مزیت‌های سامانه بازار هوشمند آهن‌آلات ایرانیان

مزیت‌های سامانه بازار هوشمند آهن‌آلات ایرانیان

http://www.bananews.ir/چندی است که سامانه‌ای برای تجارت آهن‌آلات به صورت الکترونیکی با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و اتحادیه صنف آهن‌فروشان راه‌اندازی شده است اما فعالان این صنف غالبا با روش‌های سنتی داد و ستد کرده و به دلیل برخی موارد از جمله مسایل مالیاتی از شفاف شدن صورت‌های مالی خود نگران هستند از این رو مدیران سامانه بازار هوشمند آهن‌آلات (بها) که خود از فعالان صنعت فولاد هستند با برگزاری همایشی سعی در معرفی مزیت‌های این سامانه به اعضای صنف آهن‌آلات داشتند.
این همایش که در آن ابعاد مختلف داد و ستد در سامانه بها معرفی و تشریح شد با حضور نوده فراهانی، رییس اتاق اصناف ایران و محمد آزاد، رییس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد و مدیران سامانه بها و فعالان این صنف از سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) نکته کلیدی این سامانه که بخش عمده پرسش‌ها به آن مربوط می‌شد تضامین لازم برای تحویل کالا و پرداخت وجه آن بود. با توجه به این موضوع که این سامانه با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و مشارکت مستقیم انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و اتحادیه کشوری صنف فروشندگان آهن و فولاد پایه‌ریزی شده، تعهدهای مربوط به اجرا نیز از سوی این نهادها تایید می‌شود.
در این همایش نوده فراهانی ضمن حمایت از سامانه بها آن را نقطه عطفی در ارتقای جایگاه تجارت الکترونیک در سطح ملی دانست و اظهار کرد: ساختار این سامانه مطمئنا به نفع فعالان این صنف بوده و با توجه به مزیت‌هایی که دارد فعالان این صنف را جذب خواهد کرد.
در همین راستا رییس اتحادیه کشوری صنف فروشندگان آهن و فولاد نیز ضمن برشمردن مزیت‌های این سامانه گفت: این سامانه بزرگ‌ترین سرویس‌دهنده اینترنتی در زمینه آهن و فولاد کشور بوده و می‌تواند بسیاری از مشکلات فعالان این صنف را مرتفع کند.

محمد آزاد ضمن توصیه این سامانه به اعضای صنف آهن و فولاد گفت: به فعالان این صنف توصیه می‌کنم که برای شفاف کردن داد و ستد‌های خود و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و برای اینکه بتوانند مستقیم از تولیدکننده خرید کنند در سامانه ثبت‌نام کرده و از فعالیت آن مطمئن باشند، چرا که بها سایت امنی است.
وی در خصوص محفوظ بودن اطلاعات خریداران و فروشندگان این سامانه اظهار کرد: اطلاعات خریداران و فروشندگان محفوظ بوده و در اختیار نهاد یا ارگانی قرار داده نمی‌شود و حفظ پول و کالای آنها را تعهد می‌کنیم.
وی ادامه داد: فاکتورهایی که در این سایت صادر می‌شود قابل استناد برای سازمان امور مالیاتی است و می‌توانند هر فاکتوری که از سایت دریافت می‌کنند را ملاک قرار داده و آن را به‌عنوان یک فاکتور رسمی حساب کنند، چراکه در حال حاضر بخش اعظم فاکتورهایی که در سطح بازار صادر می‌شود مورد تایید سازمان امور مالیاتی نیست.
آزاد تصریح کرد: به زودی قرار است جلسه‌ای در همین رابطه با مسوولان سازمان امور مالیاتی داشته باشیم و نتیجه این توافقات را به اطلاع اعضا خواهیم رساند.
علی محمدزمانی، مدیرعامل سامانه بازار هوشمند آهن‌آلات (بها) نیز در خصوص نوع فعالیت این سامانه گفت: سامانه بازار هوشمند آهن‌آلات ایرانیان امکان دستیابی به چرخه کامل داد و ستد در فضای مجازی را فراهم می آورد. این طرح در سه بخش تبادل اطلاعات، داد و ستد کالا و نهایتا تسویه پول، با چشم‌انداز تبدیل شدن به بزرگترین سرویس‌دهنده اینترنتی در بخش خرید و فروش آهن و فولاد در سطح ملی فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی در تشریح مزیت‌های این سامانه اظهار کرد: مزیت‌های استفاده از پرتال بازار هوشمند آهن‌آلات شامل توسعه بازار فروش، افزایش فروش و درآمدها و نتیجتا بازگشت مطلوب‌تر سرمایه‌گذاری، ایجاد فرصت‌های تجاری جدید، افزایش فرصت‌های جدید شغلی، امکان ارایه خدمات و محصولات در سطح ملی و متعاقب آن در سطح جهانی، جلوگیری از اتلاف وقت و کاهش ترددهای غیر ضروری، کاهش هزینه‌های سربار و ایجاد رقابت است.
وی همچنین دسترسی سریع و طبقه‌بندی شده به اطلاعات، حذف واسطه‌ها، کاهش هزینه‌های تبلیغات کالا، ورود به بازارهای فرامنطقه‌ای و حضور در بازار به صورت «همه‌جا، همه‌کس، همه‌وقت» را از دیگر مزیت‌های این سامانه عنوان کرد.
محمد زمانی در خصوص رویکرد امنیت سامانه و همچنین وضعیت معاملات با اشاره به تمهیدات صورت گرفته در این خصوص گفت: برای جلوگیری از نفوذ و هرگونه خلل در روند اجرای بخش‌های مختلف سامانه امضای الکترونیک صادره توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای فعالان بازار در نظر گرفته شده، همچنین با توجه به اینکه تفاهم‌نامه‌های متعددی در این خصوص با معاونت بازرگانی داخلی وزارت متبوع و سایر مراجع ذی‌ربط برای حفظ امنیت کالا و وجه متعاملان صورت گرفته، امکان هرگونه آسیب‌پذیری و سوءاستفاده از سامانه به حداقل ممکن رسیده است.
در بخش دیگری از این همایش به سوالات متعدد حضار در خصوص چگونگی کمک به فعالان بازار در مواردی همچون اعتبار مالیاتی ارزش افزوده برای خریداران کالا و همچنین فروشندگان، ساز و کار تفکیک قیمت کالا از بهای کالا و ارزش افزوده در زمان صدور فاکتور رسمی توسط سامانه در بخش فروش و موارد دیگر پاسخ داده شد.
زمانی در این بخش ضمن تاکید بر رعایت استانداردهای مالی و مالیاتی پیش‌بینی شده در این سامانه گفت: از این به بعد خریداران کالا اعتبار مالیاتی ارزش افزوده را بر مبنای فاکتور فروش سامانه کسب خواهند کرد و صرفا پرداخت ارزش افزوده مابه التفاوت خرید و فروش را متعهد بوده و این موضوع مانع پرداخت مکرر مالیات بر ارزش افزوده خواهد شد.
همچنین وی اظهار کرد: با توجه به اینکه بهای خرید کالا از سامانه به‌صورت رسمی و با استناد به مدارک معتبر خرید و فروش تنظیم می شود، صورتحساب خرده فروشی محاسبه خواهد شد و امکان مذاکره و اصلاح ضرایب مالیاتی فعلی به وجود خواهد آمد و این سرآغازی برای شفافیت معاملات بازار آهن و فولاد می شود.
در همین راستا مدیر بازاریابی شرکت بازار هوشمند آهن‌آلات نیز در حاشیه این مراسم در خصوص مزیت‌های شرکت بازار هوشمند آهن‌آلات گفت: تا‌کنون تولیدکنندگان و فروشندگان آهن‌آلات جهت توزیع کالای خود به شرکت‌ها و آهن‌فروشان محدودی که طی سالیان متمادی می‌شناختند کالای خود را عرضه می‌کردند، در صورتی که در سامانه بها با توجه به امکانات گسترده سامانه این امکان برای آنها ایجاد شده تا در یک فضای مجازی کالای خود را به فعالان بازار آهن و فولاد در سراسر کشور توزیع کنند.
محمد صادق چیت‌ساز ادامه داد: مزیت دیگر بها امنیت بازگشت وجه کالا با ضمانت بانک پاسارگاد و شرکت بازار هوشمند آهن‌آلات است. طی سال‌های اخیر یکی از بزرگترین معضلات بازار آهن کناره گیری خریداران، ورشکستگی و عدم بازگشت وجه کالا بوده که خوشبختانه در بازار هوشمند آهن‌آلات وجه کالا با امنیت کامل به دست فروشنده می‌رسد.
وی افزود: یکی از مشکلات اخیر بازار آهن صدور فاکتور فروش بوده که اکثر فروشندگان به ندرت فاکتور فروش صادر می‌کنند، همچنین در مورد فروش، بازار می‌تواند شبهه پولشویی و این قبیل مسایل را داشته باشد، اما در «بها» این موضوع امکان‌پذیر نیست و این موضوع در بازار هوشمند آهن‌آلات حل شده است و «بها» فاکتور فروش رسمی که مورد قبول سازمان امور مالیاتی کشور است، برای خریداران صادر می‌کند.

    نظرات