سیاست‌های دولت بیشترین تاثیر را بر قیمت خانه دارد

سیاست‌های دولت بیشترین تاثیر را بر قیمت خانه دارد

http://www.bananews.ir/بازرس انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان تهران گفت: افزایش وام مسکن تغییری در قیمت‌ها ایجاد نمی‌کند و عوامل بالا‌دستی و سیاست‌های دولت تاثیر بیشتری بر قیمت مسکن و تغییر بازار دارد.

به گزارش بنانیوز ؛ مهدی مافی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به افزایش مبلغ وام مسکن به ۳۵ میلیون تومان اظهار کرد: افزایش این وام‌ها تاثیری در قیمت مسکن ندارد اما بهتر است مکانیزمی برای ساخت واحد‌های مسکونی در کشور ایجاد شود.

به گفته وی مبلغ ۳۵ میلیون تومان برای شهر بزرگی هم‌چون تهران تنها ۱۰ درصد از هزینه‌ خرید یک واحد مسکونی را شامل می‌شود.

بازرس انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان تهران گفت: به‌طور طبیعی تزریق پول به بازار رونق و تکانی در بازار ایجاد می‌کند اما نمی‌توان گفت این وام تاثیری در بازار ندارد و نه می‌توان گفت موجب افزایش قیمت می‌شود.

مافی تصریح کرد: عوامل بالا‌دستی و سیاست‌های دولت تاثیر بیشتری بر قیمت مسکن و تغییر بازار دارد.

وی معتقد است: برای راه‌ افتادن بازار مسکن و رونق معاملات افزایش وام تنها راه‌حل نیست، بلکه جذب سرمایه‌گذاران به بازار اقتصادی تاثیر بیشتری در راه افتادن بازار دارد.

بازرس انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان تهران افزود: بهتر است سرمایه‌گذاران مسکن به سمت ساخت و عرضه‌ واحد‌های مسکونی پیش روند و علاوه بر تزریق پول بر بازار مصرف‌کنندگان برای خرید یک واحد مسکونی تجهیز شوند.

به گفته مافی با افزایش وام مسکن به ۳۵ میلیون تومان اتفاقی در افزایش قیمت مسکن نمی‌افتد بلکه باید بیش از هر چیز فاصله بین توانایی خریدار و فروشنده برقرار شود.

وی تاکید کرد: باید فاصله تقاضا‌کننده و قیمت کالا کاهش و قدرت خرید مردم افزایش یابد.

بازرس انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان تهران اظهار کرد: بهتر است آپارتمان‌های خالی که در تملک سرمایه‌گذاران هستند وارد عرصه‌ خرید و فروش شوند و مصرف‌کنندگان از این واحد‌های موجود استفاده کنند.

مافی گفت: سیاست‌های دولت در بخش مسکن و طرح‌های جدید چندان در خانه‌دارشدن زوج‌های جوان بی‌تاثیر نیست و زوج‌های جوان می‌توانند در کنار دریافت وام مسکن از دولت پس‌انداز نیز داشته باشند.

وی تصریح کرد: بازار اقتصاد مسکن با افزایش وام‌ها رونق نمی‌گیرد بلکه باید سازندگان برای عرضه مسکن تلاش بیشتری کنند تا این بازار به خوبی هماهنگ شود.

    نظرات