بازار سرمایه ۶ هزار نفر را هفته گذشته خانه‌دار کرد

بازار سرمایه ۶ هزار نفر را هفته گذشته خانه‌دار کرد

http://www.bananews.ir/مدیریت امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اعلام کرد: ۵۹۶۳ نفر در معاملات هفته گذشته فرابورس با خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن صاحب خانه شدند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، در معاملات هفته گذشته فرابورس، تعداد ۵۹۶۳ نفر با خرید ۲۳۷ هزار و ۸۳۷ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند خرید مسکن شدند. در هفته گذشته ۴۲میلیون و ۵۹۹ هزار برگه اوراق منتشر شده که در مجموع ۳۳ میلیون و ۴۱۳هزار عدد از این اوراق استفاده شده است.

حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به ۱۳ مردادماه ۲۷۶ هزار و ۹۰۵ و ارزش معاملات این اوراق در مجموع ۱۹۵ میلیارد ریال بود.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم اکنون بیش از۲۰ اوراق در این شرکت معامله می شود.

سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ۴۵۰ میلیون ریال است که مدت بازار پرداخت تسهیلات ۱۲ سال تعیین شده است.

نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر ۱۶ درصد (تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای)است که متقاضیان استفاده از این اوراق می توانند به شرکت های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

گفتنی است، شورای پول و اعتبار اوایل خردادماه گذشته سقف دریافت وام خرید مسکن را افزایش داد اما شرکت فرابورس ایران اعلام کرد این مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بوده و در راستای کمک به رونق تولید در بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها و تشویق متقاضیان مسکن به پس انداز به تصویب رسیده است و ارتباطی با اوراق تسهیلات مسکن ندارد.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات