بی‌احتیاطی از کارگران ایرانی قربانی می‌گیرد

بی‌احتیاطی از کارگران ایرانی قربانی می‌گیرد

http://www.bananews.ir/بر اساس آخرین آمارها، بیشترین علت حوادث ناشی از کار بی احتیاطی افراد و عدم رعایت مقررات ایمنی گزارش شده است. آمار سازمان جهانی کار حکایت از این دارد که سالانه ۳۶۰ میلیون حادثه شغلی در جهان اتفاق می‌افتد که از این تعداد دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir همه ساله در جهان ده‌ها میلیون کارگر قربانی حوادثی می‌شوند که منجر به کشته‌شدن یا از کار افتادگی تعداد بسیاری از آنها می‌شود.

امروز با افزایش وقوع حوادث شغلی، بیماری‌های ناشی از کار نیز افزایش یافته و این موضوع به یک نگرانی بین‌المللی تبدیل شده است،طبعا هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزیی موجب درد و ناراحتی فرد حادثه دیده و اعضای خانواده او می‌شود و هرچه حادثه شدیدتر باشد و منجر به مرگ یا از کارافتادگی دائمی شود، این مساله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

طی سالهای گذشته آمار حوادث و سوانح ناشی از کار در کشور از وضع مطلوبی برخوردار نبوده و گاها در برخی سالها افزایش داشته است.

علی ربیعی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حوادث ناشی از کار را نیازمند مطالعات فراوان دانسته و می‌گوید: همه ما در مقابل جان نیروی کار مسوولیم و باید حوادث ناشی از کار را یک امر انسانی تلقی کنیم.

از نگاه وی، امنیت شغلی در کارهای سخت و زیان‌آور باید ارتقا یابد و با برنامه‌ریزی و مطالعات فراوان عوامل موثر در ایجاد حوادث کار مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

معاون روابط کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز صیانت از نیروی کار را مهمترین دغدغه وزارت کار عنوان کرده و می گوید: هر حادثه‌ای که منجر به فوت کارگر شود موجب هدر رفتن ۶ روز کاری می‌شود.

سیدحسن هفده تن تاکید دارد که برای کاهش حوادث ناشی از کار و ایجاد امنیت روحی،‌ روانی و جسمی نیروی کار باید استانداردسازی و برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

وی از بیماری‌های شغلی منجر به فوت به عنوان مرگ خاموش یاد کرده و آمار حوادث منجر به فوت ناشی از بیماری‌های شغلی را ۱۲ برابر حوادث فیزیکی می‌داند.

به اعتقاد معاون روابط کار وزیر کار در صورتی که بتوان هزینه‌های ناشی از حوادث کار را کاهش داد، استاندارد زندگی کارگران ارتقا می‌یابد.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حادثه ناشی از کار به طور کلی علت واحدی ندارد و معلول علل فنی و انسانی است. امروز بیش از ۹۰ درصد حوادث ناشی از کار به دلیل عدم برخورداری از آموزشهای لازم رخ می‌دهد تا جایی که بر اساس آخرین آمار به دست آمده، بیشترین علت حوادث ناشی از کار بی احتیاطی افراد و عدم رعایت مقررات ایمنی گزارش شده است.

به گفته محمد اصابتی - مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عامل انسانی در وقوع ۸۵ درصد حوادث کار موثر بوده و ۵۲ درصد حوادث نیز ناشی از عدم نظارت در محیط کار است.

وی با اشاره به اجرای طرح خودبازرسی کار می‌افزاید: وزارت کار با داشتن ۸۰۰ بازرس کار تنها می‌تواند از دو میلیون کارگاه در سطح کشور بازرسی کند اما برای آنکه بتوانیم دستکم هر شش ماه یک بار از کارگاه‌ها بازرسی کنیم‌ به ۱۰هزار بازرس نیاز داریم.

به گفته وی در سال گذشته ۶۰ درصد حوادث ناشی از کار منجر به فوت در بخش ساختمان شده است.

وزارت کار اخیرا مدلی تحت عنوان "مدل خود بازرسی کار" را با استفاده از ظرفیت کارفرمایان،کارگران و تشکل‌های کارگری به اجرا درآورده است.

در این مدل، افسران ایمنی در بنگاه‌های کمتر از ۲۵ نفر نقش بازرسان ایمنی را ایفا می‌کنند به این نحو که با استقرار سیستم جدید، افسر ایمنی از خود واحدهای تولیدی انتخاب شده و با آموزش‌های لازم مسئول ایمنی بنگاه می‌شود.

پیش‌بینی شده با اجرای موفق این مدل، ضمن کاهش حوادث مرگبار، سالانه ۱۰۰۰ میلیارد تومان از هزینه‌های تأمین اجتماعی بابت پرداخت غرامت حوادث ناشی از کار و بیمه کاهش یابد.

مزیت مدل جدید "سیستم خود بازرسی کار" این است که از نگاه غرامت محوری و جریمه کارفرمایان فاصله گرفته و رویکرد تعامل با کارفرمایان را با هدف ایمن سازی محیط کار در پیش گرفته است.

خوشبختانه با تصویب آیین‌نامه آموزش ایمنی کارگران، کارفرمایان و کارآموزان در شورای عالی حفاظت فنی نیز، آموزش عمومی و گذراندن دوره‌های تخصصی از سوی نیروهای کار به عنوان یک الزام در دستور کار قرار گرفته است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تلاش است تا در راستای کاهش حوادث ناشی از کار و به منظور صیانت از نیروی انسانی و منابع مالی کشور با گسترش فرهنگ ایمنی و استانداردسازی محیط کار، شرایط ایمنی کار را ارتقا داده و ضمن افزایش بازرسی‌های موثر و نظارت مستمر وقوع حوادث و سوانح ناشی از کار را کاهش دهد.

بی تردید نقش موثر آموزش و اطلاع رسانی نیروهای کار در پیشگیری از وقوع حوادث کار غیر قابل انکار است و توجه به نکات ایمنی، افزایش بازرسی‌ها، رعایت قوانین و مقررات کاربردی همه و همه از عوامل پیشگیری از حوادث ناشی از کار به شمار می‌روند.

گسترش و فعال‌سازی کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار، ترویج آموزشهای ایمنی و تامین تجهیزات حفاظتی و امنیتی در محیط کار نیز به کاهش آمار حوادث ناشی از کار کمک می‌کند.

 

ایسنا

    نظرات