قطره‌قطره جمع گردد، دریا دریا هدر رود

قطره‌قطره جمع گردد، دریا دریا هدر رود

http://www.bananews.ir/‌برای جلوگیری از هدررفت آب، همه باید دست به دست هم دهند تا این اتفاق ناگوار از این بیشتر ادامه پیدا نکند. البته یکی از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از اسراف سیاست‌گذاری‌های کلان است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir ‌هر روزه شاهد پیام‌های زیادی‌ جهت جلوگیری از هدررفت آب هستیم. از همه مردم خواسته شده که در پاسداری از حتی یک قطره آب تمام تلاش خود را بکنند، اما چیزی که در صرفه‌جویی آب اهمیت بسیار بیشتری دارد، سیاست‌های کلان و اتفاقاتی است که هر روزه به‌طور معمول و روزمره می‌افتد و یکی از عوامل هدر شدن آب است.

یکی از این اتفاقات که چندین بار شاهد آن هستیم، آبیاری بی‌موقع بلوارها، باغچه‌ها و... در سطح شهر است، همه می‌دانیم که زمان مناسب آبیاری گیاهان در اوج گرما نیست، در حالی که بارها شاهد این اتفاق بوده‌ایم، در همین زمینه گفت‌وگویی با مسئولان سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرستان نیشابور داشتیم.

کارشناس آب شهرداری در بخش سازمان پارک‌ها و فضای سبز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان گفت: بخشنامه و دستورالعمل است که در سه یا چهار ماه از سال، ساعت آبیاری با آب شرب شهری باید در شیفت شب باشد و در طول روز مجاز به آبیاری نیستیم، ولی به خاطر محدودیت‌هایی که وجود دارد، مجبوریم آبیاری را در زمان‌های دیگر نیز انجام دهیم.

امیر سماواتی اظهار کرد: ضمن این که برخی از فضاهای سبز موجود، نیاز آبی بالایی دارد و در بعضی روزهای سال حتماً باید در دو نوبت در روز آبیاری شود، معمولاً چمن را در ساعاتی که ساعات آفتابی کمتری است، آبیاری می‌کنیم، اما به علت‌های مختلف مانند کمبود نیروهای کارگری، تانکرها و فشار آب و... بعضا مقدور نیست که در ساعات مناسب آبیاری انجام گیرد.

وی افزود: اولین مشکلی که در نیشابور وجود دارد منابع آبی است، چرا که شهرداری منابع آبی محدودی دارد. پس از تامین منابع آبی باید در بحث شبکه آب کار شود و آبیاری با آب غیرشرب باشد و توسعه آبیاری انجام گیرد و از این حالت سنتی به حالت مکانیزه و قطره‌ای و بارانی درآید که این مساله نیازمند هزینه است که با این بودجه‌های قطره‌چکانی امکان‌پذیر نیست.

این کارشناس ارشد آبیاری بیان کرد: در بحث فضای سبز باید سیستم‌های آبیاری را به سیستم‌های آبیاری تحت فشار و مکانیزه تبدیل شود و دولت باید پیش‌قدم گردد و سیاست‌گزاری کلان وارد عمل شود، چرا که فضای سبز نیاز اساسی هر شهر است. شهرداری‌ها شیوه مدیریتی آینده‌نگر نیستند، چون دوره‌های شهرداری کوتاه است و نهایتاً ۴ ساله‌اند و به همین دلیل ۹۰ درصد شهرداری‌ها بیشتر در این بخش‌ها در جهت حفظ شرایط موجود و توسعه، برنامه‌ریزی می‌کنند؛ یعنی در بحث کارهای زیربنایی کم‌تر گام برمی‌دارند.

علی آتشگاهی، سرپرست فضای سبز منطقه یک نیشابور گفت: ما آبیاری فضای سبز شهر را در شیفت صبح و شیفت ظهر و شب انجام می‌دهیم و راه دیگری نداریم، گرچه در اصل نباید در اوج گرما آبیاری انجام گیرد که البته این ملاحظات در شهرهای بزرگ اتفاق می‌افتد، ولی امکانات موجود در شهر ما پاسخگوی این نیست که ما نیز همانند شهرهای بزرگ دیگر بتوانیم این کار را انجام داده و این ملاحظات را در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: برای انجام این مهم نیازمند سیستم‌های آبیاری تحت فشار، مخزن‌ها و... هستیم که امکانات موجود ما پاسخگوی این نیست.

با توجه به کمبود و بحران آب انتظار می‌رود، تمام مسئولان همان‌طور که از مردم انتظار صرفه‌جویی دارند و تبلیغات گسترده‌ای در این زمینه شکل گرفته، خود نیز در سیاست‌ها و اولویت‌های کاری‌شان این مساله را قرار دهند.

گرچه قطره قطره آب باید پاس داشته شود و تک‌تک مردم مسئولند، ولی مباحث کلی و سیاست‌های کلان شهری اهمیت بیشتری دارد. در یک قیاس منطقی ثابت می‌شود آبیاری‌های غیر اصولی و اولویت قرار ندادن مساله آب در برنامه‌ریزی‌های شهری صدمه مهلک‌تری به منابع آبی ما می‌زند، همان‌طور که تا کنون این صدمه را زده است و نهادهای اجرایی، پیشرو مردم، باید به شعارهای حفظ منابع آبی عمل کنند.

 

ایسنا

    نظرات