مسکن اجتماعی در انتظار تامین مالی

مسکن اجتماعی در انتظار تامین مالی

http://www.bananews.ir/رئیس بنیاد مسکن با اعلام آمادگی همه‌جانبه این نهاد عمومی برای همکاری با دولت، جهت ساخت واحدهای مسکن اجتماعی، هر گونه اقدام در این زمینه را منوط به استخراج نسخه نهایی شده طرح جامع مسکن دانست.
علیرضا تابش همچنین تاکید کرد: این طرح زمانی از قابلیت اجرا برخوردار می‌شود که دولت، همه ابعاد مالی و اجرایی آن را به صورت دقیق شفاف‌سازی کند و منابع مالی مشخصی به این منظور اختصاص یابد.
به گزارش بنانیوز ؛ با گذشت بیش از ۶ ماه از زمانی که وزیر راه و شهرسازی در بنیاد مسکن، مسوولیت ساخت واحدهای مسکن اجتماعی را به این نهاد عمومی مسکن ساز محول کرد، رئیس بنیاد مسکن اعلام کرد: در حال حاضر در حالت آماده باش به سر می‌بریم تا پس از ابلاغ دولت، وظایف محوله خود را در قالب طرح مسکن اجتماعی، اجرا کنیم.
تابش، در حالی بر آمادگی بنیاد مسکن برای ورود به طرح مسکن اجتماعی و پذیرش مسوولیت ساخت این واحدها تاکید می‌کند که به گفته وی، هنوز هیچ ابلاغ اجرایی برای این طرح از سوی دولت دریافت نکرده است.
وی هر گونه فعالیت در راستای برنامه ساخت مسکن اجتماعی را منوط به استخراج و ابلاغ نسخه نهایی طرح جامع مسکن می‌داند که هم‌اکنون در بدنه وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه و تدوین است.
تابش با تاکید بر اینکه نمی‌توان تا قبل از نهایی شدن طرح جامع مسکن و ابلاغ وظایف محوله به هر یک از نهادها و ارگان‌های ذی‌ربط، به صورت مستقل اقدامی انجام داد، از آمادگی بنیاد مسکن برای ساخت واحدهای استیجاری یا ملکی در قالب مسکن اجتماعی خبر می‌دهد.
وی همچنین از ارائه اظهارنظر بنیاد مسکن به وزارت راه وشهرسازی در ارتباط با نقاط قوت و ضعف پیش‌نویس طرح جامع بازنگری‌شده خبر می‌دهد.
با این حال، وی هر گونه اقدام در این رابطه را موکول به زمانی می‌داند که وظایف بنیاد مسکن به‌صورت مشخص و مکتوب ازسوی وزارت راه و شهرسازی به این نهاد عمومی، ابلاغ شده و منابع مالی مشخصی برای ساخت این واحدها در نظر گرفته شود.
فروردین ماه امسال، وزیر راه و شهرسازی در سالروز تاسیس بنیاد مسکن با محول کردن وظیفه ساخت واحدهای مسکن اجتماعی به بنیاد مسکن، یک فقره چک یک میلیارد تومانی را در اختیار تابش قرار داد تا با استفاده از این چک، مقدمات اولیه اجرای طرح مسکن اجتماعی از سوی بنیاد مسکن مهیا شود.

آماده‌باش در بنیاد مسکن برای مسکن اجتماعی
رئیس بنیاد مسکن در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: براساس وظیفه‌ای که وزیر راه و شهرسازی بر عهده ما قرار داده، مسوولیت مسکن کم‌درآمدها اعم از مسکن ملکی و اجاره‌ای از سوی بنیاد مسکن پذیرفته شده است.
علیرضا تابش افزود: در این رابطه، طرح جامع مسکن توسط مشاوران وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه است، مسائل اولیه آن منتشر شده و نسخه اولیه یا پیش نویس آن در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: قرار است هر دستگاه نظرات خود را به‌صورت اولیه به معاونت امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ارائه کند. در حال حاضر هم در همه دستگاه‌ها این اقدام صورت گرفته و قرار است در حضور وزیر راه و شهرسازی، مسائل به‌صورت کامل جمع‌بندی و نسخه نهایی طرح جامع ارائه شود.
تابش با بیان اینکه بنیاد مسکن دراین طرح اعلام آمادگی کرده که مسوولیت مسکن کم درآمدها اعم از مسکن ملکی و اجاره‌ای را بر عهده خواهیم گرفت، تصریح کرد: این امر به این معنی نیست که اجرای این طرح تنها بر عهده بنیاد مسکن است، بلکه به کمک NGOها، خیرین و نهادهایی که در این بخش در حال فعالیت هستند این کار به انجام می‌رسد.
وی اظهار کرد: در حال حاضر، اعلام آمادگی کردیم که در طرح جامع همکاری‌هایی داشته باشیم؛ این در حالی است که برای اجرای هر برنامه‌ای، باید صبر کنیم تا طرح جامع نیز نهایی شود.

کانال تامین مالی مسکن اجتماعی مشخص شود
رئیس بنیاد مسکن افزود: در مورد شیوه تامین مالی مسکن اجتماعی هم معاونت ‌نظارت راهبردی رئیس جمهوری باید نظرات خود را درباره وجوهی که به این منظور مدنظر دولت است اعلام کند و نهایتا در قوانین بودجه سالانه این مبالغ درج شود و رقم دقیق آنچه به‌عنوان تسهیلات برای اجرای این برنامه‌ها قرار است پرداخت شود به صورت شفاف مشخص شود.
تابش تاکید کرد: به این ترتیب اهداف کمی و کیفی مشخص شده و از طرفی امکاناتی که باید مدنظر قرار گیرد نیز تعیین می‌شود تا با اتکا بر آن بتوان برنامه‌ریزی درستی برای ساخت واحدهای مسکن اجتماعی صورت داد.

    نظرات