موتورخانه مرکزی بهترین سیستم گرمایشی در آپارتمان‌ها

موتورخانه مرکزی بهترین سیستم گرمایشی در آپارتمان‌ها

http://www.bananews.ir/بهترین نوع سیستم گرمایشی در ساختمان‌ها از نظر مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و مباحث سلامتی و ایمنی موتورخانه مرکزی است.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irعلی اکبر دلیل صفایی -عضو کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی کشور - اظهار کرد: برای آپارتمان‌های مسکونی به جز موتورخانه مرکزی هیچ شکل دیگری از سیستم‌های گرمایشی را توصیه نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه حتی مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌ها بر خلاف تصورات موجود، در سیستم موتورخانه مرکزی بهتر از پکیج‌های ساختمانی اعمال می‌شود، تصریح کرد: با بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم مشاهده شده که استفاده از سیستم موتورخانه مرکزی در ساختمان‌ها در مواردی حتی ۵۰ تا ۶۰ درصد انرژی مورد نیاز در محاسبات اولیه را کاهش می‌دهد.

صفایی افزود: حتی در سازمان‌ها هم چنین امری صادق است به خصوص اینکه اخیرا با ورود سیستم‌های هوشمند کنترل موتورخانه که به سیستم‌های الکترونیکی مجهز هستند و میزان درجه حرارت را در ساعات و زمان های مختلف به صورت اتوماتیک کنترل می‌کنند، مصرف انرژی بازهم به میزان ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

وی گفت: علاوه بر مباحث گفته شده در زمینه مدیریت مصرف انرژی، در خصوص مباحث مرتبط با بهره‌وری نیز موتورخانه‌های مرکزی از نظر عمر و کارکرد، نسبت به سایر سیستم های گرمایشی برتری دارد.

عضو کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی کشور اظهار کرد: ضعف نظارت‌های کلان در این زمینه و عدم فرهنگ‌سازی در خصوص زندگی آپارتمان‌نشینی و الزامات آن موجب استقبال مردم و سازنده ها از پکیج شده است.

وی گفت: به خصوص در شهرهایی که مردم به تازگی از زندگی در واحدهای مسکونی ویلایی به آپارتمان‌نشینی روی آورده‌اند و در مصارف خانگی مستقل بوده‌اند میل دارند در آپارتمان‌ها هم این استقلال را حفظ کنند در حالیکه این استقلال، نوعی استقلال ظاهری است و محاسبات و واقعیت‌ها نشان می‌دهد استفاده از سیستم‌های گرمایشی مرکزی به مراتب بهتر از سایر سیستم هاست.

صفایی تاکید کرد: این استقلال ظاهری به دلیل آشنا نبودن با فرهنگ آپارتمان نشینی مخاطراتی در بردارد که علاوه بر مدیریت مصرف انرژی که به آن اشاره شد، نگهداری، حجم لوله کشی مجزا و تاسیسات مجزا برای هر واحد را شامل می شود. از سوی دیگر یکی از معضلاتی که در رابطه با نصب پکیج ها مطرح است هوای مورد نیاز برای احتراق در این سیستم هاست که از هوای داخلی آپارتمان ها گرفته می شود و موجب می‌شود کمبود اکسیژن سلامت ساکنان اپارتمان ها را به مخاطره بیندازد.

وی تصریح کرد: در زمینه مخاطراتی که پیکج برای سلامتی ساکنان اپارتمانها دارد، ما با متخصصان و پزشکان اتفاق نظر داریم.

ایسنا

    نظرات