استقلال نظام مهندسی با ورود افراد خدشه‌دار نمی‌شود

استقلال نظام مهندسی با ورود افراد خدشه‌دار نمی‌شود

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران، از رویکرد استقلال محور ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی مبنی بر منع ورود دولتی‌ها به سازمان نظام مهندسی، حمایت کرد و در عین حال گفت: استقلال صرفا با ورود یا عدم ورود افراد خدشه‌دار نمی‌شود بلکه با اصلاحات قانونی در جهت تفویض اختیارات سازمان نظام مهندسی صورت عملی به خود می‌گیرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، رضا حیدریون اظهار کرد: استقلال سازمان نظام مهندسی از نهادهای دیگر یک ضرورت است که باید انجام شود و کارکرد NGO بودن آن تعریف شود. لذا از این جهت ابلاغیه اخیر وزیر قابل دفاع است.

وی افزود: با این حال ایراد وارد به ابلاغیه، زمان آن بود که حین برگزاری انتخابات بود. وقتی وسط یک پروسه شما بخواهید مطلب جدیدی را ابلاغ کنید حقوق افراد تضییع می‌شود. بنابراین بهتر بود ابلاغیه زودتر اعلام می‌شد.

این عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان این‌که اگر قرار به استقلال است باید استقلال کامل باشد، تاکید کرد: برخی وظایف بخش ساخت و ساز مثل آموزش، صدور پروانه‌های اشتغال و بسیاری حوزه‌های دیگر در اختیار سازمان نظام مهندسی نیست و وزارت راه و شهرسازی عهده‌دار آن است. لذا دوستان وزارتخانه با توجه به این ابلاغیه باید این حوزه‌ها را به سازمان نظام مهندسی تفویض کنند؛ این تفویض در راستای برون‌سپاری سازمانی، هم می‌تواند منجر به افزایش کارآیی شود و هم استقلال مدنظر ابلاغیه را تامین کند.

به گفته حیدریون، استقلال صرفا با ورود یا عدم ورود افراد خدشه‌دار نمی‌شود بلکه با اصلاحات قانونی انجام می‌شود. وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با صدور بخشنامه‌هایی متناسب با تعریف شرح وظایف در جهت افزایش قدرت سازمان نظام مهندسی، گامی در جهت اصلاح این نهاد بردارد.

وی هم‌چنین اظهار کرد: وزارتخانه قبلا مطرح کرده بود عضویت در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی شغل نیست اما این ابلاغیه در تناقض با آن مطلب است. اگر عضویت در نظام مهندسی شغل نیست پس نیازی به ابلاغیه نبود. اگر هم شغل است باید استقلالش کامل حفظ شود.

 

ایسنا

    نظرات