خانه ۴ درصد ارزان شده است

خانه ۴ درصد ارزان شده است

http://www.bananews.ir/آمار سه ماهه نخست امسال نشان می‌دهد متوسط بهای یک متر آپارتمان در شهر تهران ۴ درصد نسبت به سه ماهه قبل از آن کاهش یافته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، گزارش فصلی بازار مسکن در بهار ۱۳۹۴ نشان داد: متوسط بهای یک مترمربع آپارتمان در شهر تهران در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ به عدد ۳۹٫۹ میلیون ریال رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل ۴ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۲ درصد کاهش یافته.

نگاهی به روند فصلی قیمت مسکن از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا پایان بهار سال ۱۳۹۴ در شهر تهران حاکی از این است که قیمت مسکن از بهار سال ۱۳۹۲ با ثبات نسبی مواجه شده و در حدود ۴۰ میلیون ریال به ازای هر متر مربع دارای نوسانات اندک تا ۳ میلیون ریال بوده است.

مقایسه نرخ رشد قیمت مسکن با تورم عمومی نیز نشان می‌دهد که از بهار ۱۳۹۲ نرخ رشد قیمت مسکن همواره پایین‌تر از نرخ رشد تورم بوده؛ در نتیجه می‌توان گفت قیمت حقیقی مسکن کاهش یافته است.

بنابراین گزارش بیشترین قیمت به ترتیب متعلق به مناطق ۱، ۳، ۲ و ۶ و کمترین قیمت متعلق به مناطق ۱۸، ۱۷، ۲۰ و ۱۹ می‌باشد.

 بر اساس پیش‌بینی کارشناسان با توجه به عدم تعادل قیمت‌ها با قدرت خرید مردم حداقل تا یک سال آینده هم قیمت مسکن افزایش نخواهد یافت. اما در یک سال آینده احتمالا شاهد انباشت تقاضا خواهیم بود و در صورتی که آن انباشت پاسخ داده شود، افزایش قیمت نخواهیم داشت. لذا اجرایی شدن طرح جامع مسکن از سوی دولت ضروری است.

 

ایسنا

    نظرات