۶۰ درصد هزینه ساخت واحدهای مسکونی در کلانشهرها مربوط به زمین است

۶۰ درصد هزینه ساخت واحدهای مسکونی در کلانشهرها مربوط به زمین است

http://www.bananews.ir/مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان آنکه در برخی از کلانشهرها بیش از ۶۰ درصد هزینه های ساخت واحدهای مسکونی مربوط به قیمت زمین است، گفت: این در حالی است که در بسیاری از شهرهای بزرگ ۴۰ تا ۴۵ درصد هزینه تمام شده واحدهای مسکونی به قیمت زمین اختصاص دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irسیدمحمد پژمان روز چهارشنبه افزود: پیش از این یک سوم هزینه های تمام شده احداث واحدهای مسکونی مربوط به قیمت زمین بود، اما اکنون تاثیر قیمت زمین در برخی از کلانشهرها و شهرهای بزرگ به ۴۵ تا ۶۰ درصد رسیده که این امر در افزایش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی در این شهرها نقش اساسی داشته است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن یادآور شد: با توجه به واگذاری زمین های دولتی در پروژه مسکن مهر قیمت زمین از هزینه های تمام شده واحدهای مسکن مهر حذف شد که این مساله در کاهش قیمت تمام شده هزینه ساخت بسیار تاثیرگذار بوده است.

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه سیاست اجاره ۹۹ ساله زمین برای احداث واحدهای مسکونی مسکن مهر می تواند ادامه پیدا کند، گفت: سازمان ملی زمین و مسکن به عنوان یک سازمان دولتی تامین زمین مورد نیاز افراد فاقد مسکن را همواره در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته وی، علاوه بر قیمت زمین بخشی از هزینه های تمام شده واحدهای مسکونی مربوط به عملیات ساخت، دستمزد و یا سایر خدمات از جمله پروانه احداث است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا واگذاری زمین در کلانشهرها و شهرهای بزرگ متوقف شده، گفت: واگذاری زمین در کلانشهرها نهایی نشده اما به غیر از کلانشهرها، به متقاضیان فاقد مسکن در شهرها زمین واگذار می شود و بزودی در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اظهار داشت: ما اگر در شهری به یک هزار واحد مسکونی نیاز داشته باشم ابتدا به صورت شفاف در این خصوص اطلاع رسانی می کنیم تا همه متقاضیان ثبت نام کنند و اگر متقاضی زیاد باشد با قرعه کشی می توان این واحدها را به متقاضیان واگذار کرد.

وی تصریح کرد: سیاست واگذاری زمین به مردم متوقف نشده و به طور قاطع اگر برای واگذاری زمین به مردم در شهری به نتیجه برسیم زمین مورد نیاز برای احداث واحدهای مسکونی را تامین خواهیم کرد و از هرگونه پنهان کاری در این زمینه خودداری خواهد شد.

 

ایرنا

    نظرات