گردش مالی صنعت ساختمان بالاتر از فروش نفت است

گردش مالی صنعت ساختمان بالاتر از فروش نفت است

http://www.bananews.ir/دبیرکل اتاق تعاون ایران با بیان این‌که گردش مالی صنعت ساختمان از فروش نفت بالاتر است، راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخش مسکن را برای خرید و فروش در کشور خواستار شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir ماشاءالله عظیمی در جریان بازدید از پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان اظهار کرد: مهم‌ترین مشکل کشور در بخش مسکن، تامین و گردش مالی این صنعت است. بنابراین برای تامین نقدینگی آن باید چاره‌جویی کرد تا ساخت و ساز و خرید و فروش رونق بگیرد و اشتغال به جریان بیفتد.

وی افزود: بر اساس آمارها هر ۱۰۰ متر ساخت و ساز در طول سال سه شغل دائم ایجاد می‌کند. لذا برای خروج مسکن از رکود باید اقداماتی انجام داد.

دبیرکل اتاق تعاون ایران ادامه داد: اولین اقدام این است که در وضع مقررات و مالیات‌ها سعی شود به جای این‌که عوارض و تعرفه‌های جدید برای گران شدن وضع شود مشوق‌هایی در نظر گرفته شود و دولت و شهرداری به جای درآمدهای آنی، به درآمدهای ناشی از گردش مالی، ساخت و ساز و خرید و فروش فکر کنند.

عظیمی تصریح کرد: دولت باید بازارهای ثانویه مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخش مسکن را برای خرید و فروش در کشور راه‌اندازی و فعال کند و تسهیلاتش را به بخش مسکن در قالب این صندوق‌ها ارایه کند تا خرید و فروش به جریان بیفتد.

او درباره‌ی تامین منابع مالی در بخش مسکن اظهار کرد: در دولت‌های گذشته حجم زیادی از نقدینگی صرف تامین مسکن برای اقشار کم‌درآمد تحت عنوان مسکن مهر شد. لذا بهترین راه این است که دولت ابتدا این پروژه‌های نیمه‌تمام را به اتمام برساند تا پول‌ها به خزانه‌ی دولت برگردد.

دبیرکل اتاق تعاون ایران پیش‌بینی کرد در صورت بهره‌برداری پروژه‌ها و پرداخت اقساط از سوی مردم، ماهانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان به حساب دولت واریز شود.

عظیمی گفت: تا زمانی که پروژه‌ها و طرح‌های در دست اجرا به اتمام نرسیده نباید به سراغ طرح‌های اجتماعی دیگر برویم؛ زیرا با مشکل نقدینگی مواجه خواهیم شد.

 

ایسنا

    نظرات