در سال ۹۳ زمین ۱۰ هزار بار لرزید/ نقشه زلزله های مهم ایران

در سال ۹۳ زمین ۱۰ هزار بار لرزید/ نقشه زلزله های مهم ایران

http://www.bananews.ir/رویداد زمین لرزه های مختلف در سال ۱۳۹۳ نشان از زلزله خیز بودن ایران است و به صورت میانگین هرماه یک زمین لرزه بالای ۵ ریشتر رخ داده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irکشور ایران به دلیل قرار گرفتن بر روی کمربند آلپ- هیمالیا، جزء کشورهای لرزه خیز جهان محسوب شده و همواره در معرض یک تنش دائمی قرار دارد. عامل اصلی اکثر زلزله های ایران، فشاری است از سوی صفحه عربستان به فلات ایران وارد می شود. البته باید توجه داشت که پارامترهای متعددی در تخمین خطر لرزه ای گسلها مورد توجه قرار می گیرد، که یکی از مهمترین آنها طول گسل است. با توجه به دلایل ذکرشده، قسمت اعظم کشور ایران، از دیدگاه لرزه خیزی جزء مناطق پرخطر محسوب شود.

محمد مختاری- رئیس مرکز پیش بینی زلزله، پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، درباره رویداد زمین لرزه در سال ۱۳۹۳ به خبرنگار مهر گفت: بطور کلی در سال ۱۳۹۳ تعداد بیش از ۱۰هزار زمین لرزه با بزرگای بیش از یک و ۱۲۳۲ زمین لرزه بیش از ۵/۲ و حدود ۱۷۰ زمین لرزه بیش از ۴ در ایران رخ داده است.

وی افزود: برخی از گسل های مهم مسبب زمین لرزه های بزرگ در سال ۹۳ عبارتند از گسل پیشانی کوهستان زاگرس، گسل بالارود، گسل اصلی زاگرس. همچنین از دیگر گسلهای مهم لرزه زا می توان به گسل مشاء ، گسل شمال تبریز، گسل خزر، گسل نایبند ، گسل درونه اشاره کرد.

مختاری گفت: در سال گذشته به صورت میانگین هر ماه یک زمین لرزه بالای ۵ در ایران رخ داد.

زمین لرزه های بالای ۴.۵ در سال ۱۳۹۳

شکل های بالا اغلب گسل های فعال ایران و زمین لرزه های مرتبط به آنها را در سال ۹۳ را نشان می دهد.

مخاری همچنین افزود: با مطالعه و دقت در نحوه پراکندگی زمین لرزه ها می توان گفت که زمین لرزه های رخ داده در سال ۹۳ بیشتر در منطقه ایلام ، بوشهر و هرمزگان بوده است .

مهم ترین زلزله در سالی که گذشت

از مهمترین زلزله های سال ۹۳ می توان به زلزله ساعت ۲۰:۷ دقیقه صبح روز ۱۳۹۳/۵/۲۷ مطابق با ۱۸ آگوست ۲۰۱۴ زلزله ای با بزرگای ۶ در مقیاس امواج پیکری (IIEES) و حدود ۲/۶ در مقیاس بزرگای گشتاوری (USGS) که جنوب بخش مورموری شهرستان آبدانان در استان ایلام را لرزاند، اشاره کرد .

مختاری اظهار داشت: بر اساس اعلام شبکه شتابنگاری ایران، بیشینه شتاب ثبت شده در ایستگاه آبدانان برابر با ۲۲۳ سانتی متر بر مجذور ثانیه بوده است. این زلزله با پس لرزه های نسبتا شدید متعدد تا حدود ۸/۵ همراه بوده است. لرزه های ناشی از زلزله اصلی در محدوده شمال استان ایلام، شمال استان خوزستان و غرب استان لرستان احساس شده است. وقوع دو پیشلرزه با بزرگای ۳ و ۵ در شب پیش از رویداد اصلی باعث اعلام هشدار به ساکنان از سوی مسوولان مدیریت بحران استان در منطقه شد. با توجه به زمان وقوع، هشدارهای قبلی، شدت لرزه ای و وضعیت ساخت و ساز ساختمانها در منطقه این رویداد با خسارات جانی همراه نبود، اما آمار مصدومان ناشی از لرزه اصلی و پس لرزه های آن بیش از ۴۰۰ نفر گزارش شده است. روستاهای محدوده جنوب و شرق مورموری بیشترین آسیبها را تجربه کرده اند.

 

مهر

    نظرات