وام خرید مشکل اجاره‌نشین‌ها را حل می‌کند؟

وام خرید مشکل اجاره‌نشین‌ها را حل می‌کند؟

http://www.bananews.ir/طرح ارایه شده از سوی دولت بابت «پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن در سال ۹۵» باعث شده است تا متقاضیان در بازار مسکن، به طرح فوق انتقاد کنند.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) اکثر خریداران در بازار مسکن معتقد هستند که این تسهیلات در نظر گرفته شده برای خرید مسکن از یکسو موجب افزایش قیمت‌های پیشنهادی فروش می‌شود و از سوی دیگر پرداخت این مبلغ برای سه سال آینده با توجه به افزایش سالانه قیمت مسکن، ارزش خود را از دست خواهد داد.
یکی از مستاجران در بازار مسکن درباره تسهیلات ۱۰۰میلیون تومانی خرید مسکن، اظهار کرد: بنده از طرف ۷۰ تا ۸۰ درصد از جوانان به مسوولان فعلی و قبلی کنترل بازار مسکن، اعلام می‌کنم با توجه به وضعیت قیمت‌ها امید به صاحبخانه شدن در این قشر کاملا از بین رفته است؛ چراکه ما متقاضیان از خرید منصرف شده‌ایم و از این به بعد لطفا فکری به حال کمک هزینه اجاره کنید!
علاوه براین، خریداری در بازار مسکن در این رابطه تاکید کرد:این طرح فقط به نفع دلالان مسکن خواهد بود و سودی عاید دریافت‌کنندگان وام نمی‌شود و از طرف دیگر با این وعده‌ها (پرداخت وام در سه سال آینده) بهتر است متقاضیان خرید را تحریک نکنید و همچنین دلالان را به احتکار مسکن تشویق نکنید.
همچنین عده‌ای از متقاضیان آینده بازار مسکن را این چنین پیش‌بینی کرده‌اند: با وجود تمام تلاش‌های سازماندهی شده برای القای کاهش قیمت مسکن، بازار مسکن در سال ۹۳ به دلایل زیر شاهد افزایش قیمت خواهد بود: افزایش تقاضا از طریق افزایش وام یا همان تسهیلات خرید، کاهش شدید عرضه به‌دلیل کاهش ساخت و ساز سال جاری و همچنین توقف مسکن مهر و در نهایت افزایش قیمت مصالح ساختمانی در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۳٫
از سوی دیگر، منتقدی در بازار مسکن خاطرنشان کرد: متاسفانه طرح‌های پیشنهادی وزیر جدید، تکرار طرح‌های دهه‌های گذشته است. آیا مسوولان هنوز تصور می‌کنند که شرایط دهه هفتاد کماکان پا برجا است که به دنبال سیاست پاک (پس‌انداز، انبوه سازی و کوچک سازی) هستند ؟ غافل از اینکه در شرایط تورمی نه پس‌اندازی انجام می گیرد و نه در شرایط رکود حاکم بر بازار مسکن انبوه ساز تمایل به تولید مسکن دارد. تنها راه، تکمیل بخش مسکن مهر و تامین مالی بخش مسکن از طریق بازار سرمایه است با این حساب، بهتر است مسوولان مسکن فرصت سوزی و بیش از این بخش مسکن را با مشکل مواجه نکنند. وی در ادامه تاکید کرد: افزایش وام مسکن حتی در حد انتظار متقاضیان مشکل ساز خواهد شد و از طرف دیگر بانک مسکن هم وظیفه اصلی خود را از دست داده و مانند شرکت‌های وصول مطالبات شده است.

    نظرات