جدیدترین اخبار از افزایش وام مسکن، خودرو و کالا

جدیدترین اخبار از افزایش وام مسکن، خودرو و کالا

http://www.bananews.ir/مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی آخرین جزییات مصوبه شورای پول و اعتبار درباره‌ وام مسکن، وام خودرو، کالا و وام ازدواج را تشریح کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلی‌اصغر میرمحمد صادقی در نشست خبری درباره‌ی اظهارات رییس کل بانک مرکزی مبنی بر قرار گرفتن وام مسکن ۸۰ میلیونی در دستور کار شورای پول و اعتبار گفت: هنوز چنین طرحی به اداره اعتبارات بانک مرکزی ارائه نشده است.

وی توضیح داد: باید هر طرحی که از سوی سازمان یا نهادی پیشنهاد می‌شود ابتدا در حوزه کارشناسی و بررسی اداره اعتبارات قرار گرفته و سپس به تایید رییس کل بانک مرکزی برسد. آنگاه در دستور شورای پول و اعتبار قرار می‌گیرد. این درحالی است که ما هنوز هیچ درخواستی را دریافت نکرده‌ایم.

 

وی تاکید کرد: اما در صورتی که وام مسکن ۸۰ میلیونی با دستور رییس کل بانک مرکزی باشد می‌تواند به صورت مستقیم و قبل از طرح در اداره اعتبارات در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گیرد.

وام خودرو به زودی در دستور کار شورای پول و اعتبار

وی درباره آخرین تصمیم بانک مرکزی برای وام خودرو گفت: این موضوع پیشتر مورد بررسی در اداره اعتبارات قرار گرفت و حتی در دستور شورای پول و اعتبار بود، اما رییس کل بانک مرکزی در این مورد نقطه نظراتی داشتند که آن را به ما برگردانده و موارد مورد توجه را اصلاح کردیم، بنابراین به زودی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار خواهد گرفت.

میرمحمد صادقی در مورد اخذ وام خودرو نیز عدد یا رقمی را اعلام نکرد و آن را به زمان نهایی شدن آن ارجاع داد.

به گفته وی افزایش سهم وام کالا همچنین پرداخت وام مسکن خبرنگاران نیز در حال بررسی است.

۵۶۰ هزار نفر در صف وام ازدواج
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در ادامه به آخرین آمار ازدواج پرداخت و تاکید کرد که بانک مرکزی برای افزایش سقف وام ازدواج از سه به پنج میلیون هیچ برنامه‌ای ندارد.

وی با بیان این‌که هر ساله یک میلیون نفر به صف وام ازدواج اضافه می‌شوند، گفت: برای امسال حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در صف وام ازدواج بودند که ما حدود یک میلیون نفر را پرداخته‌ایم که تا ۱۵ دی ماه آمار منتظران در صف وام ازدواج به ۵۶۰ هزار نفر کاهش یافته‌ است.

میرمحمد صادقی تاکید کرد: بخش زیادی از کسانی که منتظر دریافت وام ازدواج بودند حتی مربوط به سال ۱۳۹۱ نیز می‌شدند که ما توانستیم با تسهیل روند پرداخت این تسهیلات در حال حاضر به موقعیتی برسیم که فقط ۱۴۶ هزار نفر مربوط به سال‌های گذشته در صف دریافت این تسهیلات باشند.

وی یادآور شد: تعداد بانک‌های پرداخت‌کننده وام ازدواج در سال جاری از ۱۲ مورد به ۲۲ مورد افزایش یافتند.

آخرین جزییات افزایش وام مسکن
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در ادامه به تشریح جزییات جلسه شورای پول و اعتبار در مورد تغییرات وام مسکن پرداخت.

وی با بیان این‌که در طول دولت یازدهم بیشترین وقت کارشناسی بخش اعتبارات بانک مرکزی مربوط به بخش مسکن بوده است، گفت: در این مورد ما سه رویکرد را پیگیری کردیم. اول تکمیل طرح نیمه تمام مسکن مهر که حدود ۵۰۰ هزار واحد برآورد شد. دوم بازسازی بافت فرسوده و استفاده افراد با درآمد پایین از ساخت بافت‌های فرسوده و سومین مورد ایجاد تحرک در بخش مسکن و رونق آن بود که گزارش‌های کلی را به شورای پول و اعتبار ارائه کردیم.

میرمحمد صادقی اولین مصوبه‌ی شورای پول و اعتبار را در رابطه با افزایش وام ساخت مسکن تا ۳۰ میلیون تومان عنوان کرد و توضیح داد: پیش‌تر تسهیلات ساخت مسکن در قالب صندوق پس‌انداز به گونه‌ای بود که در زمان مشارکت برای ساخت حدود ۳۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته می‌شد که این دوره دو تا سه ساله بود اما بعد از آن که دوره اقساطی شروع می‌شد می‌باید فاصله‌ی بین وام ۲۵ میلیونی تا سقف ۳۰ میلیون تومان از سوی متقاضی به یکباره پرداخت می‌شد، اما ما در مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار تصمیم گرفتیم که وام را به ۳۰ میلیون افزایش دهیم تا دیگر دریافت‌کننده ناچار نباشد که فاصله پنج میلیون تومانی را نقدا بپردازد. در این حالت سود این تسهیلات نیز به همراه ۳۰ میلیون تومان سرشن و تقسیط خواهد شد.

