خانه‌ها و مغازه‌هایی که روی دست سازندگانشان مانده‌اند!

خانه‌ها و مغازه‌هایی که روی دست سازندگانشان مانده‌اند!

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن گفت: با توجه به این‌که کشور ما یک کشور زلزله‌خیز است، به مسکن پیش ساخته نیاز داریم که در این بخش با کمبود مواجه هستیم. 

 به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمد عدالت‌خواه اظهار کرد: مسکن معمولی در کشور بیش از تقاضا ساخته شده و نیازی به ساخت خانه‌های جدید نیست. اما با توجه به این‌که کشور ما یک کشور زلزله‌خیز است بسیار بیش از تعداد فعلی به مسکن پیچ و مهره‌ای نیاز داریم که در این بخش با کمبود مواجه هستیم.

وی افزود: تکنولوژی ساخت خانه‌های متحرک در کشور مهیاست که این خانه‌ها می‌توانند در حوادثی همچون سیل و زلزله مورد استفاده قرار گیرند.

این کارشناس مسکن ادامه داد: در حال حاضر دو مسکن عمده در جامعه تولید شده که یکی مسکن ارزان قیمت است که مسکن مهر در این چارچوب قرار می‌گیرد و دیگری مسکن لوکس است که بیش از تقاضا ساخته شده و روی دست سازندگان مانده است.

عدالت‌خواه با بیان این‌که مسکن مهر باید به سرانجام برسد و اشکالاتش برطرف شود، درخصوص مسکن اجتماعی گفت: اگر دولت از تجربه ناموفق مسکن مهر درس نگیرد و بدون برنامه وارد اجرای مسکن اجتماعی شود کار عبثی صورت می‌گیرد که تنها مشکلات بخش مسکن را افزایش خواهد داد.

عدالت‌خواه به مسکن‌های لوکس اشاره و خاطرنشان کرد: مسکن‌های لوکس عمدتا برای سودآوری ساخته شده که بیش از تقاضا هستند. وجود یک میلیون خانه در تهران گواه این مساله است. بخشی از این یک میلیون خانه با توجه به اخذ پروانه و نگرانی از باطل شدن پروانه در حال ساخت است که بدون متقاضی خواهد بود.

وی هم‌چنین به عرضه بیش از تقاضا در بخش ساخت و سازهای تجاری اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر پاساژهایی ساخته شده که روی دست سازندگان مانده است. از هر ۱۰۰ مغازه شاید ۱۰ مغازه هم به فروش نمی‌رسد، آنهایی هم که فروخته می‌شوند خالی هستند؛ چون فضای کسب کار در اقتصاد مهیا نیست.

این کارشناس با بیان این‌که هیچ کشوری نیاز به این تعداد فروشنده ندارد، گفت: در بسیاری از کشورها نسبت فروشندگان یک دهم مصرف کنندگان است در حالی که نسبت فروشندگان در کشور ما چندین برابر نرم جهانی است.

 

ایسنا

    نظرات