عمر مفید یک ساختمان چند سال است؟

عمر مفید یک ساختمان چند سال است؟

http://www.bananews.ir/یک مهندس عمران گفت: عمر مفید یک ساختمان ۳۰ تا ۲۰ سال است و صاحبان این اماکن بعد از این زمان باید نسبت به نوسازی آن اقدام کنند تا بار هزینه‌ها کاهش یابد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)،"محمد حبیبی‌وند" تصریح کرد: عمر ساختمان به کیفیت ساخت و مصالح بستگی دارد و کیفیت ساخت در سازه ساختمان دخیل است و به شرایط بهره‌برداری آن نیز بستگی دارد و عمر مفید یک ساختمان را معمولاً ۲۰ تا ۳۰ سال در نظر می‎گیرند.

وی خاطرنشان کرد: عمر یک ساختمان در اصل بستگی به سازنده و هدفی که او در نظر گرفته است دارد، به‌ طور مثال یک ساختمان اداری که ساخته می‌شود زودتر نیاز به نوسازی پیدا می‎کند. متاسفانه در مواردی، افرادی که به کار ساخت و ساز مشغول هستند، توجه زیادی به کیفیت کار نداشته و بنای بی‌کیفیت تحویل مصرف‌کننده می‌دهند. این موضوع باعث کاهش عمر ساختمان می‌شود.

حبیبی‎وند یادآور شد: امروزه وضعیت ساختمان‎سازی نسبت به ۱۵ سال پیش بهتر شده است و بناهایی که ساخته می‌شود هر روز بهتر و با کیفیت بالا بوده و کنترل‎ها نیز بیشتر شده است. یکی از مواردی که باید مهندسان به آن توجه داشته باشند این است که ساخت بنا هزینه‌بر است و باید به‌گونه‌ای فضاها، طراحی و ساخته شود که دارای عمر متوسط بوده و به صاحب آن هزینه‌ای تحمیل نشود.

این کارشناس عمران خاطرنشان‌کرد: با نهادینه شدن این تفکر شاهد کاهش هزینه‌ها و ساخت بناهایی با کیفیت بالا و عمر متوسط برابر استانداردها خواهیم بود.

 

ایسنا

    نظرات