کارخانه سیمان ایرانی در آمریکا به کجا رسید؟

کارخانه سیمان ایرانی در آمریکا به کجا رسید؟

http://www.bananews.ir/قرارداد پروژه کارخانه سیمان در ونزوئلا به ظرفیت یک میلیون تن در سال، حدود ۱۰ سال پیش بین دولت ایران و ونزوئلا امضا شد و قرار بود تا فروردین دو سال پیش به بهره‌برداری برسد که سرانجام در شهریور امسال اولین تولید آزمایشی از این کارخانه انجام شد.

به گزارش بنانیوز ؛ شرکت ایرانی احداث صنعت در اسفند سال ۱۳۸۳ قرارداد ۱۹۸ میلیون دلاری را با دولت ونزوئلا برای ساخت یک کارخانه سیمان در این کشور امضا کرد.

ظرفیت کارخانه سیمان ونزوئلا یک میلیون تن در سال (۳۳۰۰ تن در روز) است. میزان سرمایه گذاری برای احداث این کارخانه ۲۷۳ میلیون یورو بوده که با سرمایه گذاری طرف ونزوئلایی و ارائه خدمات فنی مهندسی شرکت احداث صنعت اجرایی شده است.

آغاز عملیات اجرایی در ۸ ماه اخیر

این طرح جزو یکی از پروژه های فعال شده ایمیدرو محسوب می شود که در مدت هشت ماه اخیر عملیات اجرایی آن آغاز شد. طبق گفته مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو، کارخانه یک میلیون تنی "سرواسول" در ونزوئلا که در قلب آمریکای لاتین است، به مراحل پایانی نزدیک شده و در آستانه افتتاح قرار دارد.

وی اظهار کرد: با تجاربی که در زمینه ساخت و اجرای پروژه های سیمان در داخل کشور کسب کرده، حضور در عرصه بین المللی را به عنوان فرصت جدیدی برای صدور خدمات فنی و مهندسی و کسب اعتبار ملی و منطقه ای مغتنم شمرده و توانمندی خود را در ونزوئلا به اثبات رساند و احداث کارخانه یک میلیون تنی سرواسول در ونزوئلا نمایش توانمندی متخصصان ایران در قلب آمریکای لاتین است.

ویژگی‌های برجسته کارخانه سیمان در ونزوئلا در مقایسه با دیگر طرح‌های سیمان ایران

طرح سیمان سروآسول از نظر اقلیمی و آب و هوایی تا حدودی شرایط متفاوتی را در مقایسه با طرح‌های داخل کشور ایجاد کرد، که می‌توان گفت به دلیل نبود بسیاری از فولادهای آلیاژی و پروفیل در ونزوئلا، بخش عمده ای از تجهیزات و استراکچر در ایران ساخته و حمل شده است و طراحی سیستم تصفیه فاضلاب، مطابق استانداردهای کشور ونزوئلا اجرا شده و این طرح موجب کاهش پنج درصدی میزان مصرف انرژی فسیلی شده است.

به گفته هاشم پور، مدیر عامل شرکت احداث صنعت در این پروژه برای جلوگیری از آلودگی هوا و محیط زیست تلاش شده است به جای استفاده از الکتروفیلتر که در اکثر کارخانجات سیمان مرسوم است از غبارگیرهای کیسه ای و یا بگ هاوس (Bag house) استفاده شود.

میزان برابر ساخت داخل و خارج در طرح سیمان ونزوئلا

وی با بیان اینکه یکی از دستاوردهای بزرگ در صنعت سیمان ایران افزایش میزان ساخت داخل تجهیزات و ماشین آلات است ،گفت: در بعضی از طرح های سیمان کشور مانند سیمان دشتستان، طراحی و ساخت تجهیزات و ماشین آلات ساخت داخل از ۷۰ درصد فراتر رفت. اما در پروژه سیمان ونزوئلا به دلیل بعد مسافت و عدم توانمندی کافی سازندگان ونزوئلایی در ساخت این تجهیزات، میزان ساخت داخل و خارج تقریبا با یکدیگر مساوی هستند؛ به طوری که از مجموع حدود ۸۰۰۰ تن تجهیزات و ماشین آلات، ۵۰ درصد آن از تامین کنندگان خارجی تجهیزات و ماشین آلات سیمان خریداری شد و ۵۰ درصد دیگر آن در کارگاه های کشور ایران و ونزوئلا ساخته شده است.

پروژه سیمان سروآسول در منطقه روستایی ال پینتو به فاصله ۴۰ کیلومتری شهر ماتورین توسط مهندسان و کارشناسان توانمند ایرانی و با همکاری نیروهای ونزوئلایی اجرا شده است.

ایسنا

    نظرات