وضعیت بازار خانه‌های کلنگی در تهران+ قیمت

وضعیت بازار خانه‌های کلنگی در تهران+ قیمت

http://www.bananews.ir/رونق فروش آپارتمانهای نوساز و قیمت بالای این آپارتمانها، مالکان خانه‌های کلنگی را وادار به فروش و ساخت املاک‌شان کرده و سود چند برابری را نصیب آنها می‌کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبرخی از خانه های کلنگی شرایط ویژه‌ای مانند مجوز ساخت تا چندین طبقه و امکان استفاده از تسهیلات اعتباری را دارند که این امر قیمت یک ملک را با افزایش زیادی مواجه می کند، همچنین شمالی یا جنوبی بودن یک ملک کلنگی از هم عوامل تاثیرگذار بر قیمت و خرید آن است.

در این میان، تمایل سازندگان برای خانه های کلنگی در منطقه مناسب و با بر زیاد بسیار بیشتر است و اگر مالک یک خانه کلنگی توان مالی زیادی برای ساخت خانه کلنگی خود نداشته باشد، بنابراین سازنده‌ای را برای مشارکت در ساخت انتخاب می کند که معمولا هم در اینگونه معاملات ۶۰ درصد به مالک و ۴۰ درصد به سازنده تعلق می‌یابد اما در برخی از موارد این شرایط تغییر می کند.

اما نکته جالب این‌جاست که در چند سال گذشته تعریف خانه کلنگی تغییر پیدا کرده است. اگر تا ۱۰ سال پیش عبارت «خانه کلنگی» برای ساختمان‌های با عمر حداقل بیش از ۳۵ سال به‌کار برده می‌شد، اکنون در محله‌های مختلفی از شهر تهران شاهد تخریب ساختمان‌هایی هستیم که بیش از ۱۰ سال از عمر مفید آنها نمی‌گذرد.

علت این موضوع را می توان در ارزش افزوده ایجاد شده بخش تخریب خانه‌های کلنگی جستجو کرد؛ از این رو چرخه تبدیل خانه‌های کلنگی به آپارتمان‌های نوساز سبب شده است تا هر اندازه عرضه آپارتمان‌های نوساز در شهر افزایش پیدا می‌کند، عرضه خانه‌های کلنگی کاهش یابد. همین امر نسبت قیمت آپارتمان نوساز و کلنگی را به نفع خانه‌های کلنگی تغییر می‌دهد.

معمولا پیشرفت قیمت املاک کلنگی نسبت به واحدهای نوساز چند برابر بوده است چرا که با محدود شدن عرضه هرکالا، قیمت آن افزایش پیدا می کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که معیارهای خرید و فروش خانه کلنگی را می توان در چند فاکتور ارزیابی کرد، یکی شرایط قدر‌السهم و تراکم آن، به این معنی که به عنوان مثال یک زمین ۲۰۰ متری با یک طبقه ساختمان، قدر السهم تراکم ۲۰۰ متری دارد اما همان زمین ۲۰۰ متری با ۴ طبقه ساختمان، به هر طبقه ۵۰ متر از زمین تعلق می گیرد و به عبارت دیگر، "عرصه" همان زمین و "اعیان" ساختمان است.

نکته دیگر ابعاد زمین است به عنوان مثال زمین ۲۰۰ متر مربعی با ابعاد ۱۰*۲۰متر بهتر از ابعاد ۸*۲۵ متر است زیرا عرض بیشتر زمین مرغوبیت بهتری دارد و امکان ساخت پارکینگ بیشتری را در اختیار سازنده می‌گذارد.

نکته دیگری که در خرید ملک کلنگی باید در نظر گرفت شمالی یا جنوبی بودن است، چنانچه ملک شمالی باشد، باید ۶ درصد مساحت موجود زمین را در هنگام ساخت به عنوان نورگیر اختصاص دهد. مثلا در همان زمین ۲۰۰ متر مربعی چنانچه شمالی باشد در زمان ساخت ۱۲ متر مربع باید نورگیر داشته باشد. یعنی اینکه در هر طبقه ۱۲ متر مربع متراژ مفید کمتری نسبت به زمین جنوبی(یعنی ملکی که در جنوب خیابان یا گذر واقع است) وجود دارد.

قیمت خانه های کلنگی در برخی مناطق تهران

یک خانه کلنگی واقع در خیابان ۱۷ شهریور خیابان حداد عادل به متراژ ۱۰۲ متر و بر(عرض) ۱۰ متر، به قیمت متری ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

یک خانه کلنگی واقع در علی آباد شمالی سمندر خیابان همدانی خیابان قربانی به متراژ ۲۰۷ متر و بر (عرض) ۱۰ متر، به قیمت متری ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

یک خانه کلنگی واقع در جلفا خیابان دوراج به متراژ ۱۰۸ متر و بر (عرض) ۶ متر، به قیمت متری ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

یک خانه کلنگی واقع نامجو خیابان سلمان فارسی به متراژ ۱۱۷ متر و بر (عرض) ۶ متر، به قیمت متری ۴ میلیون و ۷۸۵ هزار تومان برای فروش معرفی شده است.

یک خانه کلنگی واقع در شمس آباد نرسیده به خیابان شهید قربانی به متراژ ۲۱۰ متر و بر (عرض) ۱۰ متر، به قیمت متری ۹ میلیون و ۵۰ هزار تومان به فروش می رسد.

یک خانه کلنگی واقع در ابتدای قصرالدشت بعد از بهنود به متراژ ۱۱۳ متر و بر (عرض) ۶ متر، به قیمت متری ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

یک خانه کلنگی واقع در خاوران خیابان سادات خیابان شهدای ملا شریفی به متراژ ۱۰۰ متر و بر (عرض) ۶ متر، به قیمت متری ۵ میلیون تومان به فروش می رسد.

یک خانه کلنگی واقع در هفت تیر خیابان مفتح جنوبی به متراژ ۴۱۵ متر و بر (عرض) ۱۱ متر، به قیمت متری ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

یک خانه کلنگی واقع در الهیه خیابان استانبول به متراژ ۳۱۵ متر و بر (عرض) ۱۳ متر، به قیمت متری ۲۵ میلیون تومان معرفی شده است.

 

ایسنا

    نظرات