کدام یک بازار مسکن را به آرامش می‌رساند؟

کدام یک بازار مسکن را به آرامش می‌رساند؟

http://www.bananews.ir/در حال حاضر طرح‌های مختلفی از جمله اخذ مالیات از خانه‌های خالی مطرح شده است اما وزیر راه و شهرسازی معتقد است با جلوگیری از فروش قانون می‌توان این بازار را به آرامش رساند.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، این روزها اوضاع و احوال بازار مسکن نسبت به ماه‌های گذشته بسیار بهبود یافته و به نظر می‌رسد در آستانه باز شدن مدارس بازار رهن و اجاره التیام یافته و قیمت‌ها تعدیل شده است.

براساس این گزارش؛ اکثر مشاوران املاک معتقد هستند قیمت اجاره در ماه پایانی فصل نقل و انتقالات و به دلیل جابه جا شدن اکثر مستاجران قیمت کاهش یافته و اکثر واحدهای خالی به اجاره رفته است.

این در حالی است که در ماه گذشته مشاوران املاک معتقد بودند قیمت اجاره افزایشی بیش از ۲۰ درصد داشته که در حال حاضر این افزایش قیمت به ۱۵ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر، برخی از مشاوران املاک معتقد هستند بسیاری از واحدهای تازه ساخته شدن به دلیل طمع مالکان خالی مانده و آن‌ها حاضر هستند واحدهای خود را خالی نگه دارند اما به قیمت پایین برای فروش و اجاره نگذارند.

براساس این گزارش، به همین دلیل دولت تصمیم گرفت هفته گذشته قانون مالیات بر خانه‌ها را به تصویب برساند و این موضوع باعث ترس بسیاری از احتکارکنندگان واحدهای نوساز شد و آنها را به فکر فروش و اجاره واحدهای خود انداخت اما در خصوص مالیات خانه‌های خالی نظرات مختلفی از سوی مسئولان مطرح گردید به طوری که علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است این قانون از سال آینده اجرایی می‌شود، قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی نقش موثری درکاهش این واحدهای را دارد و بازار را سامان دهی می‌کند.

عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز با نظر مثبت در این خصوص، معتقد است: این قانون نقش بسیار مهمی در بازار مسکن دارد اما سازمان امور مالیاتی نباید به فکر کسب درآمد از طریق این قانون باشد.

وی در ادامه افزود: دولت باید به گونه‌ای این طرح را اجرایی کند تا بتواند بازار مسکن را رونق بخشد.

براساس این گزارش، حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص مالیات بر خانه‌های خالی گفت: این قانون از سال آینده اجرایی می‌شود و اگر بخواهد اثرگذاری داشته باشد سال آینده مشخص می‌شود.

مظاهریان در ادامه تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی در حال حاضر ابزاری برای شناسایی خانه‌های خالی ندارد و ایجاد این ابزار زمان بر است.

وی افزود: دولت باید در ابتدا ابزارهای لازم را برای شناسایی این واحدها ایجاد کند سپس اقدام به دریافت مالیات کند.

برهمین اساس؛ دولت در ابتدا باید ابزار‌های لازم را برای شناسایی این خانه‌ها فراهم و سپس به فکر ایجاد طرح بیفتد.

در خصوص دریافت مالیات از خانه‌های خالی نیز عباس‌ آخوندی مخالفت‌های بسیار کرده است به طوری که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی معتقد است دریافت مالیات از خانه‌های خالی هیچ اثری بر این بازار ندارد.

وی در این خصوص معتقد است، اصلی ترین مشکل دولت فروش قانون است دولت باید ابتدا با فساد فروش قانون در کشور مبارزه کند سپس به فکر دریافت مالیات باشد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که فساد در حوزه فروش قانون مطرح باشد اخذ مالیات از خانه‌های خالی فایده‌ای ندارد.

آخوندی اظهار کرد: در صورتی که قانون به درستی در کشور اجرا شود سهم زمین در بخش مسکن بهبود می‌یابد و در نتیجه قیمت مسکن و رهن و اجاره نیز متعادل می‌شود.

بر اساس این گزارش؛ از صحبت‌های مسئولان در این حوزه می‌توان نتیجه گرفت که متاسفانه افزایش قیمت زمین در سال‌های اخیر اصلی ترین دلیل برای بالا رفتن قیمت مسکن است بنابراین دولت باید به جای اخذ مالیات به فکر کاهش قیمت زمین باشد و باید تدابیری را اتخاذ کند که به راحتی مجوز ساختمان‌های چند طبقه صادر نشود.

گفتنی است، کاهش قیمت زمین زمینه‌ساز کاهش قیمت رهن و اجاره در کشور می‌شود و می‌توان آینده روشنی را برای این بازار پیش‌بینی کرد.

 

باشگاه خبرنگاران

    نظرات