ایجاد محدودیت در تامین‌گاز باوجود افزایش تولید

ایجاد محدودیت در تامین‌گاز باوجود افزایش تولید

http://www.bananews.ir/محدودیت در تامین گاز و عدم گاز رسانی به برخی واحدها طی روزهای گذشته در حالی از سوی شرکت ملی گاز صورت گرفته که میزان تولید گاز در سال جاری افزایش یافته و هنوز هم به اوج مصرف نرسیده‌ایم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدر حالی که طی روزهای اخیر اعلام شده که حجم گاز تولیدی از فازهای پارس جنوبی افزایش یافته و گام‌هایی در جهت افزایش میزان تولید روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز برداشته شده است، در روزهای گذشته شاهد ایجاد محدودیت در سوخت رسانی به جایگاه‌های سوخت بودیم.

 

اگر چه شرکت ملی گاز ایران در این زمینه پاسخگوی پیگیری‌های خبرنگار ایسنا نبود، اما شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی به عنوان نهاد اطلاع رسانی وزارت نفت از رفع این محدودیت خبر داده و اعلام کرده که با توجه به افزایش مصرف و کاهش فشار شبکه گاز، امکان ورود ضایعاتی از جمله دوده و آب به رگلاتور گاز وجود دارد، به همین دلیل در بخش سی ان جی محدودیت موقتی ایجاد شد و در حال حاضر این محدودیت به صورت کامل برطرف شده است.

دراین راستا اردشیر دادرس، رییس هیات مدیره انجمن صنفی جایگاه داران سی.ان.جی با تایید خبر رفع محدودیت سوخت رسانی به این جایگا‌ه‌ها گفت: از این اقدام شرکت گاز در شرایطی که هنوز به پیک مصرف نرسیده ایم و همچنین میزان تولید گاز افزایش یافته تعجب کردیم.

وی افزود: پیشنهاد داده‌ایم که در صورت بروز مشکل درتامین گاز ابتدار گاز صنایع پر مصرف حاشیه شهر و در بخش ‌های تجاری، اداری و صنعتی داخل شهر که میزان مصرف از حد استاندارد بیشتر است محدودیت ایجاد شود.

بر این اساس به رغم افزایش تولید گاز، شرکت ملی گاز در آغاز فصل سرد و پیش از فرا رسیدن زمستان به مشکل در تامین گاز روبه‌رو شده است و این در حالی است که پیش‌تر مسوولان عنوان می‌کردند که در سال جاری مشکلی در تامین گاز وجود نخواهد داشت به طوری که حمیدرضا عراقی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که از ابتدای سال جاری گفته می‌شد که در سال جاری مشکل تامین گاز نخواهیم داشت،چرا اکنون صحبت‌ها عوض شده است؟ تصریح کرد:۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز پارس جنوبی امسال به مدار وارد می‌شود اما ممکن است همه این گاز ابتدای زمستان به مدار نرسد.

وی درباره این‌که گفته شده بود امسال هیچ مشکلی نداریم، گفت: این که هیچ مشکلی نداشته باشیم نیست؛ تامین گاز به میزان سرما و مصرف بستگی دارد و در این راستا باید با احتیاط پیش برویم،‌ اما سال ۹۴ وضعیت در زمینه تامین گاز بسیار بهتر خواهد بود.

همچنین طی روزهای گذشته در راستای صرفه‌جویی در مصرف گاز، بر اساس بخشنامه معاون اول رئیس جمهوری،شرکتهای دولتی مکلف شدند تا دمای ادارات را در شرایط ١٨ تا ٢١ درجه (دمای رفاه) نگاه دارند و در این راستا سیستمهای گرمایشی ادارات یک ساعت پیش از آغاز کار روشن می شود و در روزهای تعطیل نیز به صورت کامل خاموش است.

 

ایسنا

    نظرات