باروری ابرها اعتبار گرفت

باروری ابرها اعتبار گرفت

http://www.bananews.ir/وزیر نیرو با صدور دستور ایجاد موسسه ویژه تاثیر تغییر اقلیم بر منابع آب، گفت: یک درصد اعتبارات فصل آب به باروری ابرها اختصاص می یابد.
حمید چیت چیان امروز در نشست شورای آب وزارت نیرو با صدور دستور تشکیل موسسه ویژه تاثیر تغییر اقلیم بر منابع آب گفت: باید موسسه ویژه یا واحد ویژه ای برای بررسی تاثیر تغییر اقلیم بر منابع آب کشور ایجاد شود و این موسسه به صورت اجرایی کار متمرکز انجام دهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) وزیر نیرو اظهارداشت: یک واحد خاص باید کار اندازه گیری های مختلف و مطالعه های خاص و تخصصی در زمینه تاثیر تغییر اقلیم بر منابع آب را انجام دهد. به گفته وی، این واحد می تواند در موسسه تحقیقات آب، موسسه تغییرات هواشناسی، مرکز تغییر اقلیم مشهد و یا به صورت مستقل تشکیل شود.

چیت چیان ادامه داد: در برخی از کشورها مانند انگلستان موضوع تغییر اقلیم به حدی مهم است که عنوان یک وزارتخانه است. وی با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی دردخصوص منابع آب، بر لزوم اضافه شدن بخشی در کنار گزارش هواشناسی در اخبار روزانه رسانه ملی در خصوص حجم مخازن سدها، منابع آب زیرزمینی و وضعیت رواناب ها تاکید کرد.

وی افزود: مردم با وقوع یک یا دو بارش تصور می کنند که وضعت منابع آبی کشور خوب شده است و نیازی به صرفه جویی نیست در صورتی که باید فرهنگ بارش های موثر و غیرموثر بر منابع آب برای مردم تعریف شود تا بدانند که همه بارش ها بر منابع آبی کشور و رواناب ها موثر نیست.

وزیر نیرو اظهار داشت: وضعیت منابع آب کشور باید براساس سه یا چهار شاخص در کنار گزارش های روزانه کشوری و اطلاعات ریزتر در شبکه های استانی ارائه شود. چیت چیان با بیان اینکه در نشست هایی که با کمیسیون های مجلس داشتیم تصمیم گرفته شد تا یک درصد از اعتبار فصل آب به باروری ابرها (افزایش بارش) اختصاص یابد افزود: بودجه پژوهشی باروری ابرها در سال جاری تنها دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است.

چیت چیان تصریح کرد: اطلاعات در خصوص منابع آب کشور نیازمدن اصلاح و بازنگری است و پایه آن باید مطالعات جامع باشد.

    نظرات