بساز بفروش‌ها از ساخت یک واحد آپارتمان چقدر سود می‌برند؟

بساز بفروش‌ها از ساخت یک واحد آپارتمان چقدر سود می‌برند؟

http://www.bananews.ir/عرف سود ساخت مسکن برای سازندگان حداکثر باید ۲۰ درصد باشد نه بیشتر اما در برخی موارد این سود به ۵۰ تا ۶۰ درصد نیز رسیده است.

به گزارش بنانیوز ؛ حسام عقبایی - رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران - در گفت‌وگو با ایسنا گفت: قیمت ساخت هر متر مربع آپارتمان در تهران بسته به نوع مصالح و ساخت واحد مسکونی از ۶۰۰ هزار تا دو میلیون تومان است.

وی افزود: ممکن است هزینه ساخت خانه در هر منطقه بسته به نوع سازه و ساخت متغیر باشد که این امر در قیمت‌ تمام شده یک واحد مسکونی تاثیرگذار است اما نباید از عرف بازار کمتر و بیشتر باشد.

به گفته عقبایی برخی مناطق تهران به دلیل نوع فرهنگ محله، آب و هوا و عوامل متعدد دیگری با استقبال خرید همراه می‌شود اما بهتر است درصد سود سازندگان و قیمت تمام شده یک واحد مسکونی نیز بین ۱۰ تا ۲۰ درصد باشد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران اظهار کرد:‌ مراحل ساخت یک واحد مسکونی حداقل ۱۲ تا ۱۸ ماه است و به اصطللاح سازندگان "در این مدت زمان، سرمایه‌اشان خوابیده و می‌خواهند پس از پایان کار سود خواب پول خود را از مشتری دریافت کنند و این امر منجر به اختلال قیمت مسکن می‌شود".

به گفته وی نباید سود دریافتی خانه ساخته شده بیش از ۲۰ درصد باشد و باید سازندگان در زمان مواجه با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و هزینه‌های جانبی از افزایش قیمت زمین چشم پوشی کنند تا بازار با ثبات بیشتری همراه شود.

عقبایی معتقد است: نباید حاشیه سود سازندگان از ۱۰ درصد کمتر یا بیشتر شود چراکه هردو مورد بازار مسکن را نامتعارف می‌کند.

او خاطر نشان کرد: در اکثر کشورها عرف سود ساخت یک واحد مسکونی ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

    نظرات