مسکن اجتماعی تبدیل به مسکن اشتباهی نشود/عقب نشینی وزیر "راه وشهرسازی" در رونمایی از طرح "مسکن اجتماعی"

مسکن اجتماعی تبدیل به مسکن اشتباهی نشود/عقب نشینی وزیر "راه وشهرسازی" در رونمایی از طرح "مسکن اجتماعی"

http://www.bananews.ir/جزئیات مسکن اجتماعی و حمایتی دولت تدبیر وامید از زبان عضو کمیسیون عمران مجلس بیان شد، این در حالی بود که درتبلیغات گسترده رونمایی از طرح مسکن اجتماعی توسط آخوندی وزیر راه وشهرسازی اعلام شده بود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)،جزئیات مسکن اجتماعی و حمایتی دولت تدبیر وامید از زبان عضو کمیسیون عمران مجلس بیان شد، این در حالی بود که درتبلیغات گسترده رونمایی از طرح مسکن اجتماعی توسط عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی اعلام شده بود.

 

بر اساس این گزارش خسروی عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه مسکن اجتماعی و حمایتی به منظور باز کردن مشکل مسکن کشور است گفت: در این طرح باید تمامی مسئولان کشور کمک کنند و تمامی جوانب مسکن را مدنظر قرار دهند.

وی در ادامه افزود: مسکن اجتماعی، حمایتی، سکونت‌گاه‌های غیررسمی، بازار رهن ثانویه، ایجاد صندوق سرمایه گذاری مسکن از جمله طرح‌هایی است که در این دولت برای کنترل بازار مسکن مطرح شده است.

خسروی دربرنامه تلویزیونی پایش تصریح کرد: برای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی ۱۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و ۱۷۵ میلیارد تومان طی ۴ سال برای صندوق سرمایه‌گذاری مسکن در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه ۱۵۰ هزار مسکن اجتماعی در سال ساخته می شود،افزود: ۷۰ هزار خانوار توسط خود افراد و ۸۰ خانوار نیز از طریق شهرداری و امور خیریه خانه‌دار می‌شوند.

خسروی در ادامه اظهار داشت: ۲۵۰ هزار خانوار نیز از طریق مسکن حمایتی و ۱۴۰ هزار خانوار نیز از طریق سکونت‌گاه‌های غیررسمی به جمع خانوارهای دارای واحد مسکونی می‌پیوندند.

خسروی در ادامه یادآور شد: از طریق هدف‌گذاری که انجام شده است ۵۴۰ هزار خانوار در این طرح دارای واحد مسکونی می‌شوند.

*** پرداخت بن اجاره در طرح مسکن اجتماعی

عضو کمیسیون عمران در ادامه گفت: سالانه باید حداقل ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود که در حال حاضر تنها ۵۴۰ هزار مسکن ساخته می‌شود این بدان معنا است که تنها یک چهارم نیاز کشور برای مسکن تأمین می‌شود.

خسروی با تاکید بر اینکه دیدگاه مجلس ساخت حداقل ۲ میلیون واحد مسکونی باتوجه به نیاز کشور است گفت: دولت در نظر دارد در مسکن اجتماعی ۶۰ درصد اجاره‌بها را به صورت یارانه (بن اجاره) پرداخت کند.

عضو کمیسیون عمران اظهار داشت: این پرداخت از طریق سپرده‌گذاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان در بانکها با نرخ ۲۳ درصدی است تا به این ترتیب سالانه ۳۴۰ میلیارد تومان سود عاید دولت می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به ساخت ۷۰ هزار واحد مسکونی در سال ماهانه ۶۵۰ هزار تومان به هر واحد تعلق می‌گیرد اما ا ینکه این میزان پول با چه روشی پرداخت می‌شود ابهام دارد. اگر بطور مستقیم به ازای اجاره پرداخت شود تورم را به وجود می‌آورد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه این کار مانند این است که ما بدون اطلاعات وارد میدان می شویم تاکید کرد: در مسکن حمایتی قرار است سالانه ۲۵۰ هزار واحد مسکن ساخته شود که در آن ۳۵ درصد اقساط وام خرید توسط دولت تخصیص می‌یابد.

خسروی با اشاره به اینکه دولت پیش‌بینی کرده در طول ۴ سال از محل وجوه اداره شده (بودجه عمومی) ۱۳۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به مسکن حمایتی اختصاص یابد گفت: سهم متقاضی از اقساط ماهانه این طرح ۱٫۴ میلیون تومان تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

وی همچنین مبلغ سپرده‌گذاری متقاضی برای مسکن حمایتی را ۵۰ میلیون تومان اعلام کرد.

خسروی در ادامه خاطرنشان کرد: امیدوارم مسکن اجتماعی در این دولت تبدیل به مسکن اشتباهی نشود.

***افزایش اجاره نشین های کشور با اجرای طرح مسکن اجتماعی

براساس این گزارش در ادامه این برنامه حجـت‌الله عبدالملکی استاد دانشگاه نیز با اشاره به اینکه بهترین راهکار برای مسکن کشور رفع ایرادات مسکن مهر است، گفت: با ابهام خیلی جدی درباره سیاست مسکن دولت یازدهم روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه براساس اصل ۳۱ قانون اساسی دولت موظف به تامین مسکن برای هر ایرانی است، یادآور شد: در حال حاضر ۵ میلیون مستاجر در کشور داریم علاوه بر اینها ۴ میلیون واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده، ۲ میلیون سرخانه و ۸ میلیون خانوار نیازمند مسکن در ایران داریم
عبدالملکی با بیان اینکه کمبود فعلی مسکن کشور ۳٫۵ واحد است خاطرنشان کرد: تا ۱۰ سال آینده ۲۰ میلیون واحد مسکونی نیازمندیم.

عبدالملکی در عین حال با اشاره به ایردات طرح مسکن مهر نیز گفت: عدم مشارکت بانکهای عامل، مکان‌یابی‌های گاها نامناسب، عدم رعایت برنامه‌ریزی صورت گرفته، عدم نظارت مناسب بر عملکرد تعاونی‌ها و پیمانکاران و همچنین ارائه مسکن مهر به افراد فاقد شرایط از جمله ایرادات مسکن مهر است.

وی با اشاره به این که در چنین شرایطی طر‌ح‌هایی مانند مسکن اجتماعی و حمایت مطرح شده است گفت: طرح‌های مذکور ابهامات فراوانی از جمله چگونگی تامین منابع مالی، نحوه کاهش هزینه‌ها، نحوه اجرا، احراز شرایط، و مزیت‌های این طرح نسبت به مسکن مهر را دارند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به مزیت‌های اجرای مسکن مهرخاطر نشان کرد: حذف قیمت زمین، کاهش واسطه‌گری، تامین تسیهلات، ورود نهادهای حمایتی، گزینش متقاضیان و پرداخت تسهیلات به تولید کننده از جمله مزیت‌های اجرای طرح مسکن مهر بود.

گفتنی است در این برنامه وزارت راه وشهرسازی هیچ پاسخی مبنی بر نیامدن وزیر راه وشهرسازی نداد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

    نظرات