیمت آب و برق افزود: ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تسویه بخشی از بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران در نظر گرفته شده که به صورت استان به استان در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از تسنیم، حمید چیت‌چیان شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری از منطقه بندی شبکه آب و تعیین فشار شبکه آبرسانی به عنوان راهکاری مدیریتی به منظور کنترل بهینه توزیع آب در کشور خبر داد و گفت: اقدامات وسیعی در خصوص استفاده از آب شیرین کن ها صورت خواهد گرفت تا در جاهایی که دسترسی به آب دریا و آب شور داریم، آب موجود برای استفاده در بخش های شرب و صنعت شیرین سازی شود.

وی افزود: وزارت نیرو تمهیداتی را اندیشیده تا هر بخش خصوصی که در شیرین سازی آب سرمایه گذاری کند، آب را به قیمت خوبی از آن خریداری کرده و به شبکه مصرف تزریق کنیم.

* تغییر راهبردی در احداث تصفیه خانه های فاضلاب/ احداث تصفیه خانه های محلی به جای شهری
وزیر نیرو از تغییر راهبردی در توسعه تصفیه خانه های فاضلاب کشور خبر داد و گفت: تاکنون در کشور به این صورت بوده که با احداث و بهره برداری از سیستم های بزرگ و متمرکز تصفیه فاضلاب، تمامی فاضلاب های یک شهر توسط کانال‌هایی جمع آوری شده و پس از تجمیع به یک سیستم مرکزی تصفیه انتقال می یافته که مصداق بارز آن جمع آوری فاضلاب های شهر تهران و انتقال آب به تصفیه خانه بزرگ جنوب پایتخت است.

وی ادامه داد: این رویه نیازمند احداث شبکه های بزرگ جمع آوری فاضلاب بود و پس از آن نیز در انتقال و مصرف پساب ها با مشکل مواجه می شدیم اما اکنون این ایده شکل گرفته که در هر محله و یا برای تعدادی از محلات یک تصفیه خانه ایجاد شود و از آن برای تصفیه فاضلاب همان منطقه استفاده شود.

چیت چیان استفاده از این روش را بسیار سازگارتر با شهرها و مراکز جمعیتی کشور دانست و گفت: کارهای پژوهشی و انتقال فناوری را در زمینه احداث و بهره برداری بهینه از این نوع تصفیه خانه ها آغاز کرده ایم.

این مقام مسئول، یکی از کاربردهای اینگونه تصفیه خانه ها را شهرک های مسکن مهر عنوان کرد و اظهار داشت: در آینده این نوع تصفیه خانه ها در کشور گسترش خواهند یافت.

 * بهره برداری از ۸۴۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در ۵ ماه گذشته

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در چندماهه ابتدایی دولت در بخش برق موفق هایی کسب کرده ایم، گفت: در این مدت توانستیم ۴ واحد بزرگ با مجموع ظرفیت ۸۲۰ مگاوات و ۲۰ مگاوات نیروگاه کوچک را به مدار بیاوریم.

وی افزود: نیروگاههای تولید برق پراکنده که امروزه در دنیا به لحاظ فنی و اقتصادی بسیار مورد توجه قرار گرفته نیز مورد توجه وزارت نیرو است.

چیت چیان از صدور بخش نامه ای جدید در این بخش در چند روز اخیر خبر داد و گفت: طبق این بخش نامه که از سوی وزارت نیرو ابلاغ شده است قیمت خرید برق از هر شرکت خصوصی که اقدام به سرمایه گذاری و تولید برق از طریق DG کند، بیش از ۷۳ تومان است و اگر بازده تولید برق بیش از یک چهارم باشد باز این قیمت افزایش می یابد و اگر تولید به صورت CHP‌ و CCHP باشد باز هم این قیمت افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: شاید در کشور تعداد سرمایه گذارانی که توان سرمایه گذاری برای احداث نیروگاههای بزرگ ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مگاواتی را دارند کم باشد اما تعداد کسانی که توان سرمایه گذاری برای احداث نیروگاههای کوچک ۱ تا ۱۰ مگاواتی را دارند زیاد است و با توجه به اینکه قیمت برقی که در اختیار مردم قرار می دهیم به طور متوسط ۴۳ تومان به ازای

هر کیلووات است، وزارت نیرو امکان خرید برق از سرمایه گذاران نیروگاههای تولید پراکنده را تا ۲٫۵ برابر این رقم یعنی حدود ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلووات دارد.