توافق برای افزایش تسهیلات ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در ادامه به توضیح دیگر مصوبات شورای پول و اعتبار پرداخت و گفت: در حالی وزارت مسکن و شهرسازی تصمیم دارد تا پایان سال ۱۳۹۴ بسیاری از طرح‌های نیمه‌تمام مسکن مهر را به اتمام برساند که با وام ۲۵ میلیونی چندان امکان چنین موضوعی وجود نداشت از این‌رو تصمیم گرفتیم برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسکن مهر با توجه به اولویت پیشرفت فیزیکی آنها سقف وام را از ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان افزایش دهیم.

وی یادآور شد: از حدود ۸۰۰ هزار واحد مسکن مهر نزدیک به ۵۰۰ هزار مورد برای افزایش این وام مورد توافق بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است که امیدواریم تا پایان سال ۱۳۹۴ به اتمام برسد.

میرمحمد صادقی با بیان این‌که تامین مالی افزایش سقف وام مسکن از طریق وصولی‌های بانک‌ها انجام می‌شود، گفت: طبق توافق به وزارت راه و شهرسازی باید حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان در این مورد هزینه شود که ۴۵ هزار میلیارد آن تقریبا به صورت تزریق نقدینگی و پنج هزار میلیارد دیگر از طریق وصولی‌هایی بوده که از سال گذشته شروع شده و به بانک مرکزی داشته‌ است. بنابراین پیش‌بینی ما این است که وزارت راه و شهرسازی بتواند سالانه ۱۸۰۰ میلیارد و در مجموع ۵۴۰۰ میلیارد تومان را از طریق وصولی‌ها در اختیار بانک مسکن قرار دهد.

پرداخت تسهیلات بافت‌های فرسوده از هفته آینده در بانک‌ها

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به تصویب مصوبه هیات وزیران در رابطه با بافت‌های فرسوده شهری در شورای پول و اعتبار گفت: در حالی هیات وزیران مصوب کرد تا سقف ۳۰ میلیون تومان برای شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۴۰ میلیون برای بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۵۰ نفر برای کلانشهرها در بافت‌های فرسوده تسهیلات پرداخت شود که ما نیز در شورای پول و اعتبار مصوب کردیم.

وی توضیح داد: بنابر این مصوبه و با توجه به این‌که توافق شده که حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار سهمیه در طول شش سال و سالانه ۳۰۰ هزار مورد تسهیلات بپردازیم، ما نیز برای امسال ۳۰۰ هزار سهمیه را تصویب و تا فردا به بانک‌ها ابلاغ شده و از هفته آینده قابل اجراست.

پرداخت وام جعاله با سود ۲۲ درصد و یارانه ۱۰ درصدی

به گزارش ایسنا، تغییرات وام جعاله از دیگر محورهای سخنان مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی بود و وی توضیح داد که افراد برای زندگی در بافت‌های فرسوده و خراب و یا اجاره با مشکلات زیادی همراه بودند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا با افزایش سقف ودیعه مسکن در قالب عقد جعاله برای تسهیلات این بخش تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان را مصوب کنیم.

وی یادآور شد: براین اساس وام جعاله حدود ۱۰ میلیون برای شهرهای کوچک، ۱۵ میلیون برای ۲۰۰ هزار نفر و ۲۰ میلیون برای کلانشهرها به تصویب رسیده است.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی خاطر نشان کرد: سود دریافتی وام‌های جعاله ۲۲ درصد است که ۱۰ درصد آن را دولت به صورت یارانه‌ای پرداخت می‌کند.

هیچ منبع جدیدی برای افزایش سقف وام مسکن تزریق نمی‌شود

میرمحمد صادقی درباره‌ی مجموع منابعی که قرار است برای تغییر میزان وام مسکن پرداخت شود، بیان کرد: باید توجه داشت در تمام تصمیمات اتخاذ شده شورای پول و اعتبار در رابطه با مسکن قرار نیست هیچ منبع جدیدی از بانک مرکزی به بانک‌ها و بانک مسکن تزریق شود.

پرداخت ۷۷۵ میلیارد تومان برای حوادث غیرمترقبه در سال جاری

وی همچنین اشاره‌ای به ابلاغ رقم ۷۷۵ میلیارد تومانی برای حوادث غیرمترقبه در سال جاری داشت، گفت: ما این رقم را براساس بودجه سال جاری ابلاغ کرده‌ایم که نرخ سود‌های آن در روستاها حدود چهار درصد و در شهرها پنج درصد است.

 

ایسنا

    نظرات