بهره‌برداری از ۲۰ پروژه راه و شهرسازی استان یزد با اعتبار ۱۹۹ میلیارد ریال

بهره‌برداری از ۲۰ پروژه راه و شهرسازی استان یزد با اعتبار ۱۹۹ میلیارد ریال

http://www.bananews.ir/به مناسبت گرامیداشت هفته دولت ۲۰ پروژه حوزه راه و مسکن در استان یزد به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir غلامرضا رضایی ضمن اعلام این خبر گفت: برای اجرای این پروژه‌ها اعتباری بالغ بر ۱۹۹ میلیارد ریال هزینه شده است که در حوزه راه‌های بین شهری می‌توان از بهره‌برداری از پروژه‌هایی همچون ۷۶ کیلومتر روکش آسفالت و ۲۶ کیلومتر انواع حفاظ‌های جانبی وگاردریل نام برد. در حوزه راه‌های روستایی نیز این پروژه‌ها شامل احداث ۲۵.۵ کیلومتر راه روستایی، بهسازی ۲۵ کیلومتر راه روستایی و ۵۴ کیلومتر هم روکش آسفالت راه‌های موجود است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان یزد افزود: سهم بالای ترافیک سنگین از کل ترافیک عبوری (حدود ۴۰ درصد) و اختلاف بسیار زیاد با میانگین کشوری (۲۵ درصد) بوده و همچنین موقعیت ممتاز حمل و نقلی استان به جهت تلاقی کریدورهای حمل و نقلی شمال- جنوب و شرق- غرب در استان و نیز وجود پنج راه عظیم ریلی در بافق و مرکزیت جغرافیایی استان در کشور و دسترسی آسان از ویژگی‌های این استان برشمرده شده است.

رئیس شورای حمل و نقل استان ، با اشاره به شروع عملیات اجرایی بندر خشک در استان وموقعیت ممتاز حمل و نقل ریلی و جاده ای و شرایط اقلیمی متفاوت (کویری، کوهستانی، تهدید شن‌های روان، برف‌گیر) به سهم بالای تلفات واژگونی در استان اشاره کرد و افزود: خستگی و خواب آلودگی رانندگان به سبب ورود به استان پس از ساعت‌ها رانندگی عامل اصلی این گونه حوادث جاده‌ای است.

وی در خصوص مهمترین شاخص‌های حمل و نقل جاده‌ای گفت: بر اساس آمارنامه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، مجموع راه‌های اصلی و فرعی تحت پوشش وزارت راه و شهرسازی در استان ۲۳۵۳ کیلومتر است که شامل ۶۵۳ کیلومتر بزرگراه (۴.۵ درصد از بزرگراه‌های کشور و رتبه ۸ کشوری)، ۶۶۳ کیلومتر راه اصلی (۲.۶۶ درصد از راه‌های اصلی کشور و رتبه ۱۵ کشوری)، ۱۰۳۷ کیلومتر راه فرعی (۲.۳۹ درصد از راه‌های فرعی کشور و رتبه ۱۶ کشوری) و ۲۱۷۵ کیلومتر راه روستایی (۲.۰۶ درصد از راه های روستایی کشور و رتبه ۲۲ کشوری) را در خود جای داده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان، طول کل راه‌های شریانی کشور ۳۴۶۳۳ کیلومتر و استان یزد ۱۱۶۶ کیلومتر عنوان کرد که سهم استان در مقایسه با سهم کشوری ۳.۳ درصد بوده و رتبه دهم را به خود اختصاص داده است.

نکته قابل توجه اینکه علیرغم سهم و رتبه بالای استان در طول راه‌ها در کشور (رتبه ۱۳)، خوشبختانه میزان و رتبه تلفات جاده‌ای استان بسیار پایین بوده (رتبه ۳۱) و این نشان دهنده ایمنی بالای راه‌های استان نسبت به کشور است. این با وجودی است که از لحاظ سرانه اعتبار فصل حمل و نقل، سرانه اعتبارات هزینه‌ای و سرانه اعتبار به طول راه‌ها، اعتبار مناسبی نداشته و رتبه ۳۰ کشور را دارا هستیم.

رئیس شواری حمل و نقل استان در خصوص آمار مقایسه‌ای تلفات جاده‌ای خاطرنشان کرد: با عنایت به اینکه سهم راه‌های استان یزد از کشور، ۲.۷ درصد است سهم تلفات جاده‌ای استان از کشور ۱.۲۸ درصد اعلام شده و با توجه به اینکه تلفات جاده‌ای در هر صد کیلومتر برای کشور ۱۲.۷ و برای استان ۶ است. تلفات برون شهری کشور ۱۰۹۵۱ نفر و استان ۱۴۱ که کمترین میزان تلفات کشوری را داراست.

وی افزود: اداره کل راه و شهرسازی استان یزد در قالب هشت مدیریت و ۱۱ اداره شهرستانی و ۲۷ اداره ستادی و با ۵۱۹ نفر پرسنل مشغول انجام وظایف قانونی خود است.

اعتبار استانی اداره کل در سال ۱۳۹۳ مبلغ ۵۵۷.۰۲۸ میلیون ریال بوده که مبلغ ۱۸۱.۶۵۴ میلیون ریال آن تخصیص یافته است جمع کل اعتبارات مصوب استان در سال ۱۳۹۳ مبلغ ۱.۲۳۱ میلیارد ریال بوده که ۶۸۹ میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.

