امکان کاهش ۸۰ درصدی تلفات کارگران ساختمانی در احداث بنا

امکان کاهش ۸۰ درصدی تلفات کارگران ساختمانی در احداث بنا

http://www.bananews.ir/مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: کمترین هزینه(در قیاس با دیگر هزینه های احداث بنا) می توان در راستای ایمن سازی محیطی اقدام کرد و تا ۸۰ درصد حوادث جرحی و فوتی کارگران ساختمانی را کاهش داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدر نخستین روز از جلسه کارگروه آموزشی کارشناسان علوم پزشکی کشور که درسالن اجتماعات هتل خورشید قم برگزار گردید محسن بهشتی مدیرکل راه و شهرسازی استان در سخنانی گفت: در مبحث ملی مقررات ساختمان، توجه ویژه و تمرکز خاصی بر ایمنی محیط کارگاههای ساختمانی شده است که عمده اقدامات پیشگیرانه اولیه جهت جلوگیری از حوادث محتمله احداث بنا می باشد.

وی در ادامه به مطالعات انجام شده در خصوص علل حوادث احداث بنا پرداخت و افزود: در صورت اختصاص کمترین هزینه (در قیاس با دیگر هزینه های ساخت بنا) و مصرف هدفمند آن می توان حوادث جرحی و فوتی کارگران ساختمان را تا ۸۰ درصد کاهش داد.

بهشتی با ارائه آماری درباره وضعیت اجتماعی کارگران ساختمانی به آسیب شناسی تلفات انسانی در حوزه احداث بنا پرداخت و گفت: بیش از ۵۰درصد کارگران ساختمانی زیر ۳۰ سال سن و کمتر از یک درصد آنان دارای تحصیلات بالاتر از دیپلم می باشند که همین موضوع مبحث آموزش این قشر عظیم و جوان را به چالش کشانده است.

وی در این خصوص توضیح داد:انتقال آموزه های اجتماعی در قالب کلی آن، زمانی خروجی مناسبی خواهد داشت که سطح دانش و سواد فراگیران مکفی و مناسب باشد در صورتی که بیش از ۵۰ درصد کارگران ساختمانی بیسواد و یا دارای تحصیلات زیر دیپلم می باشند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در بخش دیگر از این سخنرانی به صدور مجوز جهت ۱۴۰ نفر از مجریان ذیصلاح استان قم در سال گذشته پرداخت و تصریح کرد: از دیگر معضلات در بخش صنعت ساختمان، ورود صاحبان سرمایه ای است که بدون لحاظ نمودن اصول علمی و تخصصی احداث بنا و عدم بکارگیری مهندسان و مجریان ذیصلاح اقدام به ساخت سازه های ساختمانی می نمایند.

وی افزود: باید مقررات ملی ساختمان را جدی گرفت و با متخلفین برخورد کرد.

بهشتی ورود نظام مهندسی را از طراحی تا اتمام بنا جهت اجرای مقررات ملی ساختمان الزامی دانست و گفت: تمامی دستگاههای ذی ربط در بخش تامین ایمنی محیط کار از جمله ادارات علوم پزشکی، تعاون و رفاه و... می توانند در راستای جلوگیری از حوادث سازه های ساختمانی در دو بخش سامان بخشی نیروی انسانی و استفاده بهینه از سخت افزارهای مورد نیاز اقدام نمایند.

وی بیشترین درصد قابل توجهی حوادث ساختمانی را مربوط به عدم استحکام بنا در بخش تاسیسات ساختمان از جمله نصب آسانسور دانست و تصریح کرد: عمده دلیل وقوع حوادث تاسساتی ساختمان که متاسفانه به حوادث ناگواری منتهی شده عدم نظارت جدی در اجرای مقررات مربوطه بوده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در خاتمه ضمن ابراز امیدواری از اینکه مبحث ایمنی ساختمان و بهداشت محیط کار، پیش از اجرا، در طراحی پروژه ها دیده شود خاطر نشان ساخت: با توجه به اشتغال خیل عظیمی از نیروی جوان و مولد کشور در بخش ساختمان، باید در حفظ این سرمایه های راستین کشور مسئولانه تر اقدام نمائیم.

 

باشگاه خبرنگاران

    نظرات