کرمانشاه صاحب راه‌آهن می‌شود

کرمانشاه صاحب راه‌آهن می‌شود

http://www.bananews.ir/طبق وعده معاون وزیر راه و شهرسازی، راه‌آهن ملایر – کرمانشاه به عنوان اصلی ترین حلقه از راه‌آهن غرب کشور در صورت تامین اعتبارات لازم تا پایان سال ۱۳۹۴ آماده بهره برداری خواهد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبا تکمیل شدن این محور ارتباط راه‌آهن غرب ایران با مرکز و شرق کشور برقرار شده و از این طریق مرز میرجاوه در شرق به مرز خسروی در غرب کشور وصل خواهد شد.

این حلقه که اصلی ترین بخش از راه‌آهن غرب به شمار می‌آید درصورت افتتاح شدن بیش از ۲۶۷ کیلومتر از مسیر این راه‌آهن را آماده بهره برداری کرده و تنها بخش باقیمانده محور کرمانشاه – خسروی با طول ۲۶۳ کیلومتر خواهد بود که با تکمیل آن رسما ایران از طریق مرز خسروی به عراق و پس از آن به سوریه و دریای مدیترانه متصل خواهد شد.

این درحالی است که طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته و با موافقت وزرای راه و شهرسازی ایران و حمل و نقل عراق بنا شده راه‌آهن دو کشور از طریق مرز شلمچه – بصره به یکدیگر متصل شوند.

راه‌آهن غرب ایران که به طول ۶۰۵ کیلومتر ساخته خواهد شد به صورت یک خطه و با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برای قطارهای مسافرتی و ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای قطارهای باری تعبیه شده و از این طریق امکان مسافرت با غرب ایران از طریق راه‌آهن را فراهم می کند.

محور اراک – کرمانشاه با طول ۲۶۷ کیلومتر ، کرمانشاه – خسروی با ۲۶۳ کیلومتر و همدان – ملایر با طول ۷۵ کیلومتر سه بخش اصلی این محور را می‌سازند که پس از اتصال به راه‌آهن عراق مسیری طولانی را نیز دراین کشور آغاز می کند.

طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته این راه‌آهن پس ازعبور از شهرهای ملایر، نهاوند، کنگاور، صحنه، کرمانشاه،‌اسلام‌آباد غرب، گیلانغرب و قصر شیرین به مرز ایران و عراق می رسد و پس از آن با عبور از خانقین به بغداد و سپس به سمت شمال غرب این کشور حرکت می کند.

در صورت فروکش کردن فشارهای سیاسی در کشور عراق و بهبود نسبی شرایط این خط آهن می‌تواند با اتصال به موصل و سپس دیرالزور، رقعه، حلب و بندر لاذقیه ایران را به دریای مدیترانه متصل کند.

هر چند با توجه به گستردگی ابعاد این پروژه و البته محدودیت‌های مالی وزارت راه و شهرسازی در تامین اعتبارات لازم برای ساخت و تکمیل آن نمی‌توان انتظار داشت تمام اهداف مدنظر راه‌آهن غرب در آینده‌ای نزدیک محقق شود اما با توجه به تاکیدات رسمی مقامات بزرگ کشوری در ایران و عراق قطعا در صورت تامین شرایط لازم می توان انتظار داشت راه‌آهن غرب ایران به عنوان یکی از محوری‌ترین خطوط راه‌آهن در منطقه شناخته شده و آغاز به کار کند.

 

ایسنا

    نظرات