رضایی در حوزه راهسازی این اداره کل گزارش داد: این اداره کل در سال‌های ۹۲ و ۹۳ پیگیری عملیات اجرایی احداث بزرگراه و یا باند دوم راه‌های استان را در قالب ۴ پروژه به طول ۱۱۰ کیلومتر در دست اقدام داشته که در دو سال گذشته اعتباری بالغ بر ۴۶ میلیارد ریال در این پروژه‌ها هزینه شده است. لازم به ذکر است برای اتمام پروژه‌های مذکور بیش از چهار هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

وی ادامه داد: علاوه بر این ادامه عملیات اجرایی احداث راه اصلی بالغ بر ۱۹۰ کیلومتر در قالب سه پروژه و نیز بهسازی و ارتقای راه‌ها به راه اصلی به طول ۵۰ کیلومتر نیز از دیگر اقدامات این اداره کل در سال‌های مذکور بوده است. از مهمترین پروژه های ملی راهسازی استان احداث باند دوم یزد ـ طبس، کنار گذر زارچ ـ اشکذر، بزرگراه یزد ـ بافق، احداث راه اصلی بهاباد ـ دربند ـ نایبند، بهسازی محور یزد- خاتم، احداث راه اصلی زرند ـ بافق، احداث راه ندوشن –ورزنه، احداث راه ابرکوه – مروست را می‌توان نام برد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان در خصوص فعالیت‌های حوزه راهداری گفت: علاوه بر این در سال ۹۳ این اداره کل در راستای افزایش ایمنی راه‌های استان اقدام به خط کشی ۲۵۹۵ کیلومتر از راه‌ها، نصب ۷۲۷۰ عدد تابلو و نیز نصب ۴۳ کیلومتر گاردریل در راه‌های استان کرده که نتیجه آن کاهش نزدیک به ۵ درصدی تلفات جاده‌ای استان نسبت به سال قبل بوده است.

همچنین در ادامه این روند در سه ماهه اول سال جاری نیز شاهد کاهش تلفات جاده‌ای به میزان ۲۰ درصد بوده‌ایم.

رضایی نیز گزارشی از حوزه احداث و توسعه ساختمان‌های دولتی داد و افزود: از مهمترین پروژه‌های عمرانی ساختمانی نیز می‌توان به تکمیل مجتمع فرهنگی هنری یزد، مطالعه و احداث مجتمع فرهنگی زارچ، مطالعه و احداث ساختمان فرهنگی و تبلیغی بافق، مطالعات احداث سالن وکانون پرورش فکری صدوق، مطالعه و احداث ساختمان اداره کل ثبت احوال یزد، احداث کانون اصلاح و تربیت یزد، مطالعه و احداث مجتمع اداری بهاباد، مطالعه و احداث بخشداری مروست، مطالعه واحداث مجتمع اداری ابرکوه، مطالعه واحداث مجتمع اداری خاتم اشاره کرد که با زیربنای حدود ۲۴۹۰۰ مترمربع (شامل ۱۰ پروژه) در حال احداث است. همچنین کتابخانه مرکزی مهریز در زمین به مساحت ۲۶۰۰ مربع و بازیربنای ۸۶۷ متر مربع و محوطه ۱۹۱۵ مترمربع در سال ۱۳۹۲ به بهره برداری رسیده است

وی درباره برنامه‌های این اداره کل در زمینه افتتاح واحدهای مسکن مهر گفت: کل پروژه‌های مسکن مهر ۲۲۰۴۶ واحد شامل ۸۶۸۰ واحد تعاونی مسکن مهر، ۱۸۱۸ واحد سه جانبه مسکن مهر،۹۴۳ واحد خیرین، ۶۰۷ واحد بهزیستی، ۱۱۰۲ واحد اجاره داری ۵ ساله، ۵۱۵۱ واحد خودمالکین، ۳۷۴۵ واحد است. مجموع افتتاح‌ها تاکنون ۱۴۹۸۶ واحد بوده است که از این تعداد ۵۷۳۹ واحد آن در دوره دولت یازدهم بوده است. در حال حاضر تعداد واحدهای آماده افتتاح ۲۳۹۶ واحد مسکن مهر بوده و همچنین با برنامه‌ریزی انجام شده، زمان بهره برداری کامل مسکن مهر استان یزد پایان سال ۱۳۹۴ است.

وی در پایان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تهیه طرح‌های توسعه شهری اشاره کرد و افزود: از جمله وظایف این اداره کل تهیه و نظارت بر اجرای طرح‌های توسعه شهری است که در این راستا این اداره کل ۲۲ طرح توسعه شهری در دست اقدام دارد که شامل یک طرح مجموعه شهری، یک طرح ناحیه‌ای، یک طرح طراحی شهری و مناسب سازی و ۱۹ طرح جامع و جامع تفصیلی شهرهای مختلف است. لازم به ذکر است ۷ طرح از این مجموعه تهیه و ابلاغ شده و بقیه نیز در مراحل مختلف تهیه و بررسی و تصویب هستند.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات