اتصال ایران به اروپا با خط آهن میانه-تبریز

اتصال ایران به اروپا با خط آهن میانه-تبریز

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی خط آهن میانه-تبریز موجب اتصال ایران به اروپا می شود، گفت: مراحل جذب سرمایه‌گذار برای این پروژه به زودی مشخص می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، عباس آخوندی در این‌باره عنوان کرد: خط آهن میانه - تبریز به طول ۲۰۰ کیلومتر، ۱۸۰ کیلومتر از آن در مرحله زیرسازی است و آغاز عملیات زیرسازی ۲۰ کیلومتر باقی مانده آن نیز به زودی انجام می‌شود.

وی گفت: محور ریلی میانه - بستان آباد - تبریز موجب کوتاه شدن مسیر تبریز - تهران و کاهش زمان سفر به حدود ۵٫۵ ساعت می‌شود؛ این خط ریلی قابلیت برقی شدن را دارد که می‌تواند سرعت آن را به ۲۰۰ کیلومتر برساند.

آخوندی با اشاره به اهمیت این خط ریلی یادآور شد: در مسیر تهران به تبریز سالانه ۱۵ میلیون مسافر در حال تردد هستند که سهم حمل و نقل جاده‌ای در این جابه‌جایی حدود ۹۴ درصد، حمل و نقل هوایی ۴ درصد و ریلی ۲ درصد است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: این مسیر دارای ۹ ایستگاه است که در پایان به ایستگاه سراسری راه‌آهن تبریز می‌رسد؛ حمل ۳ میلیون تن بار و جابه‌جایی ۴٫۵ میلیون نفر مسافر در سال از اهداف پیش بینی شده برای این پروژه هستند.

وی بیان کرد: مسیر ریلی میانه- تبریز دارای ۷ دستگاه تونل ، ۲۱ دستگاه پل بزرگ، با سرعت طراحی ۱۶۰ کیلومتر در ساعت برای قطارهای مسافری و ۱۰۰ کیلومتر برای قطارهای باری است.

 

مهر

    نظرات