وام جدید مسکن تاثیر ملموس بر قدرت خرید تهرانی‌ها ندارد

وام جدید مسکن تاثیر ملموس بر قدرت خرید تهرانی‌ها ندارد

http://www.bananews.ir/رئیس اتحادیه مشاوران‌املاک تهران گفت: تسهیلات جدید خرید مسکن با توجه به متوسط قیمت آپارتمان در کلان‌شهرها به خصوص تهران، اثر ملموس بر قدرت خرید متقاضیان در شهرهای بزرگ ندارد.

به گزارش بنانیوز ؛ حسام عقبایی در خصوص افزایش وام مسکن، اظهار داشت: هر چند وام ۳۵ میلیون تومانی مصوب شورای پول و اعتبار در شهرهای کوچک و کم جمعیت کمک مالی قابل قبولی به حساب می‌آید اما از آنجا که دغدغه دسترسی به مسکن مناسب بیشتر متوجه کلان‌شهرها است، این وام توان لازم برای پوشش قدرت مالی غالب خریداران را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی و دولت باید برای سال ۹۳ سرفصل جداگانه‌ای برای تامین مالی و اعتبار پولی بخش مسکن‌ تعریف و ایجاد کنند، گفت: تسهیلات جدید که در بانک مسکن برای پرداخت به خریداران مسکن تصویب شده اگر چه یک گام به جلو است اما کافی نیست و نیازمند گام‌های بعدی از سوی بانک‌مرکزی در فاصله کوتاه هستیم تا تعادل قابل قبولی بین وام خرید، قیمت مسکن و قدرت خریداران شکل بگیرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: انتظار می‌رود افزایش سقف وام خرید مسکن از ۲۰ میلیون تومان به ۳۵ میلیون تومان حجم معاملات مسکن را افزایش دهد و بطور قطع این مبلغ در شهرهای کوچک اثرگذاری بیشتری دارد و مردم را به خرید آپارتمان ترغیب می‌کند و باعث رشد معاملات در این شهرها و رونق اقتصادی می‌شود.

عقبایی تاکید کرد: از آنجا که بازار مسکن رکود ۶ ماهه را پشت سر گذاشته، تسهیلات جدید نمی‌تواند قیمت مسکن را تحریک کند ضمن اینکه مبلغ وام نیز جذابیتی برای سوداگران ملک و معاملات مکرر ندارد و حداکثر خریداران مصرفی آپارتمان‌های کوچک متراژ را تشویق به ورود به بازار می‌کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره تاثیر خاص وام ۳۵ میلیونی در بازار مسکن تهران نیز گفت: در حال حاضر طبق اعلام مرکز آمار ایران، میانگین قیمت واحد مسکونی در پایتخت مترمربعی ۴ میلیون تومان است و بزرگی قیمت‌ها به گونه‌ای است که بازار نه به لحاظ قیمت و نه به لحاظ حجم معامله تحت تاثیر وام جدید تکان نخواهد خورد اما اثر روانی این وام در تهران از طریق مناطق حاشیه پایتخت بروز می‌کند و کشش‌هایی را در خریداران این مناطق بوجود خواهد آورد.

وی درباره برداشتی که از ترکیب وام ۳۵ میلیونی خرید و ۱۰ میلیونی تعمیرات در بازار می‌شود، گفت: شنیده شده بانک مسکن این دو وام را در قالب ۴۵ میلیون تومان به خریداران مسکن پرداخت می‌کند اما ارایه وام تعمیرات به متقاضی شرایطی دارد که واحدهای نوساز قطعاً مشمول آن شرایط نخواهند شد چرا که اگر این ۱۰ میلیون به همه آپارتمان‌ها تعلق می‌گرفت، شورای پول و اعتبار سقف وام خرید را یک مرتبه ۴۵ میلیون تعریف می‌کرد اما با این حال لازم است بانک مسکن تکلیف متعاملین را از بابت این دو نوع تسهیلات روشن کند و شفاف سازی نماید.

نظرات