* انعقاد قرارداد با بخش خصوصی برای تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر
این عضو کابینه دولت همچنین در خصوص تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر گفت: وزارت نیرو برق را از کسانی که اقدام به سرمایه گذاری و تولید برق از انرژی باد، خورشید، آب به صورت نیروگاههای کوچک، گرمای درون زمین و یا سوزاندن زباله های شهری کنند را به ۱۰ برابر قیمت فعلی مصرف برق کشور یعنی ۴۵۰ تومان به ازای هرکیلوات می خرد که این مصوبه وزارت نیرو موجب شده تعداد زیادی مراجعه کننده برای سرمایه گذاری در این بخش داشته باشیم و اکنون درحال انعقاد قرارداد هستیم.

وی افزود: قرارداد احداث ۶۰۰ مگاوات نیروگاه بادی و ۳۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی نهایی شده که امیدواریم تا سال آینده به بهره برداری برسند.

* بخشی از طلب پیمانکاران با اوراق مشارکت پرداخت می شود
چیت چیان از امکان تسویه بخشی از بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی از طریق واگذاری اوراق مشارکت به فروش نرسیده خبر داد و گفت: سهم هر پروژه عمرانی از اعتبارات دولتی و فروش اوراق مشارکت مشخص است و ما طبق قانون می توانیم از سهم پروژه از فروش اوراق مشارکت، بدهی خود را با واگذاری اوراق به فروش نرسیده تسویه کنیم.

وی ادامه داد: ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تسویه بخشی از بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران در نظر گرفته شده که به صورت استان به استان در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه واگذایر اوراق مشارکت، چاره کار بدهی های وزارت نیرو نیست، تصریح کرد: ۲۲ هزار میلیارد تومان بدهی داریم که امیدواریم در بودجه تدابیر لازم برای آن دیده شود.

وی افزود: واگذاری شرکت های قابل واگذاری در صنایع آب و برق مثل نیروگاهها راهکار مناسبی برای تسویه این بدهی است تا از محل واگذاری آنها، بتوانیم این بدهی ها را پرداخت کنیم.

* دولت به صورت جدی وارد بحث تعدیل قیمت های آب و برق شد
چیت چیان در خصوص افزایش قیمت آب و برق گفت: به صورت جدی در دولت در حال پیگیری تعدیل نرخ مصرف آب و برق را هستیم اما تا بررسی ها به نتیجه نرسد اعلام نمی کنیم.

این عضو کابینه دولت از در دست اجرا بودن ۸۵۰ طرح در بخش آب کشور خبر داد و گفت: این طرح ها و پروژه ها که در بخش های مختلف آب در حال اجرا هستند به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه برای تکمیل شدن نیاز دارند که با توجه به بودجه ۴ هزار میلیارد تومانی بخش آب کشور، ۳۰ سال تکمیل تمامی آنها طول خواهد کشید.

وی ادامه داد: از اینرو اجرای همزمان آنها به صلاح نیست و باید اولویت بندی صورت بگیرد که در این رابطه تعدادی از طرح های بخش آب پیشرفتی بین ۷۵ تا ۱۰۰ درصد دارند که با اولویت دهی به آنها و تخصیص مناسب منابع مالی این پروژه را به جای ۳۰ سال آینده در سال آتی به بهره برداری خواهیم رساند تا کشور از عواید آن استفاده کند.

به گفته وزیر نیرو، در برخی طرح های آبی کشور بازنگری صورت خواهد گرفت و به پروژه هایی چون طرح های آبی مشترک بین ایران و کشوری دیگر، طرح های آبرسانی شهری، طرح های مجتمع های آبرسانی روستایی و تکمیل شبکه های پایین دست سدهای ساخته شده اولویت داده خواهد شد.

    نظرات