آغاز مرمت و احیای «خانه تاریخی کبیر» در بافت قدیم گرگان

آغاز مرمت و احیای «خانه تاریخی کبیر» در بافت قدیم گرگان

http://www.bananews.ir/کار تملک فاز اول و پلاک اصلی خانه تاریخی کبیر توسط شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به پایان رسید و این خانه جهت مرمت و احیا، تحویل دفتر بهسازی و احیا بافت تاریخی گرگان شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، تملک خانه تاریخی کبیر در پی اجرای برنامه‌های بازآفرینی شهری در چهار محله هدف، در بافت تاریخی شهر گرگان صورت گرفته و پلاک تملک شده، یکی از پلاک‌های چندگانه این مجموعه مسکونی تاریخی است که از عمارت‌های اعیان‌نشین گرگان بوده و مجموعه بناهای مرتبطی را شامل می‌شود.

دو پلاک تملک شده فعلی، دارای عرصه‌ای در حدود یک هزار و چهارصد متر مربع، دارای یک عمارت اصلی و چند بنای مجاور آن است و به دلیل ارزش معماری و یک پارچه سازی کلیت بنا، در فاز بعدی تملک سایر پلاک‌های آن نیز در دستور کار قرار دارد.

از خصوصیات بنای تملک شده، وجود عناصر ویژه معماری شمال کشور در کوشک اصلی مانند پنجره‌های ارسی بزرگ با گره چینی چوب و شیشه‌های رنگی، در مرکز تقارن این عمارت است. همچنین مزین شدن شیرسرهای سراسر بام این بنا به آیات قرآن و وجود تزیینات چوبی در طبقه بالای این بنای قاجاری از دیگر شاخص‌های قابل توجه در این بناست که آن را از برجسته‌ترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های مسکونی تاریخی در اقلیم شمالی ایران ساخته است.

از دیگر شاخصه‌های این مجموعه، وجود حمام اختصاصی به سبک قاجاری در این مجموعه پیش از سال ۱۳۱۴ خورشیدی و لوله کشی آب در شهر استارباد (گرگان فعلی) بوده که آثار آن تا حدودی باقی است.

هم اکنون این خانه تحویل دفتر احیا و بهسازی بافت تاریخی گرگان شده است و پیگیری برای تهیه طرح مرمت و احیای آن به عنوان «خانه فرهنگ و هنر گرگان» در حال انجام است.

گفتنی است خانه کبیر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات