گودبرداری باعث حرکت زمین در تهران شد

گودبرداری باعث حرکت زمین در تهران شد

http://www.bananews.ir/گودبرداری در عمق ۳۵ متری زمین، برای احداث یک برج ۳۳طبقه، خانه‌های اهالی خیابان شیراز جنوبی را در تهران لرزاند و باعث حرکت چند سانتی‌متری زمین شد.
بعد از خبرساز شدن چند پروژه گود برداری در نقاط مختلف تهران که برخی از آنها همچون گود ایران زمین حادثه آفرین شدند، به نظر می‌رسد آژیر خطر برای برج ۳۳ طبقه در حال احداث در خیابان شیراز جنوبی نیز روشن شده است.

به گزارش بنانیوز ؛ مصوبه کمیسیون ماده پنج برای تغییر کاربری زمینی در محدوده بافت ناپایدار واقع در خیابان شیراز جنوبی (منطقه ۶) منجر به گودبرداری ۳۵ متری برای ساخت برجی ۳۳ طبقه( ۲۵ طبقه روی زمین و ۸ طبقه زیر زمین) با کاربری تجاری- اداری شده است. پروژه ای که به دلیل قرار گرفتن در مسیر تونلی قدیمی که هم اکنون با خاک دستی پر شده است و همین‌طور رعایت نشدن ضوابط تحکیم گود از سوی کارفرما، رانش زمین را موجب شده و خانه‌های اهالی منطقه را تخریب کرده است.  شهرداری منطقه ۶ بعد از گودبرداری و رانش زمین و وارد آمدن خسارت به تعدادی از ساختمان‌ها، خواستار تخلیه تعدادی از ساختمان‌ها و اسکان ساکنان در هتل شده بود. این اقدام با هزینه شرکت کارفرما انجام شد، ولی پس از حدود یک ماه، به سبب عدم تقبل هزینه هتل، ساکنان به ساختمان‌های قبلی خود بازگردانده شدند. معاون شهرسازی و معماری منطقه نیز اعلام کرده برای توقف گودبرداری، اخطار و هشدارهایی به مالک پروژه از سوی سازمان نظام مهندسی داده شده است. اگرچه کارفرما و مالک ادعا می‌کنند پروژه نقشی در آسیب منازل اطراف نداشته است، ولی یکی از مدیران شهری در گفت‌وگو با «ایسنا» عنوان کرده: شهرداری و شورای شهر تهران این پروژه را در پنج ماه گذشته پیگیری کرده است تا ساختمان‌های اطراف پروژه به ثبات برسند و ادعای مالک و کارفرما را قبول نکرده است.  معاون شهرسازی منطقه‌۶ به «ایسنا» گفته است: جابه‌جایی حدود دو سانتی‌متری خاک زمین در این پروژه اتفاق افتاده، ولی درباره ادعای جابه‌جایی ۱۱ سانتی‌متر در خانه‌های برخی شهروندان، هیچ گزارش مستندی در این خصوص وجود ندارد و برای این موضوع باید یک مرجع ذی‌صلاح و رسمی اظهارنظر کند.  مسوولان شهرداری معتقدند با کار گذاشتن سنسورهایی در پروژه، چند ماهی است که پروژه به ثبات رسیده است و از این لحاظ برای ادامه کار تهدیدی وجود ندارد.

مجوزهای دو سال اخیر کمیسیون ماده ۵ سبب شده در برخی نقاط تهران گودبرداری‌هایی غیراصولی انجام شود که علاوه بر ناهماهنگی با ضوابط طرح تفصیلی جدید با ویژگی‌های سکونتی منطقه نیز همخوانی نداشته و موجب بروز نگرانی و آسیب به ساکنان آن اهالی شده است.

    نظرات