مسکن مهر گران نمی‌شود

مسکن مهر گران نمی‌شود

http://www.bananews.ir/مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: به دنبال این هستیم تاسیسات زیربنایی و روبنایی واحد‌های مسکن مهر بهبود یابد. هم چنین بازار ثانویه مسکن در این واحد‌ها آزاد کنیم و اجازه دهیم واگذاری‌های مسکن مهر که اکنون ممنوع است با شرایطی آزاد شود و این واحد‌ها رونق پیدا کنند.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از پیگیری وزارت راه و شهرسازی از مجلس برای واگذاری اراضی مسکن مهر به متقاضیان خبر داد و تصریح کرد: با توجه به قراردادهای منعقد شده انبوه سازان حق افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر را ندارند و باید نسبت به امضای خود متعهد باشند چراکه طبق قانون برخورد می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محسن نریمان - معاون وزیر راه و شهرسازی - با اشاره به این‌که برخی پروژه‌ها در مسکن مهر خواستار مبالغ چند برابر شده‌اند، گفت: براساس ضوابط و مقررات تعهداتی میان وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است و کلیه‌ حق انشعاب آب، برق و فاضلاب پرداخت شده است و اگر مشکلی با وزارتخانه‌ای وجود دارد ربطی به وزارت مسکن ندارد و باید با همان ارگان در میان گذاشته شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین نامه انبوه‌سازان برای افزایش قیمت ساخت واحد‌های مسکن مهر گفت: قرار‌داد مسکن مهر هم‌چون قرار‌داد‌های دیگر است، چرا که در همه پروژه‌ها کلیه‌ پیمانکاران قرار‌داد را منعقد کرده‌اند.

انبوه‌سازان حق افزایش قیمت مسکن مهر را ندارند

نریمان تاکید کرد: انبوه‌سازان به عنوان افرادی آگاه در زمان اوج گرانی‌ها در سال ۹۱ این قرار‌داد‌ها را منعقد کردند و می‌دانستند که قیمت‌ها به چه صورت است و ممکن است تورم ایجاد شود اما قرار‌دادی است که امضاء شده است.

وی افزود: حال انبوه‌سازان باید به امضای خود متعهد و پاسخگو باشند چرا که طبق قانون برخورد می‌شود.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینکه برخی قرار‌داد‌ها که در سال گذشته منعقد شده‌اند، گفت: برخی از این قرار‌داد‌ها سربه‌سر بوده و حاشیه‌ سود پیمانکاران کمتر است اما در صورتی که پیمانکاران متعهد شوند کار را در زمان مقرر و به صورت کامل تحویل بدهند پاداشی در نظر گرفته می‌شود اما هنوز هیچ تصمیمی نهایی نشده است.

وی با بیان این‌که بیشتر این قرار‌داد‌ها علی‌الحساب هستند، گفت: باید این قرار‌داد‌ها به نقطه تعادل برسند چرا که در این باره کارگروهی تشکیل شده است که در دو ماه اخیر فعالیت‌های این واحد‌ها را بررسی کرده است اما هنوز به مرحله‌ی نهایی نرسیده است.

نریمان با اشاره به افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر گفت: وام‌های مسکن مهر از ۱۸ میلیون تا ۲۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده‌ است که در حال حاضر برخی شهرها این وام‌ها به ۳۰ میلیون تومان هم می‌رسد.

به گفته مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید سقف وام اعطایی از سوی بانک مسکن ۴۸ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده که در صورت افزایش این وام این رقم افزایش می‌یافت.

 

وی افزود: به دنبال این هستیم تاسیسات زیربنایی و روبنایی واحد‌های مسکن مهر بهبود یابد. هم چنین بازار ثانویه مسکن در این واحد‌ها آزاد کنیم و اجازه دهیم واگذاری‌های مسکن مهر که اکنون ممنوع است با شرایطی آزاد شود و این واحد‌ها رونق پیدا کنند.

پیگیری برای واگذاری زمین‌های مسکن مهر به متقاضیان

نریمان افزود: در پی آن هستیم اجاره ۹۹ ساله واحد‌های مسکن مهر با تصویب مجلس به صورت ملکی ارائه شود و در شرایطی قدر‌السهم زمین با شرایط دولتی پرداخت شود.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید تاکید کرد: در این زمینه ملک اعم از اعیانی و عرصه در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد.

وی افزود: هرچه می‌گذرد مشکلات مسکن مهر کمتر می‌شود و به حداقل می‌رسد.

نریمان با اشاره به نوع شهرسازی واحد‌های مسکونی مهر گفت: طرح مسکن مهر که باید به صورت ۱۵ ساله ارائه می‌شد در سه سال انجام شد و ایجاد مشکلات آن هم طبیعی است چرا که بارگذاری جمعیت در شهرهای جدید به یکباره صورت گرفت اما با زمین‌خواران در این موارد برخورد می‌شود.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به جابجایی واحد‌های مسکونی مهر در شهرهای جدید گفت: تعدیل در قرار‌دادها نداریم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر از میان دو میلیون واحد مسکن مهر تنها ۲۵ درصد آن به دست شرکت عمران شهرهای جدید است و متولی ۷۵ درصد دیگر این واحد‌ها سازمان‌ها و خودمالکان هستند.

نریمان با بیان این‌که تلاش می‌شود شهرهای جدید از مردم‌ محوری ایجاد شود، گفت: باید رقابت سالم میان سازمان‌ها و ارگان‌ها صورت گیرد تا بر پویایی این شهرها افزوده شود.

