احداث جاده مسکن مهر اسلامشهر از رویا تا واقعیت/ تحقق وعده‌ها منوط به آزادسازی ۳۰۰متر راه توسط شهرداری

http://www.bananews.ir/کمتر از یک ماه به آغاز هفته دولت نمانده اما برغم وعده های مسئولان شهری و استانی مبنی بر بهره برداری از راه دسترسی برای بیش از ۲۰ هزار نفر از ساکنان مسکن مهر اسلامشهر در هفته دولت، اجرای این پروژه مهم شهری تبدیل به کلاف سردرگمی شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحدود یک ماه قبل استاندار تهران در بازدید از مسکن مهر ضیاء آباد اسلامشهر این شهرک را به شهری جنگ زده توصیف کرد که نیازمند اقدامات فوری مسولان برای رفع مشکلات آن است. در این بازدید بر احداث راه دسترسی، استقرار کانکس نیروی انتظامی و نظافت معابر عمومی و رسیدگی به فضای سبز این شهرک تاکید شد.

 

مسئولان شهر اسلامشهر هریک توپ را در زمین دیگری می اندازند و ارائه خدمات به شهروندان این شهرک را منوط به شرایطی می دانند که تا محقق شدن آن معلوم نیست باید جان چند انسان گرفته شود. طی کردن مسیری بیش از شش کیلومتر برای رسیدن به این شهرک بارها تاخیر اورژانس و آتش نشانی را در پی داشته است.

دبیر مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی که بارها در این شهرک حضور داشته در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر از مسئولان شهری خواسته بود تا نسبت به رفع مشکلات این شهرک اقدام عاجل کنند.

حسین طلا، احداث جاده دسترسی را به عنوان اولویت اساسی و خواست عمومی اهالی مسکن مهر اسلامشهر عنوان کرده بود و خواستار پرهیز از اختلافات سلیقه ای برای خدمت رسانی به مردم شده بود.

همچنین شهردار اسلامشهر به بهانه تحویل نگرفتن این شهرک توسط شهرداری و عدم تحقق وعده های اداره مسکن و شهرسازی از آزادسازی ۳۰۰ متر از مسیر ۶۰۰ متری راه دسترسی مسکن مهر اسلامشهر سرباز می زند.

در نشست هم اندیشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی (تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر) با مدیران استانی و شهرستانی که ماه گذشته در فرمانداری اسلامشهر برگزار شد، احمد رئیسی شهردار اسلامشهر در سخنانی با اشاره به وضعیت مسکن مهر اسلامشهر و مشکلات خدمات شهری این منطقه اظهار داشت: در خصوص تحویل گرفتن پروژه پنج هزار واحدی مسکن مهر ضیاء آباد از سوی شهرداری، متولی پروژه مزبور اداره راه و شهرسازی است که برای تحویل آن به شهرداری بر اساس صورتجلسات ستاد مسکن مهر شهرستان باید برخی اقدامات را انجام می داد.

وی افزود: بدیهی است مادامی که این اقدامات از سوی اداره یاد شده انجام نشود، تحویل گرفتن آن توسط شهرداری ممکن نیست، اداره مسکن و شهرسازی ملزم به احداث یک پایگاه آتش نشانی و تحویل آن به شهرداری است که تاکنون در این خصوص از طریق اداره مذکور هیچ اقدامی صورت نگرفته که با توجه به اسکان شهروندان در این پروژه و احتمال وقوع حوادث، از الزامات است.

رییسی اضافه کرد: اداره مسکن و شهرسازی متعهد به اجرای آسفالت معابر باقیمانده، ترمیم نوارهای حفاری و نواقص آسفالت کلیه معابر و محوطه سازی بلوکهای ساختمانی است، اما متاسفانه زیرسازی و تسطیح بخش عمده ای از معابر پیرامون بلوکهای باقی مانده است.

شهردار اسلامشهر همچنین اداره مسکن و شهرسازی را ملزم به اجرای پروژه جمع آوری و دفع اصولی آبهای سطحی پروژه دانست و افزود: در این خصوص نیز شبکه های جمع آوری هنوز تکمیل نشده است، در خصوص اخذ انشعاب آب و برق فضای سبز احداث شده و انشعابات برق چاه های آب موجود توسط اداره مسکن و شهرسازی هیچ اقدامی جهت تحویل فضای سبز صورت نگرفته است.

رئیسی، تعریض رینگ پیرامون پروژه را از دیگر تعهدات اداره مسکن و شهرسازی نام برد و افزود: باید با مالکان آن توافق کنند و نسبت به تعریض اقدام نماید که هنوز هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است و تردد ورودی و خروجی شهرک از یک لاین صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در طرح ارائه شده از طریق اداره مسکن و شهرسازی معبر اصلی ورودی و خروجی شهرک از طریق خیابان آذربایجان واقع در شمال پروژه پیش بینی شده که اداره مسکن و شهرسازی درخصوص تملک و اجرای میدان ارتباطی به انتهای خیابان هیچ اقدامی نکرده است.

در این بین اداره مسکن و شهرسازی هم دلایل خود را دارد، مدیرکل اداره مسکن شهرسازی استان تهران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در گذشته نیز از محل کمکهای دریافتی از یارانه ها برای احداث ساختمانهای خدمات رسان مبلغی را به وزارت مسکن و شهرسازی پرداخت می کردند ولی در حال حاضر این اداره توان مالی ندارد و باید نهادهای دیگر همچون شهرداری ها برای رفع کمبودهای مسکن مهر در استان تهران وارد عمل شوند.

۳۰۰متر از راه دسترسی را شهرداری اسلامشهر باید آزادسازی کند

صبح امروز در تماس خبرنگار مهر برای پی گیری نتیجه اجرای پروژه احداث راه دسترسی مدیر مسکن و شهرسازی شهرستان اسلامشهر اعلام کرد: پیمانکار مربوطه مشخص شده و تجهیز کارگاه صورت گرفته است و عملیات اجرایی احداث این جاده از چند روز گذشته از سمت بلوار الغدیر شروع شده است.

مراد پورمریدی، با اشاره به اینکه کل مسیر راه دسترسی ۶۰۰ متر است، افزود: ۳۰۰ متر از این جاده در تملک اداره مسکن و شهرسازی است ولی ۳۰۰ متر دیگر را مالک دارد که باید شهرداری اسلامشهر با توافق بتواند آن را آزادسازی کرده و تحویل ما بدهد.

پورمریدی تاکید کرد: چنانچه این آزادسازی صورت بگیرد در شهریورماه شاهد افتتاح این پروژه مهم شهری خواهیم بود.

وی از شروع ساخت کلانتری برای این شهرک خبر داد و اظهار داشت: بعد از اتمام دیوار حیاط این کلانتری کانکس نیروی انتظامی در این محل مستقر خواهد شد.

این مسئول در خصوص رفع دیگر مشکلات اهالی مسکن مهر اسلامشهر اعلام کرد: در مهرماه سال جاری یک مدرسه دیگر آماده بهره برداری خواهد شد هزار متر زمین با کاربری درمانی در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته تا درمانگاه شبانه روزی ساخته شود.

سوالی که این روزها ذهن مردم و ساکنان این شهرک را به خود مشغول کرده جای تامل دارد، چرا با وجود تاکید استاندار و نمایندگان مجلس هیچ اقدام فوری برای حل مشکلات مسکن مهر اسلامشهر صورت نمی گیرد؟

گفتنی است سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اسلامشهر با توجه به نیاز مبرم تنها پارک مسکن مهر اسلامشهر، نسبت به هرس و رسیدگی به فضای سبز این شهرک اقدامات خوبی انجام داده است.

 

مهر

    نظرات