ایست، آب هست، مدیریت آب نیست

ایست، آب هست، مدیریت آب نیست

http://www.bananews.ir/ایران طی چند سال اخیر در معرض خشکسالی قرار گرفته است و این امر باعث شده آب‎های سطحی و زیرزمینی دچار افت محسوسی شوند که نشانه‎های آن را در کمبود آب شرب و کشاورزی هم‌اکنون به عینه می‎بینیم. نبود آب سطحی و مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی که اکثراً سنتی است باعث شده کشاورزان نسبت به حفر چاه اقدام کنند که این عمل نیز مشکلات زیادی در بحث آب دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،  به لرستان برمی‎گردیم، استانی که پس از استان‎های شمالی بیشترین بارش را در سال دارد اما متأسفانه نبود مدیریت صحیح در مهار آب‎ها باعث شده سهم لرستان از این بارندگی‎ها فقط سیل و ویرانی و خسارت باشد که جای بحث دارد و نمونه این خسارت‌ها را در سیل‎زدگان چند وقت پیش دیدیم. هر چند شعار «ایست، آب نیست» چند سالی است که ورد زبان مسئولان شده شاید این شعار در خصوص لرستان کارآیی نداشته باشد چون لرستان یکی از مناطق پرآب کشور است اما سوءمدیریت باعث شده این استان در خشکی به‎سر برد.

به نظر می‎رسد باید این شعار «آب هست، مدیریت آب نیست» را دنبال کنیم شاید به نتیجه‎ای برسیم.

رودخانه هرو بیرانشهر و تنها رودخانه‌ی دائمی این منطقه به‌علت خشکسالی و بهره‎برداری غیرمجاز در حال خشک شدن است. این رودخانه سرچشمه رودخانه کاکارضا است که در اصل به این معناست که اگر هرو نباشد کاکارضا هم در کار نیست.

در این زمینه امام جمعه بیرانشهر گفت: با خشک شدن رودخانه هرو یک فاجعه زیست‌محیطی و کشاورزی در بیرانشهر رخ می‌دهد.

حجت‎الاسلام «محمد نظری» افزود: بی‎مهری و کم‎توجهی مسئولان استان به‌خصوص مدیرکل امور آب نسبت به مردم بیرانشهر باعث ناراحتی و نگرانی در بحث آب شده است.

وی با بیان این‌که شعار دولت اعتدال و تدبیر و امید است، گفت: در بیرانشهر تاکنون شاهد اعتدال از نظر اختصاص اعتبارات و اعطای تسهیلات ویژه کشاورزان بوده‎ایم و نه تدبیری که بتوان با آن امید را در دل مردم دید و این رویه با شعار دولت در تناقض است.

نظری با بیان این‌که یکی از پروژه‎های خوب که در هفته دولت افتتاح شد سد ایوشان بود اما نتیجه ثمربخش برای کشاورزان پائین‌دست نداشت، گفت: بی‎تدبیری در عدم اختصاص مقدار مشخص آب ویژه کشاورزان بیرانشهر باعث ناراحتی مردم و بلکه سبب از بین رفتن همه‌ی سرمایه‌ی زندگی آنها شده است.

امام جمعه بیرانشهر با اعلام وضعیت اضطراری در حوزه‌ی کشاورزی این منطقه گفت: حدود ۱۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه در تنش خشک شدن هستند.

وی یادآور شد: در صورتی‎که کم‎آبی به همین صورت باشد ۴٫۵ میلیارد تومان به محصولات صیفی و باغ‌های کشاورزان این منطقه خسارت وارد می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان نیز گفت: در صورت آماده شدن شبکه سد ایوشان ۴۰۰۰ هکتار از اراضی دیم استان به آبی تبدیل می‌شوند.

«علی امید سیفی» با اشاره به خشکی رودخانه هرو بیرانشهر، گفت: شبکه سد ایوشان را که متصل به رودخانه هرو است باز می‌کنیم تا نیاز کشاورزان این منطقه در بحث کمبود آب برطرف شود.

وی با بیان این‌که هزینه‌ی ساخت سد ایوشان تا چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: هم‌اکنون ۵۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سد ذخیره شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: ۱۰۰۰ هکتار از اراضی زمین‎های کشاورزی که در زیر سد ایوشان هستند توسط کانال‎های سنتی آبیاری می‎شوند.

وی هم‌چنین به شناسایی موتورهای غیرمجاز که در حریم رودخانه هرو اقدام به برداشت آب می‎کنند اشاره کرد و گفت: در استان ۱۳۸۳ دستگاه موتور آب شناسایی شده‎اند که اگر حکم صادر شود این موارد جمع‎آوری می‌شوند.

سیفی با اظهار تأسف از این‌که برخی از افراد چاه دارند با نامه‎ای که از شورای تأمین می‎گیرند و حکم قاضی را لغو می‎کنند، گفت: امیدواریم مسئولان حوزه‌ی آب هماهنگی خوبی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۷۳۳ چاه غیرمجاز در استان شناسایی شده که امسال ۴۲ حلقه پلمب شده است.

 

ایسنا

    نظرات