اتمام ۹۰ درصد پروژه مسکن مهر تا پایان سال ۹۴

اتمام ۹۰ درصد پروژه مسکن مهر تا پایان سال ۹۴

http://www.bananews.ir/قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: یک میلیون و ۶۸۰ هزار واحد مسکن مهر کار ساخت‌شان به پایان رسیده و تلاش وزارت راه و شهرسازی آن است که ۹۰ درصد پروژه‌های مسکن مهر تا پایان سال ۱۳۹۴ به اتمام برسد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irاحمد اصغری مهرآبادی مجری ویژه و قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری که در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار کرد: برای دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر قرار‌داد تنظیم شده و یک میلیون و ۶۸۰ واحد مسکن مهر کار ساخت‌شان به اتمام رسیده است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با اشاره به این‌که ۲۰۰ هزار واحد از هفته آینده تا پایان سال در همه استان‌های کشور افتتاح خواهد شد، افزود: در این مدت یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد افتتاح شده است.

وی تاکید کرد: در این مدت یک میلیون و ۳۶۸ هزار واحد دفترچه اقساطی برایشان صادر شده است.

 

مهرآبادی افزود: در ابتدای کار دولت یازدهم ۳۴۰ هزار واحد توقف ساخت داشتند و ۸۵ هزار واحد فاقد متقاضی بودند که برای حل این مساله ۵ دوره جلسه با استان‌ها داشتیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان این‌که با برنامه ریزی انجام شده، توانستیم ۲۲۰ هزار واحد را فعال کنیم، افزود: ۱۲۰ هزار واحد باقیمانده از طریق تهیه یک شیوه نامه توسط سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید تعیین تکلیف می شوند.

مهرآبادی خاطرنشان کرد: از ۸۵ هزار واحد فاقد متقاضی، ۴۵ هزار واحد حل شده و برای ۴۰ هزار واحد دیگر هم تصمیم‌گیری شده است و ما چندین مصوبه برای افزایش سرعت کار از شورای پول و اعتبار گرفتیم که یکی از آنها افزایش سقف تسهیلات از ۴۸ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی اضافه کرد: از مهرماه امسال تمام پروژه‌هایی که تسهیلات ۲۰ و ۲۲.۵ میلیون تومانی داشتند به ۲۵ میلیون تومان افزایش یافت و تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی هم به ۳۰ میلیون تومان رسید.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان این‌که وام ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر از سال ۱۳۹۱ در حال پیگیری بود گفت: در همان سال، استان البرز، آذربایجان غربی ، گیلان و هرمزگان و تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی دریافت کردند.

مهرآبادی افزود:‌ از یک میلیون و ۶۸۰ هزار واحد ساخته شده تاکنون یک ‌میلیون و ۲۵۰ هزار واحد به اتمام رسیده است و هیچ واحدی نباید در سطح کشور بدون خدمات زیربنایی تحویل داده شود در غیر این صورت با آنها برخورد می کنیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با تاکید بر این‌که ۱۰۰۰ واحد دیگر هم در حال افتتاح است، بنابراین مابقی واحدهای ساخته شده هنوز خدمات زیربنایی ندارند، افزود: اعتبار مورد نیاز برای خدمات زیربنایی و رونمایی با همکاری معاون اول رییس جمهور تهیه شده و به مجلس ارسال شده است که در صورت تصویب، ۵۶۰۰ میلیارد تومان برای خدمات روبنایی و ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای خدمات زیربنایی در نظر گرفته می‌شود.

وی گفت: مصوبه‌ای داشتیم که برای سرعت بخشیدن در خدمات زیربنایی، منابعی را از محل فروش املاک و اراضی تامین کنیم و پیمانکارانی که به طور عمدی در پروژه ها تعلل داشته باشند، جریمه خواهند شد و در لیست سیاه گنجانده می شوند و به تازگی هم شرکت کیسون ۱۰ درصد بابت تاخیر جریمه شد.

مهرآبادی با اشاره به این‌که تاکنون ۴۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است، افزود:۱۴۰ میلیارد تومان در بافت فرسوده، ۴ هزار میلیارد تومان برای واحدهای روستایی و ۴۰۰ میلیارد تومان برای حوادث غیرمترقبه پرداخت شده است.

وی افزود: البته در پروژه کیسون پرند و پردیس به دلیل اینکه در قرارداد تورم سالیانه ذکر شده بود، افزایش قیمت داشتیم، ضمن آنکه در برخی پروژه‌ها ایجاد شبکه‌های خدمات زیربنایی هم ذکر شده بود که پرداخت این خدمات به عهده مردم است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در خصوص بیمه و مالیات مسکن مهر اظهار کرد: طی جلساتی که با علی ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی داشتیم، مبلغ ۵۲۰۰ تومان برای هر مترمربع بیمه تعیین شده است و به استان‌ها ابلاغ کردیم.

مهرآبادی خاطرنشان کرد: برابر با مصوبه دولت ۳۰۰ هزار تومان برای هر واحد مالیات تعیین شده است که در برخی قراردادها آن را پیمانکار و در برخی قراردادها متقاضیان می پردازند.

وی همچنین به افزایش آورده متقاضیان در مسکن مهر اشاره کرد و گفت: پس از تورم نرخ مصالح ساختمانی، پروژه های مسکن مهر شامل افزایش قیمت شدند و ما دستورالعمل شماره سه را صادر کردیم، اما پس از آن هیچ افزایش قیمتی را در مسکن مهر نداریم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر افزود: به ۲۲۵۰ باب مدرسه، ۸۰۰ باب مسجد و ۳۰۴ واحد کلانتری در پروژه های مسکن مهر نیاز داریم و حدود ۳۰۰ باب مدرسه در حال ساخت داریم که ۱۰۰ باب دایر شده است، همچنین ۳۰۰ باب مسجد در حال ساخت است که تاکنون ۱۹۰ باب به پایان رسیده است. مهرآبادی بیان کرد: وزرای راه و شهرسازی و آموزش و پرورش نامه‌ای را به طور مشترک امضا کردند و به دولت ارسال کردند مبنی بر اینکه ۳۰۰ واحد آموزشی باید در اولویت ساخت برای پروژه‌های مسکن مهر قرار بگیرد.

 

ایسنا

    نظرات