تحویل اکثر واحدهای مسکن مهر تا پایان ۹۳

به گفته مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی واحد‌های در حال ساخت مسکن مهر می‌گذرد که بیشتر این واحد‌ها تا پایان سال ۹۳ تحویل داده می‌شود.

وی با بیان این‌که آخرین پروژه‌ واحد‌های مسکونی مهر شامل ۸۰ هزار واحد در شهر جدید پردیس است، گفت: این پروژه از جمله آخرین پروژه‌هایی است که به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

پردیس آماده افزایش جمعیت

نریمان در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر کنترل جمعیت‌پذیری و ظرفیت شهرهای جدید اطراف تهران از جمله پرند و پردیس گفت: شهر پردیس آمادگی کامل برای افزایش جمعیت را دارد چرا که طرح مترو و شبکه‌ داخلی این شهر در حال برنامه‌ریزی است.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: طرح جامعی برای زیرساخت‌ها و تاسیسات این شهرها در نظر گرفته شده است چرا که این شهرهای جدید نیز نیازمند پارک‌ها و فضاهای شهر هستند و امیدواریم مشکلات مسکن مهر در شهرهای جدید به حداقل برسد.

وی گفت: برای شهرهای جدید مسکن مشارکتی و استقبال از سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است.

نریمان با اشاره به توقف ادامه‌ ساخت واحد‌های مسکن مهر گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مسکن میزان اعتبار مسکن مهر را ۴۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرده‌اند و این موضوع باعث شد تا دیگر این پروژه برای ادامه وامی نداشته باشد.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید تاکید کرد: به دلیل قطع وام دیگر نتوانستیم متقاضی جدیدی برای واحد‌های مسکن مهر داشته باشیم.

مسکن مهر نیمی از وقت دولت جدید را می‌گیرد

به گفته وی مسکن مهر نیمی از وقت دولت جدید را صرف خود می‌کند اما به همه تعهدات دولت قبلی پایبند هستیم.

نریمان با اشاره به سه طرح مسکن اجتماعی، حمایتی و آزاد گفت: مسکن اجتماعی از مسکن مهر پیش رفته‌تر است به گونه‌ای که مخاطبان هدف این واحد‌های مسکونی افرادی هستند که حتی قادر به پرداخت اقساط ماهانه نیستند.

توضیحاتی مختصر درباره طرح‌های مسکن اجتماعی و مشارکتی

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: برای تامین واحد‌های مسکن اجتماعی متولیان رفاه مردم هم‌چون بهزیستی، کمیته امداد و وزارت راه و شهرسازی باید با هماهنگی شیوه‌نامه‌ای در این باره ابلاغ کند تا چگونگی ساخت‌وسازها مشخص شود.

وی با اشاره به طرح مسکن مشارکتی گفت: این طرح به گونه‌ای است که زمین از سوی دولت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده می‌شود و بازار فعال می‌شود.

نریمان طرح مسکن حمایتی را این‌گونه عنوان کرد که دولت برای اقشار متقاضی مسکن تا سقف مشخصی که به‌طور مثال ۱۵۰ میلیون تومان است در نظر می‌گیرد و در صورت تدوین به بانک‌های عامل ابلاغ شود.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید تاکید کرد: باید قدرت خرید مردم برای مالکیت مسکن افزایش یابد.

وی در ادامه رویکرد ایجاد شهرهای جدید را ایجاد شهرهای هوشمند دانست و گفت: بخشی از شاخصه‌های شهرهای جدید هوشمندی است که به ایمنی و زندگی بهتر در این شهرها کمک می‌کند.

برنامه‌ریزی برای خطوط مترو و حمل‌ونقل شهرهای جدید

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید خبر داد: خطوط مترو و حمل‌ونقل شهرهای جدید در حال برنامه‌ریزی است.

نریمان با اشاره به خطوط متروی شهرهای پرند و شهرهای جدید در حال ساخت گفت: اقدامات اجرایی برای اتصال به شهرهای مادر در حال انجام است و پیشرفته‌ترین پروژه متروی هشتگرد است.

نریمان افزود: متروی هشتگرد به کرج متصل می‌شود و پس از آن به تهران می‌رسد. این درحالی است که پیشرفت فیزیکی این پروژه ۶۰ درصد اعلام شده است.

راه‌اندازی مترو هشتگرد تا پایان ۹۳

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به تکمیل متروی هشتگرد گفت: تا پایان سال ۹۳ این خط مترو راه‌اندازی می‌شود، چرا که اکنون واحد‌های خریداری شده است، اما تکمیل پروژه منوط به تامین اعتبار است.

وی تاکید کرد: مشکل اصلی شهرهای جدید حمل‌ونقل مسافر و فراهم‌شدن شبکه‌های حمل‌ونقلی است.

پردیس مشکل تردد و حمل و نقل ندارد

به گفته‌ نریمان مراحل اجرای کار متروی هشتگرد به بازدید وزیر راه و شهرسازی رسیده است و قرار است تمهیدات لازم در این باره انجام شود.

وی افزود: بهره‌برداری از مسیر ریلی پرند نیازمند تامین اعتبار در این شهر است.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید تاکید کرد: در شهر جدید پردیس مشکل حمل‌ونقل نداریم و دسترسی چه در داخل و چه در خارج از شهر پردیس به خوبی صورت می‌گیرد.

    نظرات