جزئیات تهیه طرح جامع مسکن/ طرحی که ۱۰ مطالعه پشتیبان دارد

جزئیات تهیه طرح جامع مسکن/ طرحی که ۱۰ مطالعه پشتیبان دارد

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح جامع مسکن دارای ۱۰ مطالعه پشتیبان است، فرآیند «کارشناسی طرح در حین تدوین» و همچنین «مکانیزم پایش و خودکنترلی» را دو شاخصه مهم کلان طرح جامع مسکن عنوان کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحامد مظاهریان با اشاره به نوع نگاه وزارت راه و شهرسازی به طرح جامع مسکن، گفت: فرآیند نگاه به طرح جامع مسکن، تهیه این طرح بر پایه مشارکت و تعامل با مشاوران و کارشناسان بود و زمانی‌که گزارش جمعیتی طرح جامع مسکن برای نخستین بار برآورد شد بلافاصله اجازه اعلام آن در فضای عمومی کشور و اظهار نظر درباره آن داده شد.

وی با بیان اینکه فرآیند تهیه طرح جامع مسکن با سایر طرح‌ها بسیار متفاوت بود، افزود: در حین تهیه طرح جامع مسکن، نتایج مقطعی طرح در فضای عمومی کشور برای دریافت نظرات کارشناسی اعلام می‌شد که اظهار نظرهای دریافتی در تهیه طرح بسیار کمک کرد تا طرح جامع مسکن به شکل بهینه تهیه و تدوین شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: اکنون نیز که طرح جامع مسکن از نظر ما نهایی شده است اما برای آخرین بار به مدت یکماه در اختیار کارشناسان و صاحبنظران قرار گرفت تا بعد از دریافت نظرات نهایی در ماه جاری این طرح تکمیل شود. البته این فرصت یکماهه مقداری حاشیه ایجاد کرد و عده‌ای اعلام کردند این طرح هنوز نهایی نشده در حالی که طرحی که اعلام شد از منظر ما نهایی بود اما برای چکش کاری یک فرصت یکماهه برای اعمال نظر کارشناسان در نظر گرفتیم.

مظاهریان با بیان اینکه خصوصیت دوم طرح جامع مسکن نسبت به طرح‌های جامع گذشته مسکن، وجود مکانیزمی برای بروزرسانی طرح است گفت: در طرح جامع فعلی مکانیزمی وجود دارد که به طور دائم قابل پایش و منطبق با تغییرات اقتصاد خرد و کلان کشور و حتی در لایه‌های سیاسی و اجتماعی کشور قابل تغییر و به روزرسانی است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، فرآیند «کارشناسی طرح در حین تدوین» و همچنین «مکانیزم پایش و خودکنترلی» را دو شاخصه مهم کلان طرح جامع مسکن عنوان کرد و افزود: این طرح دارای بخش‌های مختلف است و از دیدگاه‌های مختلف نیز می‌توان آن را بخش‌بندی کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس طرح جامع برنامه‌هایی برای عرضه و همچنین مدیریت تقاضای مسکن وجود دارد، اظهار کرد: طرح قبلی جامع مسکن در سال ۱۳۸۴ به تصویب رسید که ۱۰ سال از زمان تهیه آن می‌گذرد؛ گذشت این زمان از تصویب طرح قبلی در حالی است که امروز شرایط کاملا متفاوتی در پیش‌بینی رشد اقتصادی، رشد جمعیت، وضعیت کلان اقتصادی کشور، مسائل سیاسی و اجتماعی وجود دارد از این رو قاعدتا طرح قبلی پاسخگوی نیاز امروز مسکن نبود و احتیاج به بازنگری داشت.

مظاهریان افزود: طرح جامع مسکن همچنین دارای ۱۰ مطالعه پشتیبان از جمله سند راهبردی، پیش‌بینی‌های جمعیتی، نیازسنجی مسکن، مسکن کم‌درآمدها، نظام تامین مالی، سیاست‌های زمین و توسعه شهری، سکونتگاه‌های نابسامان شهری، صنعت ساختمان، مسکن روستایی و بازار مسکن اجاره‌ای است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در واکنش به اظهاراتی مبنی بر انعقاد چندین قرارداد برای تهیه طرح جامع، گفت: از ابتدای تدوین این طرح تا انتها فقط یک قرارداد بین سازمان ملی زمین و مسکن و معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف منعقد شد و انعقاد چند قرارداد برای این پروژه به هیچ وجه صحت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه طرح جامع مسکن سیاستگذاری برای تامین مسکن همه آحاد جامعه طی ۱۲ سال آینده است، گفت: در این طرح هفت برنامه عملیاتی برنامه مسکن خانوارهای کم‌درآمد، نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و سکونت‌گاه‌های نابسامان شهری، اصلاحات در سیاست زمین با تاکید بر نظام برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، تقویت کارآمدی صنعت ساختمان، کسب مجوز تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان از سازمان بورس به منظور بهبود و توسعه نظام تامین مالی مسکن، پرداخت وام مسکن روستایی به میزان ۱۵ میلیون تومان با سود پنج درصد و توسعه بازار استیجار گنجانده شده است.

مظاهریان افزود: همچنین در قالب طرح جامع مسکن، طرح مسکن اجتماعی پیش بینی شده است که با توافق وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای دو دهک پایین جامعه با مدیریت اجرایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سالانه تعدادی مسکن برای اقشار نیازمند و امکان دسترسی به مسکن را امکان پذیر می‌کند.

 

مهر

    نظرات