مالیات خانه‌های خالی اجرا نشد/ رکود درآمد مالیاتی را کاهش داد

مالیات خانه‌های خالی اجرا نشد/ رکود درآمد مالیاتی را کاهش داد

http://www.bananews.ir/رئیس کل سازمان مالیاتی با اعلام اینکه برای اخذ مالیات خانه های خالی از سکنه در انتظار ابلاغ قانون هستیم، گفت: بخشی از کاهش درآمدها ناشی از رکود است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، علی عسکری در پاسخ به این سئوال که سال گذشته رقم ابرازی های مالیاتی ۱۱ هزار میلیارد تومان بود که امسال به ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تقلیل یافته است، آیا برنامه ای برای وصول مالیات افرادی که ابرازی نداشته اند، دارید یا خیر؟ گفت: بخشی از کاهش درآمدها ناشی از رکود است و این رکورد واقعی است و برخی از شرکت‌ها در وضعیت رکودی که کشور دچار آن است، درآمدشان کاهش می یابد اما بخشی از افراد هم که درآمد داشته اند ابراز نکردند و لیست این افراد را استخراج کرده ایم و مالیات را از آنها وصول خواهیم کرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت مراجعه افراد برای ابراز مالیات در تیرماه اظهارداشت: در روزهای سی ام و سی و یکم روزانه حدود ۴۳۰ هزار اظهارنامه مالیاتی دریافت کردیم، این در حالی است که در روزهای پیش از آن روزانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار اظهارنامه دریافت می‌شد و در برخی از روزهای خردادماه روزی ۵ هزار اظهارنامه دریافت می‌شد، نظام مالیاتی روزانه تا یک میلیون اظهارنامه مالیاتی می‌تواند دریافت و ثبت کند.

وی از مودیان مالیاتی درخواست کرد فقط در روزهای آخر تیرماه که پایان مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی است، مراجعه نکنند و در ادامه گفت: البته این به معنای این نیست که با محدودیت مواجه هستیم یا ظرفیت خالی نداریم اما مودیان در روزهای پیش از تیرماه هم می‌تواند برای ارائه اظهارنامه مراجعه کنند اما اینکه مودیان فقط در روزهای آخر مراجعه می کنند، این باعث ازدحام می شود.

عسکری ادامه داد: برخی از مودیان امسال ثبت نام مرحله دوم را انجام نداده بودند و وقتی می‌خواستند که اظهارنامه بدهند، اگر ثبت نام نکرده بودند، سیستم از آنها اظهارنامه دریافت نمی کرد، زیرا مشخصات این افراد را از پایگاه ثبت نام برمی داشت و بر روی اظهارنامه شان می گذاشت، این در حالی است که باید حتما ثبت نام‌ها انجام می شد، به همین دلیل برخی از مودیانی که ثبت نام نکرده بودند، به سختی می افتادند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید و اعلام کرد که مودیان از هم اکنون ثبت نام خود را انجام دهند و تکمیل نمایند، زیرا اگر این افراد ثبت نام نکرده باشند سال آینده در زمان ابراز مالیات و ارائه اظهارنامه به مشکل برخورد می کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که از چه زمانی اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه را آغاز خواهید کرد؟ گفت: اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ نشده است و به محض ابلاغ آن را اجرایی خواهیم کرد.

 

مهر

    نظرات