مصرف برق رکورد زد!

مصرف برق رکورد زد!

http://www.bananews.ir/روز شنبه - چهارم مردادماه - باز هم مصرف برق در کشور رکورد جدیدی را ثبت کرد و به ۴۸ هزار و ۵۲۷ مگاوات رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدر حالی که پیش‌بینی می‌شد بعد از رکورد ناگهانی مصرف برق در روز بیست و یکم تیر ماه، مصرف برق بیش از ۴۷ هزار و ۵۲۱ مگاوات نشود اما با افزایش گرما در روز چهارم مرداد، باز هم شاهد ثبت رقم جدیدی در مصرف برق بودیم.

پیش از این روز شنبه - ۲۱ تیرماه - مصرف برق به ۴۷ هزار و ۵۲۱ مگاوات رسید و عدد جدیدی به عنوان اوج سال ۹۳ ثبت شد درحالی رکورد این رقم در روز چهارم مردادماه شکسته شد.

بیست و یکم تیرماه میزان مصرف برق با افزایش ۶۸۴۰ مگاواتی به ۴۷ هزار و ۵۲۱ مگاوات رسید درحالی که ذخیره عملی نیروگاه‌ها تنها ۳۴۷ مگاوات بوده است.

بر اساس اعلام توانیر پرمصرف‌ترین استان‌ها، تهران، مازندران، خوزستان و هرمزگان هستند و انتظار می‌رود مصرف برق به مرز ۵۰ هزار مگاوات برسد؛ بنابراین با توجه به ذخایر عملی نیروگاه‌ها نمی‌توان مطمئن بود که با افزایش دو - سه هزار مگاواتی دیگر خاموشی نداشت چرا که در بسیاری از روزهای گرم تابستان، ذخیره عملی نیروگاه‌ها حدود هزار مگاوات و اندکی کمتر یا بیشتر بوده است.

در روز هشتم تیرماه نیز پیش از رقم مصرف روز گذشته، رکورد روزهای اوج مصرف برق در سال ۹۲ زده شد؛ به گونه‌ای که در روز میزان پیک به ۴۶ هزار و ۹۰۰ مگاوات رسید.

براساس آمار شرکت مدیریت برق شبکه ایران پیک مصرف برق در سال ۹۲ در روز ۲۶ خرداد ماه و به میزان ۴۶ هزار و ۳۴۴ مگاوات بوده است.

با وجود محدودیت صادرات، همکاری صنایع،‌ اجرای گام دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها و افزایش قیمت برق، درخواست از مردم برای صرفه جویی و اقداماتی از این دست مصرف برق با افزایش گرمای هوا به شدت رشد پیدا کرده و پیش بینی می‌شود این روند ادامه داشته باشد؛ بنابراین هر کس که دوستدار خاموشی نیست می تواند با اندکی مدیریت مصرف به جلوگیری از بروز خاموشی کمک کند.

مصرف برق در هشتم تیرماه سال جاری در حالی به ۴۶ هزار و ۹۰۰ مگاوات رسید که در زمان مشابه در سال قبل ۴۲ هزار و ۲۶۷ مگاوات برق مصرف شده بود.

بنابراین مصرف برق نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدود ۱۱ درصد افزایش داشته است و روز گذشته نیز شاهد رشد بیش از ۱۴ درصدی مصرف برق نسبت به ۲۱ تیرماه سال ۹۲ بودیم.

در سال ۹۱ نیز اوج مصرف برق در روز بیست و چهارم مرداد ماه بوده و در آن روز ۴۳ هزار و ۳۳۷ مگاوات برق مصرف شد.

در حالی مصرف برق بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته که گرمای هوا نسبت به زمان مشابه در سال گذشته هشت درصد گرم‌تر شده است.

 

ایسنا

    نظرات