ساخت و ساز در کشور ۷۰ درصد کاهش یافته است

ساخت و ساز در کشور ۷۰ درصد کاهش یافته است

http://www.bananews.ir/رییس کانون انجمن های صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران گفت: در مقایسه با سال ۹۱ ساخت و ساز در کشور ۷۰ درصد کاهش یافته و طی سه سال گذشته انبوه‌سازان هیچ پروژه بزرگی را آَغاز نکرده‌اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir جمشید برزگر روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران از مخالفت بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات به انبوه‌سازان برای احداث واحدهای مسکونی خبر داد و گفت: بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات به انبوه سازان و انتقال آن به خریداران مخالف است در حالی که هم اکنون بیشتر خریداران به دنبال خرید واحدهای مسکونی وام‌دار هستند.

وی اظهار داشت: انبوه سازان آمادگی استفاده از تسهیلات نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده در شهرهای کوچک هستند اما تاکنون نتوانسته‌اند از این تسهیلات بانکی استفاده کنند.

برزگر تاکید کرد: بانک‌ها برای پرداخت این تسهیلات سود ۲۵ درصدی را خواستار هستند در حالی که این تسهیلات باید با سود ۱۴ درصدی در اختیار انبوه‌سازان قرار بگیرد تا بتوانند نسبت به بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در شهرهای کوچک اقدام کنند.

وی گفت: پیشنهادهای زیادی را برای رونق بازار مسکن به دست اندرکاران ارائه داده‌ایم زیرا هم اکنون ۳۵ تا ۴۰ درصد مردم در شهرهای بزرگ مستاجر هستند و دولت برای خانه‌دار شدن این قشر باید برنامه ریزی مناسبی را داشته باشد.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوسازان مسکن و ساختمان ایران یادآور شد: دولت باید به بخش مسکن توجه ویژه‌ای داشته باشد و با حمایت‌های خود آن را از رکود فعلی خارج کند تا دهک‌های میانی جامعه بتوانند برای خود سرپناهی را فراهم کنند.

وی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات به انبوه سازان و انتقال آن به خریداران مسکن در خروح بازار مسکن از رکود تاثیر گذار خواهد بود زیرا افزایش ساخت و ساز در کشور بخش‌های مختلف اقتصادی را نیز بیش از پیش فعال خواهد کرد.

وی گفت: علیرغم امضای موافقتنامه‌ای توسط انبوه‌سازان با شرکت عمران و بهسازی شهری ایران متاسفانه تاکنون در زمینه نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهر نتوانسته‌ایم کاری انجام دهیم و همچنان به دنبال اجرای پروژه های بزرگ ساخت و ساز در کشور هستیم.

وی در پایان یادآور شد: دهک‌های بالای جامعه همواره می‌توانند مسکن مورد نیاز خود را تهیه کنند اما دهک‌های میانی جامعه نیازمند حمایت دولت برای افزایش قدرت خرید آن‌ها هستند.

 

ایرنا

    نظرات