سهم بیشتر درآمد خانواده‌ها برای پرداخت اجاره بها/ پرداخت تسهیلات به شیوه کنونی راه‌گشا نیست

سهم بیشتر درآمد خانواده‌ها برای پرداخت اجاره بها/ پرداخت تسهیلات به شیوه کنونی راه‌گشا نیست

http://www.bananews.ir/یک کارشناس اقتصادی گفت: در سایر کشورها بخش عمده‌ای از قیمت خرید خانه به صورت وام پرداخت می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمد بلوریان تهرانی کارشناس اقتصادی   در خصوص مسائل و مشکلات پیش رو برای خرید مسکن گفت: به طور کلی در زمانی که اقتصاد در حال رکود است یکی از بهترین استراتژی‌ها برای سیاست‌گذاران کشور، راه‌اندازی بخش مسکن برای به گردش در آوردن چرخ اقتصاد است.

وی ضمن بیان این مطلب که بخش مسکن ۳۰۰ تا ۴۰۰ رشته شغلی را فعال می‌کند افزود:ضریب سرمایه‌گذاری در بخش مسکن ۷ است یعنی اگر یک میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنید ،۷میلیارد تومان به درآمد ملی اضافه می‌شود این درحالی است که اگر همین سرمایه مثلا در بخش معدن سرمایه‌گذاری شود ممکن است یک میلیارد هم به درآمد ملی اضافه شود.

وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به این که در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار واحد مسکونی مازاد داریم باید از پرداخت تسهیلات ساخت جلوگیری شود اما باید در نظرداشت پرداخت تسهیلات خرید هم به شیوه کنونی چندان راه‌گشا نیست زیرا در شرایط فعلی خریدار به فرض باید ۲۰۰ میلیون داشته باشد تا ۴۵ میلیون وام بگیرد بدتر از این که در بیشتر موارد خریدار حتی بعد از گرفتن وام نیز ناچار است تا کثری پول خود را با رهن دادن به دیگری جبران کند و اگر این پس انداز تمام موجودی خریدار باشد به ناچار از خرید خانه منصرف می‌شود چون خودش نیز نیاز به مسکن دارد.

بلوریان ضمن اشاره به سیاست‌گذاری کشورهای دیگر در پرداخت تسهیلات گفت: در سایر کشورها بخش عمده‌ای از قیمت خرید خانه به صورت وام پرداخت می‌شود در واقع وام بر اساس درآمدهای آینده فرد به وی تعلق می‌گیرد نه بر اساس در آمدهای گذشته این کاملا اشتباه است.

کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: شرایط فعلی فقط برای کسانی مفید است که سرمایه و پس‌اندازی مازاد بر نیاز دارند و خودشان مالک هستند و این امر تنها تدبیری برای فروش مسکن است نه خانه دار شدن .

بلوریان گفت: در شرایط کنونی نمی‌توان منتظر اتفاق خاصی در بازار مسکن بود چون اغلب سازندگان نتوانسته اند واحدهای خود را به فروش برسانند و به بانک مقروض هستند و اکنون ناچارند واحدهای ساخته شده را زیر قیمت بفروشند تا ضمن چشم پوشی از بخشی از سود تنها بتوانند سرمایه خود را آزاد کنند و این می‌تواند بهترین شرایط برای خرید باشد.

این کارشناس اقتصادی ضمن انتقاد از دلالان و واسطه‌ها در بالا بردن بی دلیل قیمت‌ها پرداخت وام و تسهیلات بیشتر و نظارت مستقیم را بهترین تدبیر در حل مشکل دانست.

وی درخصوص پرداخت وام ۸۰ میلیونی خواستار بررسی بیشتر بر روی متقاضیان و مصرف کنندگان این وام شد و افزود: این وام باید با کارشناسی دقیق فقط  به افرادی تعلق گیرد که خانه ندارند.

بلوریان در پایان گفت: سهم بیشتر درآمد خانواده‌ها برای پرداخت اجاره بها صرف می‌شود و افراد در بسیاری موارد برای تامین سایر نیازمندی‌های خود ناچارند شغل دوم و یا حتی سوم داشته باشند و این نتیجه‌ای جز پایین آمدن سطح کیفی زندگی و تبعات منفی آن ندارد.

 

باشگاه خبرنگاران

    نظرات