روند کاهشی تسهیلات اعطایی به بخش مسکن

روند کاهشی تسهیلات اعطایی به بخش مسکن

http://www.bananews.ir/بررسی روند تسهیلات اعطایی شبکه بانکی به بخش مسکن نشانگر آن است که پرداخت تسهیلات به این حوزه روند کاهشی را در پیش گرفته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irکل تسهیلات پرداختی به حوزه مسکن ۲۷۵ هزار میلیارد ریال بوده که از این رقم ۴۱٫۸ درصد آن را بانک مسکن پرداخت کرده است و نزدیک به ۶۰ درصد باقی این رقم را هم از سایر بانک‌های دولتی به سوی این بخش سرازیر شده است.

البته نکته‌ی قابل توجه آن است سهم بانک مسکن از تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در سال ۱۳۹۲ کمی بیش از پنج درصد بوده که این رقم بسیار ناچیز است.

سهم تسهیلات پرداختی به حوزه مسکن در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ به ترتیب ۱۷ درصد، ۱۳٫۵ درصد و ۱۲٫۲ درصد بوده که این رقم مرتبا کاهش یافته است.

نکته قابل توجه آن است که بخش مسکن برای بانک‌های دولتی به جز بانک مسکن جذابیت ندارد و علت این امر را می‌توان در مقررات دستوری تعیین نرخ سود تسهیلات و سایر مقررات دست‌وپاگیر شبکه بانکی جست‌وجو کرد.

براساس این گزارش، تجزیه و تحلیل آمارها و اطلاعات منتشر شده نشانگر آن است که سهم تسهیلات خرید بانک مسکن از کل تسهیلات خرید شبکه بانکی از روند صعودی برخوردار بوده به گونه‌ای که از سال ۱۳۷۰ با رقم ۱۴ درصد آغاز و تا ۷۷ درصد در سال ۱۳۹۱ پیش رفته است.

این رقم از سال ۱۳۸۶ تقریبا به‌طور متوسط سالانه ۶۲ درصد بوده است اما بعد از سال ۱۳۸۷ سایر بانک‌های دولتی، خصوصی از اعطای تسهیلات خرید بخش مسکن براساس بخشنامه بانک مرکزی منع شده‌اند.

براساس نظر کارشناسان می‌توان گفت که در این سال و سال ۱۳۸۸، ۷۵ درصد از کل وام‌های شبکه بانکی مربوط به تسهیلات ساخت بوده و سهم تسهیلات خرید کاهش یافته است.

بعد از سال ۱۳۸۸ که عمده تسهیلات اعطایی بانک مسکن و سایر بانک‌های دولتی در راستای اجرای طرح مسکن مهر به کار گرفته شده است، سهم تسهیلات خرید در کل تسهیلات شبکه بانکی کاهش یافته است.

براین اساس می‌توان گفت در طول سال‌های اخیر نظام تامین مالی مسکن در ایران عمدتا برنظام بانکی و پس‌اندازهای خصوصی متمرکز بوده و همچنان راهی طولانی در پیش دارد تا بتواند بر بازار سوار شود.

 

ایسنا

    نظرات