توجه به ایمنی در کارگاه های ساختمانی و آموزش کارگران حوادث را کاهش می دهد

توجه به ایمنی در کارگاه های ساختمانی و آموزش کارگران حوادث را کاهش می دهد

http://www.bananews.ir/رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران، توجه به حفاظت و ایمنی کارگاه های ساختمانی درکنار توجه به آموزش های فنی و حرفه ای برای کارگران را از عوامل کاهش حوادث صنعت ساختمان عنوان کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، مهدی موذن افزود: عدم توجه به این موارد یک آسیب جدی برای ساخت و سازها محسوب می شود که تلفات سنگینی را نیز به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه HSE یکی از بخش های مهم در ساخت و ساز است که متاسفانه مسئولان به صورت اجرایی و عملی در این عرصه ورود پیدا نکرده اند، گفت: با اجرای HSE بسیاری از حوادث به وجود آمده در کارگاه ها را می توان پیش بینی کرد و از شدت خسارت آنها جلوگیری به عمل آورد.

موذن افزود: اگر کارفرما یا سازنده با کمی هزینه بیشتر به مراقبت از کارگاه خود و حفظ ایمنی آن ازطریق استقرار افسر و متخصص ایمنی در کارگاه بپردازد، به هیچ عنوان حوادث سنگینی پروژه را تهدید نخواهد کرد.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با اشاره به ضرورت حضور افراد واجد صلاحیت در پروژه ها، تصریح کرد: در همه مراحل ساخت، وجود افراد ذیصلاح اهمیت بالایی دارد و در بخش ایمنی جرثقیل ها و داربست ها این اهمیت دو چندان می شود.

وی با تاکید بر آنکه تمام افرادی که در این بخش فعالیت می کنند باید از مهارت فنی بسیار بالایی برخوردار باشند و دارای کارت مهارت نیز باشند، افزود: در حال حاضر چندان به این امر توجهی نمی شود و کارگاه ها از نیروی ماهر کمتر بهره می گیرند.

پدر معنوی نظام کاردانی ساختمان کشور خاطرنشان ساخت: توجه به آئین نامه حفاظت و ایمنی کارگاه ها، مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان، بهداشت روانی کارگران، گواهینامه بازرسی فنی، تجهیزات فنی، بازرسی های سرزده، آموزش فنی و حرفه ای کارگران و در نهایت HSE ازجمله نکات مهمی هستند که باید در ابتدای پروژه به آن توجه داشت.

موذن درخصوص بازرسی های سرزده از کارگاه های ساختمانی، گفت: کنترل دائمی ایمنی و امنیت کارگاه ها و کارگران جز با بازرسی های سرزده از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تامین نخواهد شد که هم اکنون این اقدام به صورت بسیار ضعیف و نامحسوس انجام می شود.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور با اشاره به اهمیت آموزش کارگرهای ساختمانی، گفت: آموزش حق هر کارگر است و باید تخصص لازم و مکفی را به کارگرها ارائه دهیم و سپس از آنها توقع انجام امور به صورت حرفه ای و تخصصی را داشته باشیم. هنگامی که تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد از کارگرهای ساختمانی آموزش های فنی و حرفه ای دیده اند، چطور می توان انتظار ساخت یک ساختمان ایمن و مقاوم را داشت.

وی افزود: فرهنگ سازی نقش بسزایی را در افزایش ایمنی ساختمان ها ایفا خواهد کرد، بطوری که اگر مردم با آگاهی هرچه بیشتر به یک مطالبه گر تبدیل شوند و تنها به ظواهر ساختمان توجه نکنند، آنگاه سازنده نیز موظف به رعایت اصول ایمنی و مقاوم سازی خواهد شد.

موذن یکی دیگر از راه های افزایش ایمنی ساختمان ها را برگزاری دوره های آموزشی رایگان برای کارگران دانست و افزود: کارگران نمی توانند زمان اشتغال و درآمدزایی خود را صرف دوره های آموزشی ۴۰۰ تا۷۰۰ ساعتی کنند از این رو بهتر است همانند یک دوره دو ساله که بین سال های ۸۸ و ۸۹، کلاس های آموزشی رایگان با پرداخت هزینه ایاب و ذهاب برای کارگران برگزار شد، هم اکنون نیز دایر شود.

وی تاکید کرد: باید برای افزایش کیفیت و عمر ساختمان ها هزینه کرد که این امر یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه خواهد بود.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران، تصریح کرد: در این زمینه می توان از بخش های پیشرو همچون سازمان نظام کاردانی ساختمان نیز حمایت کرده و بهره مند شد، چرا که در حال حاضر از فعالیت و نقش کاردان ها و تکنسین های فنی غافل شده ایم و تصور می کنیم تمام کارها را باید به دست مهندسان سپرد. از این رو چنین عملکرد و تفکراتی سبب احداث ساختمان هایی معیوب با عمر مفید بسیار پائین شده است که هم اکنون شاهد آن هستیم.

 

ایرنا

    نظرات