ضرورت ساخت بوستان‎های روستایی

ضرورت ساخت بوستان‎های روستایی

http://www.bananews.ir/عضو جامعه جنگلبانی ایران گفت: ایجاد فضای سبز و ورزشی در روستاها به تثبیت جمعیت روستایی کمک می‎کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلی حسین بیرانوند افزود: در سال ۸۵ بین سازمان شهرداری‎ها و دهیاری‎های کشور و سازمان جنگل‎ها و مراتع و آبخیزداری کشور پیرامون همکاری دهیاری‎ها در حفظ، احیا، توسعه و بهره‎برداری بهینه از منابع طبیعی تفاهم‎نامه‎ای منعقد شد.

وی اظهار کرد: هدف از ایجاد بوستان‎های روستایی، کشاندن مردم خسته و آزرده از کار سنگین روزمره به درون پارک‎ها و فضای سبز و آشنا ساختن مردم روستا با فرهنگ استفاده از منابع طبیعی و بهره‎برداری صحیح از نعمت‎های طبیعی و برگرداندن سلامت و آرامش روحی به آنان است. ایجاد شرایط زیست محیطی مناسب‎تر برای روستائیان و تقویت تشکل‎های مردمی و تعاونی با واگذاری بوستان روستایی از اهداف کیفی آن است.

بیرانوند با بیان اینکه از اهداف کیفی دیگر این طرح کمک به احیای منابع طبیعی و گسترش فضای سبز است، اضافه کرد: افزایش فضای سبز در سطح روستاهای استان و تحت پوشش درآوردن جمعیت جوان روستایی از اهداف کمی آن است. همچنین حفظ آب و خاک از فرسایش آبی و بادی، احیای زمین‎های متروکه و بدون متولی، ترویج فرهنگ منابع طبیعی و ایجاد روحیه تعاون و مشارکت و بهره‎برداری بهینه از امکانات طبیعی موجود از اهداف اقتصادی است.

عضو جامعه جنگلبانی ایران خاطرنشان کرد: روستای بالای ۴۰۰ خانوار با فضای سبز پیش‎بینی شده در طرح هادی روستایی به میزان حداقل یک هکتار و منابع آب قابل دسترسی از شرایط ایجاد بوستان‎های روستایی است. دهیاری فعال و علاقمند، داوطلب و مشارکت‎پذیر بودن اهالی روستا و شورای اسلامی در ساخت بوستان از دیگر شرایط ایجاد بوستان‎های روستایی است.

 

ایسنا

    نظرات