ابداع قانون در سازمان نظام مهندسی ساختمان محصول حضور افراد منتصب بود / وزیرراه اشراف کاملی به آسیب‌های وارده به نظام مهندسی دارد

ابداع قانون در سازمان نظام مهندسی ساختمان محصول حضور افراد منتصب بود / وزیرراه اشراف کاملی به آسیب‌های وارده به نظام مهندسی دارد

http://www.bananews.ir/عضو اصلی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با مثبت ارزیابی‌کردن ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی درباره انتخابات نظام مهندسی، به اهمیت و بزرگی تصمیماتی که این سازمان کوچک برای زندگی مردم می‌گیرد اشاره کرد و گفت: حضور افراد منتصب، منجر به ابداع قوانین و آیین‌نامه‌ها و دور شدن از رسالت سازمان شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمهروش کاظمی در بیان نقطه‌نظرات خود در ارتباط با ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر منع شرکت و نامزدی کارکنان وزارت کشور، شهرداری‌ها و شورای اسلامی شهر و روستا در انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان ضمن مثبت ارزیابی‌کردن این ابلاغیه گفت: قطعا با اجرایی‌شدن این ابلاغیه شاهد آثار مثبت این تصمیم بر نظام ساخت و ساز در سراسر کشور خواهیم بود. در حال‌حاضر تمامی تصمیماتی که در وزارت راه و شهرسازی گرفته می‌شود با بررسی‌های کارشناسی همراه هستند ضمن آنکه آقای آخوندی، از بدنه سازمان نظام مهندسی برخاسته و سال‌هایی را نیز در این سازمان حاضر بود و به عنوان یکی از کارشناسان اصلی این بحث، نقطه‌نظرات مهمی را بیان می‌کند و آسیب‌هایی که طی سالیان بر نظام ساخت و ساز وارد آمده است را کاملا می‌شناسد.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان اگرچه به لحاظ ساختاری بخش چندان بزرگی نیست اما به لحاظ تصمیماتی که در آن گرفته می‌شود و تاثیری که بر زندگی مردم در امر ساخت و ساز دارد سازمان بسیار مهمی محسوب می‌شود. تصمیماتی که در این اواخر گرفته شده نشان‌دهنده میزان توجهی است که این مهم می‌تواند بر زندگی مردم داشته باشد. در حالیکه در دوران وزرای پیشین تا این اندازه برای امر ساخت و ساز و صحت و سلامت آن اهمیت قائل نبودند.

کاظمی ادامه داد: اگر تصمیمات این چنینی که از اعمال نفوذ و قدرت سازمان‌های دولتی و نهادهای مردمی در امر ساخت‌و‌ساز می‌کاهد در سال‌های قبل و حتی در پنج سال گذشته گرفته می‌شد در حال حاضر شاهد ارتقای نظام ساخت و ساز و احترام بیشتر به حقوق شهروندی در کشور بودیم.

وی تاکید کرد: زندگی کردن در یک خانه امن حق هر شهروند است. همچنین در سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان افراد منتخب می‌ِشوند و به واسطه منتخب بودن و به استناد قانون وظایف و اختیاراتی دارند که باید در راستای آن گام بردارند. در حالیکه در نهادهای مردمی و سازمان‌های عمومی افراد عموما منتصب هستند. زمانیکه یک فرد هم منتصب و هم منتخب می‌شود به جهت تفاوت موقعیتی که دارد در تصمیم‌گیری دچار اشکالاتی خواهد شد. نتیجه انتخاب و انتصاب توامان و حضور افراد در سازمان نظام مهندسی و همزمان حضور در نهادهای عمومی و سازمان‌های دولتی منجر به اخذ تصمیمات بینابینی می‌شود که به جای تعهد به قوانین به ابداع قانون و آیین نامه و مصوبه منتهی می‌شود.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در پایان گفت: ابداع قوانین، آیین‌نامه‌ها و مصوبات در طول سالیان در سازمان نظام مهندسی ساختمان باعث شد تا این سازمان از رسالت خود دور شوند که بخش عمده‌ای از مشکلات نیز ناشی از حضور افراد با منافع سازمانی و نهادی بود که در نهایت به تضییع حقوق شهروند ختم شد.

 

 پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات