قفل گشایی در مسکن مهر

قفل گشایی در مسکن مهر

http://www.bananews.ir/پیشنهادها برای گشایش قفل‌های کهنه مسکن‌مهر در سه گام‌اجرایی با رعایت ترتیب زمانی، در نظر گرفته شده؛ طوری‌که در گام اول برای رفع آسیب‌اجتماعی ناشی از سکونت ۱۰۰ درصدی طبقه کم‌درآمد در محله‌های مسکن‌مهر، قرار است خریدوفروش این واحدها تحت شرایطی آزاد شود. در گام دوم، امکان واگذاری امتیاز واحدهای مسکونی‌مهر نیمه‌کاره (با حداقل ۷۰ درصد پیشرفت ‌فیزیکی ساخت) پیشنهاد شده، تا پیش‌خریدار دومی بتواند با خرید امتیاز از پیش‌خریدار اولی، متعهد به پرداخت مابه‌التفاوت قیمت شود. در گام سوم نیز، قرار است مالکیت صاحبان مسکن‌مهر، با انتقال مالکیت زمین ‌۹۹ ساله از دولت، کامل شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)  سه قفل کهنه مسکن‌مهر به ترتیب شامل «ممنوعیت فروش واحدها»، «نبود خط‌اعتباری برای تکمیل نیمه‌تمام‌ها» و «مالکیت نصفه صاحبان این واحدها از بابت اجاره زمین»، به‌زودی باز می‌شود.

مدیران بخش مسکن و معاونان وزیر راه‌وشهرسازی در امور مسکن‌مهر مجموعه حرکات زمانبندی شده‌ای را برای خارج کردن این طرح از وضع ۳ قفله، پیش‌بینی کرده‌اند که جزئیات آن برای تایید نهایی وزیر و سپس هماهنگی با هیات‌دولت، هفته گذشته در اختیار آخوندی قرار گرفت.
گزارش «دنیای‌اقتصاد» از آنچه در قالب این مجموعه پیش‌بینی شده، حاکی است: در صورت تصویب پیشنهادها، علاوه بر اینکه خرید و فروش واحدهای مسکونی‌مهر برای آن دسته از واحدهایی که به بهره‌برداری رسیده و قابل سکونت شده‌اند، آزاد می‌شود که در گام بعد، مالکان واحدهای در حال احداث نیز اجازه پیدا می‌کنند تحت شرایطی که مانع سفته‌بازی شود، امتیاز خودشان را به متقاضی جدید واگذار کنند تا از این طریق چنانچه پیش‌خریداران به دلایلی همچون انصراف از ادامه حضور در مسکن‌مهر یا ناتوانی مالی در پرداخت آورد‌ه‌نقدی، قصد خروج از این طرح را داشته باشند بتوانند به خانواری که راغب به دریافت مسکن‌مهر ولو با قیمت‌ بیشتر است، امتیاز خود را منتقل کنند. همچنین در گام سوم نیز پیشنهاد واگذاری قطعی مالکیت زمین‌های ۹۹ ساله به صاحبان مسکن‌مهر مطرح است.

۳ برنامه‌ای که مسوولان مسکن‌مهر در دولت یازدهم برای ارتقای جایگاه این طرح در نظر گرفته‌اند، در صورت موافقت وزیر و هیات‌دولت با اجرای آنها باعث خواهد شد محدودیت‌‌های اجتماعی شکل گرفته در این طرح و همچنین بن‌بست اقتصادی موجود در طرح که مانع تکمیل حداقل ۲۰ درصد از کل واحدهای مسکونی‌مهر و ۲۵ درصد از ساختمان‌های نیمه‌تمام شده است، برطرف شود.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» حدود ۲ میلیون خانوار صاحب مسکن‌مهر در کشور شامل ۹۰۰ هزار خانوار ساکن در این واحدها و یک میلیون پیش‌خریدار، در حال‌حاضر با سه نوع مشکل اجتماعی- اقتصادی روبه‌رو هستند.
گام اول: بازار ثانویه مسکن‌مهر
ساکنان فعلی این واحدها – طیف اول- از یکسو درگیر آسیب‌های اجتماعی ناشی از عدم اجازه سکونت پردرآمدها و طبقات مرفه هستند طوری که عدم ترکیب طبقات مختلف اجتماعی و درآمدی در محله‌های مسکن‌مهر باعث بروز چالش‌هایی شده است. از سوی‌ دیگر ممنوعیت فروش این واحدها و مالکیت صاحبانش بر فقط اعیان مسکن‌مهر باعث یکبارمصرف شدن این نوع آپارتمان‌ها و افت شدید ارزش اقتصادی این املاک شده است.
صدور مجوز خرید و فروش چالش طیف اول را رفع می‌کند. اجازه خرید مسکن‌مهر به کسانی که شرایط ۴گانه مسکن‌مهر را دارا نیستند؛ یعنی دارای سابقه مالکیت هستند یا جزو میان‌درآمدها به حساب می‌آیند باعث خواهد شد ترکیب متنوعی از افراد با درجه‌های مختلف توسعه‌یافتگی و اجتماعی در محله‌های مسکن‌مهر ساکن شوند.
آزادسازی خرید و فروش مسکن‌مهر همان طرح تشکیل بازار ثانویه مسکن‌مهر است. برای این آزادسازی پیشنهاد شده، صاحب واحد حداقل ۱۰ درصد از وام‌بانکی را تسویه کند و اجاره‌نامه زمین ۹۹ ساله را به خریدار جدید منتقل کند. احتمالا مشخصات خریدار نیز همچون مشخصات صاحب اولی، در سامانه مسکن‌مهر ثبت خواهد شد تا در غیاب سندمحضری و رسمی برای این واحدها، امکان احراز مالکیت وجود داشته باشد.
گام دوم: میان‌بر پولی برای تکمیل نیمه‌کاره‌ها
پیش‌خریدارانی که هنوز مسکن‌مهر آنها تکمیل نشده - طیف دوم - با چالش اقتصادی بزرگ‌تری در مقایسه با چالش اجتماعی طیف‌اول روبه‌رو هستند. پیش‌خریداران مسکن‌مهر برای تکمیل واحدها باید مبالغ اضافه‌تر از زمان انعقاد قرارداد پیش‌فروش را به پیمانکاران پرداخت کنند اما گروهی از این طیف حاضر نیست ریالی بیشتر از آورده‌نقدی ابتدایی خود را بپردازد و گروهی دیگر تصمیم به انصراف از طرح را دارد. ضمن اینکه خط‌اعتباری مسکن‌مهر نیزبه پایان رسیده و امکان کمک به تکمیل نیمه‌کاره‌ها از طریق افزایش وام نیز وجود ندارد.
در این میان اگر چه بازار سیاه خرید و فروش امتیاز پیش‌خریداران در بنگاه‌های‌املاک جنب کارگاه‌های مسکن‌مهر شکل گرفته اما آنچه در گام دوم طرح گشایش قفل‌های سه‌گانه مسکن‌مهر – بعد از گام اول که آزادسازی خرید و فروش واحدهای قابل سکونت مسکن‌مهر را هدف قرار می‌دهد- پیش‌بینی شده است بنا دارد خرید و فروش امتیازها را قانونمند و کانالیزه کند. بر این اساس قرار است فقط پیش‌خریدارانی که واحدهای مسکونی‌مهر آنها به حداقل ۷۰درصد پیشرفت‌فیزیکی رسیده است، اجازه یابند امتیاز و واحد خود را به متقاضی جدید بفروشند مشروط برآنکه پیش‌خریدار جدید متعهد شود مبلغ لازم برای تکمیل واحد را تا آخر پرداخت کند و تا زمان تکمیل‌نهایی از فروش مجدد امتیاز منع شود.
گام آخر: زمین
برای گام سوم نیز پیشنهاد شده، مالکیت زمین‌های ۹۹ ساله به صورت اقساط چندساله کوتاه‌مدت به صاحبان مسکن‌مهر واگذار شود تا مالکیت بر عرصه‌واعیان کامل شود. هنوز هیچ‌کدام از این سه گام و پیشنهادها تایید و تصویب نهایی نشده است و احتمالا ظرف این هفته، بعد از چکش‌کاری توسط وزیر راه‌‌‌وشهرسازی و موافقت هیات‌دولت، نحوه و زمان اجرای تدریجی آنها اعلام می‌شود.

    نظرات