طرح جامع مسکن و دو ایراد مهم

طرح جامع مسکن و دو ایراد مهم

http://www.bananews.ir/"برنامه‌ریزی بالا به پایین و عدم توجه لازم به پهنای گسترش جمعیت دو ایراد اساسی طرح جامع مسکن است".

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمدمهدی مافی اظهار کرد: بزرگ‌ترین اشکال طرح جامع مسکن، برنامه‌ریزی از بالا به پایین است. در این نوع طرح‌ها عده‌ی محدودی از متخصصان دور هم جمع می‌شوند و با توجه به اطلاعات و دانش خود تصمیم‌گیری می‌کنند که معمولا اهدافشان یا به نتیجه نمی‌رسد یا با هدف اولیه فاصله پیدا می‌کند.

وی افزود: طرح پخته طرحی است که با نگاه پایین به بالا، ذی‌نفعان اجرای آن را در خود ببیند. اما به نظر می‌رسد طرح جامع مسکن در عین حال که توسط افراد متخصص و زبده تهیه شده، ارتباط تنگاتنگی با جامعه هدف خود برقرار نکرده است.

مافی، مشکل دیگر طرح جامع مسکن را عدم پیش‌بینی‌های لازم برای چگونگی اسکان و گستردگی جمعیت دانست و گفت: این طرح در عین حال که به مسائل اقتصادی خوب اشاره کرده و توانمندی اقتصادی دهک‌های مختلف را در نظر گرفته، به مساله‌ی چگونگی اسکان و گسترش جمعیت در پهنه‌های مختلف کشور اشاره نکرده است. گفته شده که تا افق ۱۴۰۵ قرار است ۱۲ میلیون واحد مسکونی داشته باشیم اما اشاره نشده که در چه پهنه‌ای امکان ساخت مسکن بهتر فراهم است؛ در حالی که هدف‌گذاری برای اسکان و رشد جمعیت در نقاط مطلوب، اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: هر نقطه‌ای از کشور با توجه به شرایط اقلیمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از توان گسترش و نفرپذیری مشخصی برخوردار است. اولویت باید مساله اقلیم باشد، سپس شرایط اجتماعی و اقتصادی. توجه کنیم که هر منطقه تا میزان خاصی توان گسترش دارد و ممکن است گسترش ساخت و ساز در یک منطقه با اهداف بالادستی در تضاد باشد.

به گفته این کارشناس مسکن، ضمن این‌که لازم است از تمام پهنه کشور برای اسکان استفاده شود، با توجه به مسائل امنیتی و اجتماعی، اولویت باید حواشی و مرزهای کشور باشد. باید کنار مرزها را مملو از جمعیت کنیم؛ بخصوص در پهنه وسیع سواحل خلیج فارس که با مشکل کمبود جمعیت مواجهیم.

مافی، کیفیت پایین ساخت و سازها و الگوی مصرف را از دیگر مشکلات بخش مسکن دانست و گفت: باید کیفیت ساختمان‌ها را تعریف کنیم و طرح‌های مطالعاتی را برای احداث بناهای مقاوم و باکیفیت فراهم کنیم. مساله‌ی دیگر الگوی مصرف است که لازم است با توجه به توان اقتصادی خانوارها الگوی مصرفی تهیه کنیم که خانواده‌ها با شرایط بهتر و در زمان کمتری به خانه دسترسی پیدا کنند.

این کارشناس مسکن با اشاره به برنامه‌ریزی برای طرح‌های جامع و کلان در کشورهای پیشرفته گفت: در آن کشورها هزاران متخصص از طرق مختلف همچون دنیای مجازی برای تدوین یک طرح مشورت می‌کنند و در نهایت با یک توفان فکری، تک تک اجزا و سلول‌های جامعه را می‌بینند و طرح را تدوین می‌کنند. اما در طرح جامع مسکن چنین شرایطی ایجاد نشده است.

 

ایسنا

    نظرات